Ποδαρικό με... τριάρα για τον Πουρσαϊτίδη στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 9/1/2021 - 21:51

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΠΟΕΛ μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες. Η ομάδα της Λευκωσίας στο ντεμπούτο του Σάββα Πουρσαϊτίδη στον πάγκο της επικράτησε του Ερμή με 3-0 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta χάρις στο γκολ του Εφραίμ στο 27ο λεπτό και τον Σαχάρ στο 70ο και 90ο λεπτό.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο όμως στη συνέχεια έδωσε χώρους στους φιλοξενούμενους οι οποίοι έχασαν τις δικές τους πολύ καλές ευκαιρίες. Το γκολ του Εφραίμ λίγο μετά τα μισά του ημιχρόνου έδωσε…ανάσα στον ΑΠΟΕΛ ο οποίος κράτησε τη μπάλα καλύτερα χωρίς άγχος.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έχασαν εκ νέου ευκαιρίες όμως στο τέλος το γκολ του Σαχάρ ήταν αρκετό για τον ΑΠΟΕΛ για να «τελειώσει» το παιχνίδι και να επιστρέψει στις νίκες για να κάνει τους βαθμούς του 19. Το κερασάκι στην… τούρτα από τον Ισραηλινό ήρθε στις καθυστερήσεις. Από την άλλη, ο Ερμής έμεινε στους 17 βαθμούς και στα χαμηλά.

Την ερχόμενη Τετάρτη (13/01 – 16:00) ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί την ΑΕΚ στο ΓΣΠ για την εξ αναβολής 15η αγωνιστική. Για την 20η αγωνιστική η ομάδα της Λευκωσίας θα πάει στην Πάφο για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα την Κυριακή (17/01 – 16:00). Από την άλλη η ομάδα του Ερμή για την 20η αγωνιστική φιλοξενεί την Καρμιώτισσα την Παρασκευή (15/01 – 19:00).

Πρώτη τελική προσπάθεια για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ζαχίντ προσπάθησε να σκοράρει με φάουλ από πλάγια θέση ο Καϊκέ έδιωξε σε κόρνερ στο όγδοο λεπτό της αναμέτρησης.

Τεράστια ευκαιρία για τον Ερμή στο 23ο λεπτό όταν ο Ρουσιάς απέναντι στον Ουζόχο έκανε το πλασέ όμως η μπάλα δεν του έκανε το… χατίρι και έφυγε μόλις έξω.

Απείλησε ξανά ο Ερμής στο 25ο λεπτό με κεφαλιά του Ρουσιά μετά από σέντρα του Μέιρα ο Ουζόχο όμως μάζεψε τη μπάλα χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

Στο 27ο λεπτό ο Γιώργος Εφραίμ με πολύ όμορφο σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον τερματοφύλακα του Ερμή και άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας στην αναμέτρηση ο Ερμής κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο όμως ο Ουζόχο μάζεψε τη μπάλα σταθερά.

Ευκαιρία για τον Ερμή στο 41ο λεπτό, μετά από ωραία ενέργεια του Δημητρίου από αριστερά, ο Γεωργίου έκανε το πλασέ και η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ουζόχο.

Στο 44ο λεπτό ο Ζαχίντ με καταπληκτική μπαλιά έβγαλε «φάτσα» τον Κλωναρίδη με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει. Στην επαναφορά της μπάλας ο Εφραίμ επιχείρησε νέο σουτ όμως ο Καϊκέ έσωσε ξανά τον Ερμή.

Tεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Νούχιου να κλέβει την μπάλα να δίνει έτοιμο γκολ στον Ντε Βινσέντι, ο οποίος με τον Καϊκέ εξουδετερωμένο έκανε το σουτ και τον Ντίας να κόβει στη γραμμή τέρματος στο 52ο λεπτό.

Στο 62ο λεπτό ο Ερμής έφυγε στην αντεπίθεση, έγινε το γύρισμα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ με τον Ρουσιά να κάνει το πλασέ με την πρώτη όμως η μπάλα έφυγε απογοητευτικά πάνω από την εστία.

Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ στο 69ο λεπτό. Ο Ζαχίντ έδωσε στον Ντε Βινσέντι αυτός με τακουνάκι βρήκε τον Εφραίμ που σούταρε μόλις έξω.

Το 2-0 για τους γηπεδούχους ήρθε με τον Μπεν Σαχάρ στο 70ο λεπτό. Ο Ζαχίντ έδωσε κάθετη πάσα στον Κλωναρίδη, ο οποίος πάσαρε στον Μπεν Σαχάρ που με πλάσαρε με το δεξί και πέτυχε το δεύτερο γκολ του στο πρωτάθλημα.

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Αποστολάκης, Ζόρζε, Μερκής, Γουίλερ, Ανουάρ (Λούντεμο 85'), Ντε Βινσέντι (Σατσιάς 79'), Ζαχίντ, Εφραίμ (Γαβριήλ 79'), Κλωναρίδης (Εντονγκαλά 79'), Νουχίου (Μπεν Σαχάρ 60')

Ερμής (Μαρίνος Σατσιάς): Καϊκέ, Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα (Κοβάσεβιτς 74'), Ρουσιάς (Παντελή74'), Κύπρου (Καραγκούνης 74'), Ντίας, Φόλπρεχτ (Καϊσερλίδης 85'), Χολτ, Κυριακίδης, Γεωργίου (Αλαμπρίτης 65')

Σάββας Πουρσαϊτίδης (ΑΠΟΕΛ): «Δεν θυμίζει τίποτα ο Αρχάγγελος από την εποχή που ήμουνα παρά μόνο το σήμα της ομάδας που το έχουμε στην καρδιά. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τα παιδιά. Νομίζω ότι το σκορ σήμερα ήταν βάλσαμο. Υπάρχουν πολλά πράγματα που θέλουν βελτίωση. Είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να βελτιωθούμε περισσότερο. Αυτό που προέχει είναι να φτιάξουμε τη ψυχολογία αλλά θεωρώ ότι υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης».

Για τη δύσκολη αποστολή που ανέλαβε: «Χαίρομαι πολύ γιατί ήμουν η μοναδική επιλογή και αυτό μου έδωσε ακόμη περισσότερη αυτοπεποίθηση. Είναι μεγάλη μου τιμή να είμαι προπονητής του ΑΠΟΕΛ. Είναι μια δύσκολη περίοδος, οι στόχοι δυστυχώς έχουν αλλάξει. Ευελπιστώ να έχουμε ανάλογη συνέχεια και να βάλουμε κάποιες βάσεις για τη νέα χρονιά για να επιστρέψει ξανά η ομάδα στους στόχους που της αρμόζουν».

Για τη μεταγραφική ενίσχυση: «Έχω μόνο δυο θέσεις και θα τις εξαντλήσω. Σίγουρα χρειαζόμαστε βοήθεια αλλά δεν θα πως σε ποιες θέσεις θα ενισχυθούμε».

Και όσα είπε ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ στη δημοσιογραφική διάσκεψη πέρα από την κάμερα της Cablenet

Μαρίνος Σατσιάς (Ερμής): «Να δώσω τα συγχαρητήρια μου στο ΑΠΟΕΛ. Με νέο προπονητή έκαναν ιδανικό ξεκίνημα. Δεν είναι αντιπροσωπευτικό το αποτέλεσμα. Μπορούσαμε να σκοράρουμε ειδικά στο πρώτο ημίχρονο».

Για το γεγονός πως έπαιξε απέναντι του ο γιος του: «Είμαι περήφανος για τον γιο μου. Είναι σημαντικό αυτό που κάνει. Είμαστε και οι δυο επαγγελματίες. Του εύχομαι να με περάσει».

Για το γεγονός πως αντιμετώπισε το ΑΠΟΕΛ: «Δεν είναι εύκολο, έχω περάσει πολλά σε αυτή την ομάδα. Για εμένα ήταν δύσκολο. Θέλω να ευχαριστήσω όλους στο ΑΠΟΕΛ που με στήριξαν τόσα χρόνια».