Νίκησε άνετα τη Δόξα και επέστρεψε στις νίκες ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 3/12/2023 - 20:57

Επιστροφή στις νίκες με χαρακτηριστική άνεση!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 5-0 της Δόξας στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Για την ιστορία της αναμέτρησης, τα γκολ για την ομάδα της Λευκωσίας ήρθαν από τους Κρέσπο (16'), Βιγιαφάνες (56'), Δώνη (70', 77') και Κβιλιτάια (90+3').

Με την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 29 βαθμούς και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Με τη σειρά της η ομάδα του Γιώργου Πετράκη έμεινε καθηλωμένη στον έναν βαθμό και την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Την ερχόμενη, 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, o AΠΟΕΛ θα παραμείνει στο ΓΣΠ για να φιλοξενήσει την ΑΕΖ (09/12 - 19:00). Από την άλλη, η Δόξα θα πάει στο «Άλφαμεγα Stadium» για να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ (09/12 - 19:00).

Στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία της αναμέτρησης, ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Κρέσπο στο 16ο λεπτό. Ο Μαρκίνιος μπήκε στην περιοχή, έστρωσε στον Ισπανό αμυντικό ο οποίος με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο 21ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι. Ο Γέφτε έκανε τη σέντρα από αριστερά, με τον Τομανέ να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της Δόξας.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 56ο λεπτό. Ο Βιγιαφάνες από πλάγια με απευθείας εκτέλεση φάουλ, «ξεγέλασε» τον Σισκόφσκι και «έγραψε» το 2-0.

Ο Ντάλσιο στο 61ο λεπτό βρέθηκε μόνος στο ύψος του πέναλτι με πλάτη προς το τέρμα, γύρισε και έκανε το πλασέ όμως έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

Η Δόξα, στο 68ο λεπτό λίγο έλειψε να μειώσει στο σκορ, όμως ο Μπέλετς ήταν σε ετοιμότητα στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βελκόφσκι.

Ο ΑΠΟΕΛ «κλείδωσε» το τρίποντο στο 70ο λεπτό με τον Τάσο Δώνη. Όμορφη κάθετη του Γουίλσον, με τον Ελλαδίτη να «τσιμπάει» τη μπάλα πάνω από τον Σισκόφσκι και να διαμορφώνει το 3-0. Μάλιστα, ο Ελλαδίτης βρήκε και δεύτερο γκολ στο 77ο λεπτό με όμορφο σουτ εντός περιοχής.

Στο 85ο λεπτό ο Κλεόφιλο βγήκε... φάτσα με τον Μπέλετς, όμως ο Σλοβένος ήταν τοποθετημένος σωστά και κράτησε το μηδέν μετά το πλασέ του άσου της Δόξας.

Στις καθυστερήσεις, ο Ντάλσιο έκανε την σέντρα, με τον Κβιλιτάια να γυρίζει εντυπωσιακά από το ύψος του πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίνγκες): Mπέλετς, Τσεμπάκ, Κρέσπο (Σούσιτς 83'), Πέτροβιτς, Γέφτε, Κοσταντίνοφ, Σαρφό (Βιγιαφάνες 46'), Ντάλσιο, Μαρκίνιος (Δώνης 60'), Εντονγκαλά (Γουίλσον 69'), Τομανέ (Κβιλιτάια 69')

Δόξα (Γιώργος Πετράκης): Σισκόφσκι, Σιέλης (Γιαμπερέ 78'), Τρούγιτς (Σαντίκ 69'), Ναμπί, Κλεόφιλο, Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Κυριάκου, Ασάντε (Σκόγκλουντ 69'), Τζέτζε (Αλσέους 46')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Ζοσέ Ντομίνγκες (ΑΠΟΕΛ): «Περιμέναμε δύσκολο παιχνίδι. Θέλαμε να κάνουμε μια δυνατή αρχή. Θέλαμε κίνηση και δεν το κάναμε. Σκοράραμε σε μια καλή στιγμή στον αγώνα και αποκτήσαμε ψυχραιμία στο παιχνίδι μας. Στο δεύτερο μέρος βοήθησε πολύ το δεύτερο γκολ. Βοήθησαν και οι αλλαγές. Ταυτόχρονα δώσαμε μια καλή αντίδραση σε σχέση με την ήττα. Επιστρέφουμε στα καλά αποτελέσματα. Ο κ. Σα Πίντο είναι ευχαριστημένος από τους παίκτες. Ολοκληρώνουμε τον πρώτο γύρο στην κορυφή. Είμαστε χαρούμενοι με τα όσα έγιναν σήμερα από τους παίκτες. Είναι μια συνεχόμενη διαδικασία η βελτίωση. Στον πρώτο γύρο είχαμε και πολλούς τραυματισμούς. Θέλουμε να βελτιωνόμαστε συνεχώς και αυτό κάνουμε. Κάποτε είμαστε καλοί κάποτε όχι. Το θετικό είναι πως ξέρουμε όλους τους αντιπάλους. Είναι δύσκολο πρωτάθλημα με 5-6 ομάδες. Ξέρουμε πως οι παίκτες δεν είναι μηχανές. Ο Δώνης είναι πιο κοντά στο να αρχίσει έναν αγώνα. Θα είχε την ευκαιρία και του δώσαμε χρόνο σήμερα περισσότερο. Όταν θα είναι έτοιμος για 90 λεπτά θα πάρει τον χρόνο του. Είναι σημαντικό που σκόραρε. Όπως είναι σημαντικό και για τον Κβιλιτάια».

Γιώργος Πετράκης (Δόξα): «Δεν είχαμε την παρουσία που θέλαμε όσο είμαι εγώ στον πάγκο. Κλείνει ο πρώτος γύρος με μια φτωχή συγκομιδή για εμάς, αλλά είναι η πραγματικότητα. Πρέπει να βρούμε τρόμους να βγάλουμε την ομάδα από αυτή την κατάσταση. Πρέπει να δουλεύουμε σκληρά κάθε μέρα και να παλεύουμε για ότι μας αναλογεί σε κάθε ματς. Για να βρίσκεται η ομάδα εδώ κάτι δεν έγινε σωστά και βάζω μέσα και την περίοδο που ήμουν εγώ εδώ. Πρέπει να κοιτάξουμε πως εμείς μπορούμε να αλλάξουμε την κατάσταση».