«Τέζαρε» την Ανόρθωση στο επεισοδιακό φινάλε η Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 10/3/2024 - 19:10

Σπουδαίο «διπλό»!

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, η Πάφος επικράτησε με 3-2 της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την τρίτη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Οι «γαλάζιοι» δείχνοντας χαρακτήρα και αποφασιστικότητα έκαναν την ανατροπή στην... ανατροπή και παραμείναν δυνατά στο κόλπο, για έξοδο στην Ευρώπη.

Από την άλλη, η ομάδα της Αμμοχώστου «πλήρωσε» την κόκκινη κάρτα του Τσίκο (86') για φάουλ πάνω στον Μπότσκαι και είδε το προβάδισμα της να «γκρεμίζεται» μέσα σε πέντε λεπτά.

Τα γκολ της αναμέτρησης έβαλαν οι Τάνκοβιτς (34', 90+10'), Καστέλ (53'), Γκασάμα (64'), Γκόλνταρ (90+15').

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, το σύνολο του Γκαγιέγο παρέμεινε στους 48 βαθμούς και στην τελευταία θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στους 53 βαθμούς, τοποθετούμενοι στην πέμπτη θέση.

Στην επόμενη (4η) αγωνιστική, η Ανόρθωση υποδέχεται την Κυριακή (17/03, 17:00) την ΑΕΚ και το σύνολο του Καρσέδο αντιμετωπίζει το Σάββατο (16/03, 19:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» τον Άρη.

Το παιχνίδι

Πρώτη τελική για την Πάφο στο 21ο λεπτό, με τον Ντράγκομιρ να κάνει το σουτ αλλά ήταν αδύναμο με αποτέλεσμα ο Αρμπολέδα να τη μαζέψει εύκολα.

Οι «γαλάζιοι» άνοιξαν το σκορ στο 34ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να ευστοχεί από τα ένδεκα βήματα.

Το σύνολο του Καρσέδο απείλησε ξανά στο 44ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να παίρνει την κεφαλιά και τον Αρμπολέδα να αποκρούει.

Η Ανόρθωση ισοφάρισε στο 53ο λεπτό, με τον Κορέια να κάνει την σέντρα από τα αριστερά και τον Καστέλ με προβολή να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα. 2-1

Ένδεκα λεπτά αργότερα η «Κυρία» διπλασίασε το σκορ, με τον Τσίκο να κάνει το σουτ, την μπάλα να κοντράρει και να φτάνει στον Γκασάμα, ο οποίος νίκησε τον Ίβουσιτς.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 93ο λεπτό, με τον Γκόλνταρ να κάνει την κεφαλιά, υποχρεώνοντας τον Αρμπολέδα σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Η Πάφος ισοφάρισε στο 100ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να ευστοχεί για δεύτερη φορά από την άσπρη βούλα.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι «γαλάζιοι» έκαναν την ανατροπή στην.... ανατροπή, με τον Τζάτζα να κάνει το γύρισμα με αποδέκτη τον Γκόλνταρ, που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ανόρθωση (Πάμπλο Ματσίν): Αρμπολέδα, Κάργας, Μακούν, Ουαγκέ, Κορέια, Ιωάννου (77′ Χρυσοστόμου), Τιουνέ, Φερέιρα (46′ Γκασάμα), Τσίκο, Περέα (74′ Γουαρίς), Καστέλ.

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ικόκο, Μπότσκαϊ, Ντράγκομιρ (66′ Πέπε), Ναμ, Μπρούνο (66′ Τζάτζα), Τάνκοβιτς, Κοντρέρας (57′ Βαλακάρι), Ζάιρο.