Νίκησε την Ένωση και... ανάσανε η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 23/1/2023 - 20:56

Νίκη... ανάσα!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 1-0 της Ένωσης, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και επέστρεψε στα τρίποντα, μετά από ενάμιση μήνα.

Η «Κυρία» πραγματοποιώντας ένα καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο κατάφερε να... λυγίσει την ομάδα του Παραλιμνίο, με τον Αντονίν να ανοίγει «λογαριασμό» και να σκοράρει στο ντεμπούτο του με τον φοίνικα στο στήθος (34').

Οι φιλοξενούμενοι αν και ανέβασαν την επίδοση τους μετά το 65ο λεπτό, δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί και να ισοφαρίσουν, γνωρίζοντας την ήττα από τον ίδιο αντίπαλο, που τους απέκλεισε την Πέμπτη (19/01) από το Κύπελλο.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Αμμοχώστου θα αναρριχηθεί στην 9η θέση με 22 βαθμούς, ενώ η Ένωση θα παραμείνει στην 11η θέση με 14 βαθμούς.

Στην επόμενη (21η) αγωνιστική, η Ανόρθωση φιλοξενείται το Σάββατο (28/01, 17:00), στο «Γλαύκος Κληρίδης» από την Δόξα και η ομάδα του Παραλιμνίου υποδέχεται την Δευτέρα (30/01, 19:00), στο «Τάσος Μάρκου» τον Άρη.

Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 8ο λεπτό, με τον Μπαισίνιο να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Απειλεί ξανά στο 13ο λεπτό η «Κυρία», με τον Παρούτη να δοκιμάζει του σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Κόστιτς να αποκρούει εύκολα.

Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 24ο λεπτό, με τον Χαρογιάν να σουτάρει, μπροστά από την αντίπαλη εστία, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα της Αμμοχώστου θα σημειώσει και άλλη ευκαιρία, με τον Αντονίν να κάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και την μπάλα να περνάει λίγο έξω απο το δοκάρι του Κόστιτς.

Η Ανόρθωση βρήκε το πολυπόθητο γκολ στο 34ο λεπτό, με τον Μηνά Αντωνίου να κάνει την παράλληλη σέντρα, τον Κόστιτς να διώχνει με γροθιές και τον Αντονίν σε δεύτερο χρόνο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με σουτ στην κίνηση.

1

Πρώτη ευκαιρία στην ανάπαυλα για την Ανόρθωση στο 49ο λεπτό, με τον Τεχέρα να επιχειρεί το σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Κόστιτς να μην ανησυχεί.

Νέα ευκαιρία για την ομάδα της Αμμοχώστου στο 57ο λεπτό, με τον Κορέια να κάνει την σέντρα και τον 32χρονο Ισπανό να πλασάρει, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Τεράστια φάση για τους γηπεδούχους στο 91ο λεπτό, με τον Σαμπό να κλέβει την μπάλα από τον Πολυκάρπου, να μπαίνει μέσα στην περιοχή και να κάνει το διαγώνιο σουτ, με τον Κόστιτς να του λέει «όχι».

1

Ανόρθωση (Βέσκο Μιχαΐλοβιτς): Λόρια, Μπαϊσίνιο, Κορέια (77′ Αντωνιάδης), Τεχέρα (70′ Πάντσεον), Φερέιρα (64′ Εμπραλίτζε), Παρούτης (77′ Κορρέα) Κορτές (70′ Χριστοφή), Αντωνίου, Σάμπο, Χάρογιαν, Ιωάννου

Ένωση (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Κορσία, Λόπες (59′ Βούκσεβιτς), Λουσέρο, Ρουσιάς (66′ Βουτσένοβιτς), Ντιαβαρά, Μέιρα (84′ Μαυρουδής), Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου (84′ Λαμί), Ντρέκσα, Πολυκάρπου.

1

Βέσκο Μιχαΐλοβιτς (Ανόρθωση): «Συγχαρητήρια στην ομάδα για τη νίκη, πιστεύω ήταν πέρα για πέρα δίκαιη. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε κι απόψε κι υποστήριξε την ομάδα ειδικά στο τέλος που περάσαμε δυσκολίες. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας, να ετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι. Περάσαμε δύσκολη βδομάδα μετά την ήττα με 3-0 από τον Απόλλωνα, μετά είχαμε το κύπελλο, τα πρώτα μας 65' απόψε είναι αυτό που θέλω να βλέπω εγώ σαν προπονητής και νομίζω και ο κόσμος που ήρθε στο γήπεδο ήταν πάρα πολύ ευχαριστημένος με αυτά που είδε, πολλές φάσεις, ένα γκολ, άδικα δυσκολευτήκαμε να παλέψουμε μέχρι το τελευταίο λεπτό για να κρατήσουμε τη νίκη. Συγχαρητήρια στους παίκτες και για την Πέμπτη και σήμερα, δεν είναι εύκολο να παίξεις 120' και πέναλτι και να έρθεις να παίξεις μετά πρωτάθλημα με μια πολύ καλή ομάδα και να κερδίσεις. Πολλά συγχαρητήρια. Αυτό το παιχνίδι από τώρα είναι ιστορία, ετοιμαζόμαστε για τη Δόξα».

Για το αν το πρώτο ημίχρονο ήταν αυτό που θέλει να βλέπει: «Είναι ακριβώς αυτό που θέλουμε να βλέπουμε κι εμείς που είμαστε όλη μέρα με τους παίκτες και σίγουρα ο κόσμος που είμαι σίγουρος έμεινε ευχαριστημένος με την απόδοση».

Για το αν θα υπάρξουν επιστροφές ενόψει Δόξας: «Σίγουρα θα επιστρέψουν κάποιοι, πάντα λέμε ότι έχουμε μεγάλο ρόστερ, όχι μόνο ρόστερ αλλά και άτομα με ποιότητα και σιγά-σιγά αυτοί οι παίκτες θα τη δείξουν.

Για τις μεταγραφές Μραζ-Γκερέρο: «Πιστεύω να τελειώσουμε αυτές τις δύο περιπτώσεις όμως εγώ πάντα μέχρι να δω τον παίκτη στην προπόνηση δεν πιστεύω σε κανέναν για αυτό λίγη υπομονή».

Μαρίνος Σατσιάς (Ένωση): «Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση για τη νίκη. Είναι λίγο δύσκολο κάθε φορά να λέμε πως παίξαμε καλά και δεν πήραμε βαθμούς. Είχαμε από ένα ημίχρονο, η Ανόρθωση μπήκε πολύ καλά και δυνατά, έχασε καλές ευκαιρίες, προηγήθηκε, είχαμε κι εμείς κάποιες φάσεις να ισοφαρίσουμε, στην επανάληψη είχαμε κάποιες ευκαιρίες, προσπαθήσαμε πάρα πολύ, δεν έχω παράπονο, τα παιδιά που μπήκαν έδωσαν ώθηση στην ομάδα για να ισοφαρίσει. Τα τελευταία λεπτά ανοίξαμε πολύ, ήταν ρώσικη ρουλέτα, ρισκάραμε πολύ, δεν τα καταφέραμε, συνεχίζουμε. Ευχαριστώ τον κόσμο που ήταν κοντά μας και μας στήριξε, βλέπουμε τη συνέχεια».

Για το πρόβλημα στο γκολ: «Δυσκολευόμαστε να σκοράρουμε, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να βάλεις γκολ από ό,τι φαίνεται. Το πιο σημαντικό είναι ότι δημιουργούμε, βρήκαμε και έναν τερματοφύλακα με 2-3 αποκρούσεις καθοριστικές, αν δεν βρίσκαμε στόχο θα έλεγα πως ήμασταν άστοχοι αλλά το να μην σκοράρουμε, εντάξει, δεν είναι εύκολο στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και γενικά με μεγάλες ομάδες να σκοράρεις, το πιο σημαντικό για εμένα είναι ότι προσπαθούμε να παίξουμε, να δημιουργήσουμε. Θα ενισχυθούμε, προσπαθούμε να βρούμε έτοιμους παίκτες, δεν είναι εύκολο, δυστυχώς κάποιοι δεν θα έρθουν, κάποιοι θα έρθουν... υπάρχει ένας αναβρασμός σε όλη την κατάσταση αλλά πιστεύω ότι στο τέλος θα ενισχυθούμε με τους παίκτες που θέλουμε».