Σόκαρε την Ανόρθωση και πήρε νίκη... ανάσα η Δόξα (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 27/1/2024 - 20:05

Νίκη... ανάσα!

Η Δόξα κόντρα σε όλα τα προγνωστικά «άλωσε» το «Αντώνης Παπαδόπουλος», επικρατώντας με 2-0 τη Ανόρθωσης, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε σπουδαίο τρίποντο.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, ωστόσο η ομάδα της Κατωκοπιάς ήταν εκείνη που άγγιξε δίχτυα, με τον Τρούγιτς στο 19ο λεπτό. Στην συνέχεια εκμεταλλεύτηκε κατάλληλα το υπέρ της αποτέλεσμα και μπόρεσε να διπλασιάσει το σκορ με τον Ασάντε στο 95ο λεπτό.

Από εκείνο το σημείο και μετά, το σύνολο του Γκαγιέγο «βραχυκύκλωσε» και δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση, ενώ έχασε την ευκαιρία να πάρει έστω τον βαθμό, με τον Αγριμάκη να λέει «όχι» σε πέναλτι του Γκασάμα στο 90ο λεπτό, γνωρίζοντας δεύτερη διαδοχική ήττα,

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η «κυρία» παρέμεινε στους 40 βαθμούς και έπεσε στην πέμπτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στους 11 βαθμούς, τοποθετούμενοι στην τελευταία θέση.

Στην επόμενη (22η) αγωνιστική, η Ανόρθωση φιλοξενείται την Τρίτη (30/01, 19:00), στο «Αμμόχωστος» από την ΑΕΖ και η Δόξα υποδέχεται την Πέμπτη (01/02, 19:00), στο «Γλαύκος Κληρίδης» τον Εθνικό.

Πρώτη τελική για την Δόξα μόλις στο δεύτερο λεπτό, με τον Αγριμάκι να κάνει την μπαλιά προς τον Τρούγιτς, ο οποίος έκανε το πλασέ, όμως Μιχαήλ απέκρουσε.

Η Ανόρθωση απάντησε στο ένατο λεπτό, με τον Γκασάμα να δοκιμάζει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα η «Κυρία» απείλησε ξανά, με τον Ουαρίς να κάνει το σουτ από την... καρδιά της περιοχής και τον Αγριμάκη να διώχνει σε κόρνερ.

Το σύνολο του Σατσιά άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό, με τον Αντωνιάδη να δίνει στον Τρούγιτς, που ντρίμπλαρε τον Κάργα, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τεράστια φάση για τους γηπεδούχους στο 40ο λεπτό, με τον Ουαρίς να πασάρει στον Φερέιρα, ο οποίος δοκίμασε το πλασέ από το ύψος της περιοχής, αλλά ήταν άστοχο.

Καλή στιγμή για την Ανόρθωση στο 51ο λεπτό, με τον Τσίκο να κλέβει την μπάλα και να δίνει στον Φερέιρα, που έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» την ισοφάριση στο 90ο λεπτό, με τον Γκασάμα να μην μπορεί να νικήσει τον Αγριμάκη από την άσπρη βούλα.

Η Δόξα έκανε το 2-0 στο 95ο λεπτό με τον Ασάντε.

Ανόρθωση (Νταβίντ Γκαγιέγο): Μιχαήλ, Ουαγκέ, Κορέια, Μαρμούκ, Κάργας, Τιουνέ, Κίκο (67′ Χρυσοστόμου), Μουσοντά (46′ Τσίκο), Φερέιρα (67′ Παρούτης), Γουαρίς (75′ Τζουλίου), Γκασάμα.

Δόξας (Γιώργος Πετράκης): Αγριμάκης, Τάντι, Τρούγιτς (76′ Τραϊτσέφσκι), Χ.Κυριάκου (75′ Αλτσέους), Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Προβιδάκης, Ε.Κυριάκου, Πούριτς, Ασάντε, Χάνι.

Νταβίντ Γκαγιέγο (Ανόρθωση): «Στο τέλος το χειρότερο είναι ότι χάσαμε το παιχνίδι. Η ομάδα ήρθε ενθουσιασμένη για να επιστρέψει στις νίκες. Αυτό δεν συνέβη. Υπήρξε προσπάθεια από τους παίχτες αλλά δεν βγήκε το παιχνίδι, δεν παίξαμε όπως έπρεπε. Ευχαριστώ τον κόσμο. Να ξέρουν ότι σε ένα σύνολο ατόμων καμία φορά όταν συμβαίνουν αυτά τα κακά πράγματα είναι για το καλύτερο. Αναλαμβάνω την ευθύνη, όταν τα πράγματα δεν πηγαίνουν καλά είναι ευθύνη μου. Όμως πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στις δυνάμεις μας. Για να γυρίσει ο τροχός πρέπει να συμβεί, δεν συνέβη με το πέναλτι. Πρέπει να δουλέψουν οι παίχτες έχοντας εμπιστοσύνη στις δυνάμεις τους, ξέροντας ποιοι είναι. Εμείς τους δίνουμε τα εργαλεία που χρειάζονται. Πιστεύω όσο ποτέ σε αυτούς. Συμβαίνουν αυτά τα πράγματα κατά τη διάρκεια μιας σεζόν. Η ομάδα φτάνει εκεί που πρέπει, κάνει πολλές φάσεις, αλλά δεν υπάρχει τελική προσπάθεια κι αυτό πρέπει να αλλάξει και θα αλλάξει με τη σκληρή δουλειά των ποδοσφαιριστών».

1

Γιώργος Πετράκης (Δόξα): «Αρχικά θα δώσω αρκετά συγχαρητήρια στους παίκτες γιατί είχαν εξαιρετική απόδοση απέναντι σε δύσκολες συνθήκες. Στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα παίξαμε όπως θέλω να παίζουμε. Η Ανόρθωση είναι πολύ καλή ομάδα με πολλούς καλούς παίκτες, παίζει πολύ ωραίο ποδόσφαιρο αλλά και εμείς προσπαθήσαμε να παίξουμε. Χαιρόμαστε σήμερα από αύριο δουλειά για το επόμενο παιχνίδι που είναι σύντομα».