«Κόλλησε» κόντρα στον Ακρίτα η Ανόρθωση και έχασε… έδαφος (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 16/9/2022 - 21:59

«Πέταξε» δύο βαθμούς η Ανόρθωση!

Η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς, παρά το γεγονός πως αγωνιζόταν για 80 λεπτά με παίκτη περισσότερο δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ακρίτα, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ραμίρες (48’), με τον ίδιο παίκτη να σημειώνει αυτογκόλ τρία λεπτά αργότερα (51’), διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Ο Ακρίτας μόλις στο ένατο λεπτό είδε τον Σαραβάνια να αποβάλλετε, όμως δεν πανικοβλήθηκε και κλείστηκε σωστά πίσω. Με τη σειρά της η «Κυρία» πίεσε και έφτιαξε ευκαιρίες για γκολ. Μάλιστα, στο 28ο λεπτό βρήκε το γκολ, όμως ακυρώθηκε από το VAR. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ακρίτας κόντρα στη ροή του αγώνα πήρε προβάδισμα, το οποίο όμως δεν κράτησε για πολύ, με την «Κυρία» να ισοφαρίζει άμεσα. Στη συνέχεια της αναμέτρησης, όπως αναμενόταν, η Ανόρθωση πίεσε για το γκολ της νίκης δημιουργώντας μεγάλες ευκαιρίες. Να σημειώσουμε πως στο 70ο λεπτό ακυρώθηκε και δεύτερο γκολ για την ομάδα του Μίλανιτς.

Με την ισοπαλία αυτή η Ανόρθωση έφτασε τους εφτά βαθμούς, ενώ η ομάδα του Νταβίντ Μπαντία πήγε στους τέσσερις. Μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω Εθνικών ομάδων, η Ανόρθωση κατά την επανέναρξη, για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta θα πάει στην «Αρένα» για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ. Με τη σειρά της, η ομάδα της Χλώρακας θα φιλοξενήσει στο «Στέλιος Κυριακίδης» τον Άρη. Οι ημερομηνίες και οι ώρες των αναμετρήσεων δεν έχουν ακόμη οριστεί από την ομοσπονδία.

Μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους στο πέμπτο λεπτό, με τον Βαράντα να κάνει το πλασέ εντός περιοχής όμως για λίγο δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Στο ένατο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Σαραβάνια δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε το VAR, απόβαλε τον παίκτη του Ακρίτα καθώς ο Σαμπό έβγαινε μόνο του.

Πρώτη εύκαιρα για την Ανόρθωση με τον Νινγκά να κάνει το μακρινό σουτ και τον Περντρέου να μαζεύει στο 12ο λεπτό.

Τεράστια φάση για τους γηπεδούχους στο 18ο λεπτό. Ο Αμπαρτζουμιάν έκανε την σέντρα από τα δεξιά, με τον Ουάρντα να παίρνει την κεφαλιά βρισκόμενος στο δεύτερο δοκάρι αλλά να μη μπορεί από κοντινή απόσταση να νικήσει τον Περντρέου.

Καλή φάση για τους φιλοξενούμενους στο 25ο λεπτό, με τον Εράσο να κάνει το σουτ από τα δεξιά και τη μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ μετά από παρέμβαση του Μπαϊσίνιο.

Στο 29ο λεπτό, η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ με τον Κορρέα, μετά από γέμισμα του Εμπραλίντζε, όμως ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ καθώς ο Κύπριος αμυντικός ήταν εκτεθειμένος.

Στο 48ο λεπτό, ο Ακρίτας «πάγωσε» την Ανόρθωση καθώς πήρε το προβάδισμα με τον Ραμίρες. Μετά από εκτέλεση φάουλ, έγινε η κεφαλιά με τον Ραμίρες να γίνεται αποδέχτης της μπάλας και με όμορφο τελείωμα, νίκησε τον Λόρια για το 1-0.

Το προβάδισμα για την ομάδα της Χλώρακας δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 51ο λεπτό η Ανόρθωση ισοφάρισε με αυτογκόλ του Ραμίρες. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αμπαρτζουμιάν έπιασε την κεφαλιά και ο Ραμίρες στην προσπάθεια να απομακρύνει τη μπάλα την έστειλε στα δίκτυα της ομάδας του.

Στο 70ο λεπτό η Ανόρθωση σκόραρε με τον Ράντονιτς προ κενού τέρματος να μην έχει πρόβλημα να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα. Μετά από σέντρα, ο Περντρέου έχασε τη μπάλα, ο Αμπαρτζουμιάν γύρισε στον Ράντονιτς, με τον δεύτερο να σπρώχνει τη μπάλα στα δίκτυα, όμως το γκολ εν τέλει δε μέτρησε καθώς υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης με τον Ουάρντα.

Στο 75ο λεπτό ο Αμπαρτζουμιάν έκανε τη σέντρα από δεξιά, με τον Γουαρίς να παίρνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς έφυγε για λίγο έξω.

Απείλησε ξανά η «Κυρία» με τον Ράντονιτς να κάνει το πλασέ από τα αριστερά και να στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική μεριά των δικτύων στο 78ο λεπτό.

Ο Ουάρντα έκανε την σέντρα από τα αριστερά, με τον Σαμπό να παίρνει στη συνέχεια την κεφαλιά και τον Περντρέου και πάλι να λέει «όχι» με τη συμπλήρωση του 80ου λεπτού.

Πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λέπτου, καλή εύκαιρα και πάλι για τους γηπεδούχους με τον Ράντονιτς να μπαίνει στη περιοχή, να κάνει το σουτ και τον Καραμόκο να βάζει σωτήρια την προβολή προτού η μπάλα πάρει πορεία προς τα δίκτυα.

Τεράστια φάση για την Ανόρθωση με τον Γουαρίς να παίρνει την κεφαλιά και τον Περντρέου και πάλι να σώζει σωτήρια την ομάδα του στο 88ο λεπτό.

Ανόρθωση (Ντάρκο Μίλανιτς): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Μπαϊσίνιο, Κορρέα (Χαρογιάν 43'), Κορέια, Ιωάννου (Ράντονιτς 67'), Αρτυματάς, Σαμπό, Εμπραλίντζε (Γουαρίς 46'), Ουάρντα, Νινγκά (Χριστοφή 88')

Ακρίτας Χλώρακας (Νταβίντ Μπαντία): Περντρέου, Πογκέν (Αμπντουραχίμι 60'), Άμπραχαμ, Εράσο (Κονέ 90'), Μπερνάρντι, Σέχιτς, Βαράντα (Καραμόκο 11'), Σαραβάνια, Καραγιάννης, Πικής (Ραμίρες 46'), Αραούχο

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Ντάρκο Μίλανιτς (Ανόρθωση): «Δε μπορούμε να πούμε ότι δεν προσπαθήσαμε να κάνουμε τα πάντα για να κερδίσουμε. Κάναμε ευκαιρίες όμως δε σκοράραμε. Είδα την ομάδα να προσπαθεί μέχρι τέλους. Στο πρώτο μέρος είχαμε λάθος ιδέες για το πως θα παίξουμε. Όταν παίζαμε 3 εναντίον 2 ή 2 εναντίον 2 στα άκρα, ήμασταν επικίνδυνοι».

Δημοσιογραφική διάσκεψη: «Έγινε ένα παιχνίδι στο οποίο έπρεπε να κερδίζαμε αν δεν είχαμε κάνει ένα αχρείαστο φάουλ όταν δεχτήκαμε το γκολ και ακολούθως να αξιοποιήσουμε μια από τις ευκαιρίες μας. Ήμασταν νευρικοί στο πρώτο μέρος, όμως όταν βγαίναμε στα πλευρά ήμασταν επικίνδυνοι. Στο δεύτερο μέρος ήταν αδύνατο να παίξουμε από τον άξονα. Έτσι, μέσα από μπαλιές και από τα πλάγια φτιάξαμε ευκαιρίες. Δε σκοράραμε επειδή σημαδεύαμε τον τερματοφύλακα που ήταν σωστά τοποθετημένος. Είμαστε απογοητευμένοι που δεν κερδίσαμε σήμερα. Πρέπει να δουλέψουμε σκληρά για να διορθώσουμε τα πράγματα και ευχόμαστε οι διεθνείς μας να επιστρέψουν υγιείς».

Για το ότι έπαιζαν από το 10' με παίκτη περισσότερο και δεν το εκμεταλλεύτηκαν: «Είχαμε μεγάλο πλεονέκτημα το να παίζουμε με έναν παίκτη περισσότερο. Θυμάμαι ξεκάθαρες ευκαιρίες από Ουάρντα, Γουάρις, Σάμπο. Κάναμε ένα αχρείαστο φάουλ και δεχθήκαμε το γκολ, ο αντίπαλος ήταν με πλάτη κι από αυτή την κατάσταση δεχθήκαμε γκολ. Δεν είναι δικαιολογία, είναι γεγονός. Χάσαμε δύο βαθμούς και είμαστε απογοητευμένοι με το πώς πήγε το παιχνίδι».

Για το ότι παρά τις ευκαιρίες της δεν είχε την εικόνα που περιμένει ο κόσμος: «Σήμερα ήταν διαφορετικό παιχνίδι από το προηγούμενο, είχαμε αυτό το πλεονέκτημα να έχουμε παίκτη περισσότερο, για 80 λεπτά παίζαμε απέναντι σε ένα τείχος άμυνας. Δεν είναι δυνατό να φτιάξεις 10-20 ευκαιρίες αλλά φτιάξαμε αρκετές για να κερδίσουμε. Οι αντίπαλοι υπέφεραν από εμάς».

Για το ότι δεν πήρε επιτελικό χαφ κι αν προτιμά να παίζει χωρίς: «Την προηγούμενη βδομάδα παίξαμε με 'δεκάρι' σωστά; Σε αυτό το παιχνίδι δεν είχαμε τον Λάζαρο, είναι τραυματίας. Χρησιμοποιήσαμε άλλον παίκτη εκεί για να είναι επικίνδυνος. Είδαμε στο δεύτερο ημίχρονο τον Γουαρίς που είναι πίσω σε φυσική κατάσταση αλλά είναι επικίνδυνος και μας δίνει λύσεις».

Αν θεωρεί πως καθυστέρησε να αλλάξει τον τρόπο παιχνιδιού: «Είδα μια ομάδα που έπαιζε το πρώτο ημίχρονο όπως είπα, εκβιάζαμε καταστάσεις από το κέντρο, χωρίς λόγο. Στο δεύτερο είχαν περισσότερη αυτοπεποίθηση. Ήμασταν επικίνδυνοι. Δεν φτιάξαμε φάσεις από τον άξονα γιατί δεν ήταν δυνατό αλλά από τα πλάγια, αυτό ήταν το πλάνο. Είμαστε όλοι απογοητευμένοι με το αποτέλεσμα. Οι παίκτες το ήθελαν, πίεζαν, ο κόσμος έσπρωχνε για το γκολ. Με ένα γκολ θα ήταν εντελώς διαφορετική ιστορία».

Αν οι Γουαρίς και Ράντονιτς είναι έτοιμοι για 90λεπτο: «Κατά την άποψη μου όχι. Αλλά επειδή δουλεύουμε μαζί τους στόχος είναι να είναι έτοιμοι το συντομότερο δυνατό».

Αν μετά τη διακοπή και τον χρόνο που θα έχει θα δούμε καλύτερο πρόσωπο: «Φυσικά πιστεύω, πρέπει να είμαστε καλύτεροι και μπορούμε να είμαστε καλύτεροι».

Για το ότι έβαλε για πρώτη φορά φέτος τον Χριστοφή, στο 88ο λεπτό και ποια ήταν η σκέψη του: «Ήταν στο 88' αλλά είχαμε ακόμη δέκα λεπτά να παίξουμε. Ένας φρέσκος παίκτης μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά. Η σκέψη μου ήταν ότι μπορεί να κάνει γεμίσματα στα οποία είναι ικανός, να εφεύρει κάτι απέναντι στη μαζική άμυνα».

Νταβίντ Μπαντία (Ακρίτας Χλώρακας): «Είχαμε πολύ δύσκολο παιχνίδι, με δέκα παίκτες ήταν τρομερά δύσκολο, πρώτα από όλα συγχαρητήρια στους παίκτες μου, έκαναν καταπληκτική προσπάθεια, πήραμε ισοπαλία σε ένα εκπληκτικό στάδιο με εκπληκτικούς οπαδούς και σε πολύ δύσκολη κατάσταση, είμαι πολύ χαρούμενος για τον βαθμό που πήραμε εδώ σε ένα δύσκολο γήπεδο. Μας έδειξε τι μπορούμε να κάνουμε όταν μπορούμε να πάρουμε ισοπαλία στην έδρα της Ανόρθωσης με δέκα παίκτες, μπορούμε να κάνουμε ξεχωριστό». Θέλουμε να ελέγχουμε το παιχνίδι και ήρθαμε εδώ για να το κάνουμε αυτό. Είναι πιο δύσκολο να το κάνεις με νεαρούς παίκτες, σιγά-σιγά το καταφέρνουμε, μετά την αποβολή, ό,τι έγινε και στο προηγούμενο παιχνίδι. Είχαμε καλό επίπεδο, κάτι που απαιτώ από τους παίκτες. Το επίπεδο είναι ψηλό και πρέπει να το κρατήσουμε εκεί».

Κλέτον Περντρέου (Ακρίτας Χλώρακας): «Ήταν ένα ξεχωριστό παιχνίδι. Η κόκκινη κάρτα άλλαξε τον αγώνα αλλά η ομάδα δούλεψε και κατάφερε να πάρει τον ένα βαθμό. Ήμασταν προετοιμασμένοι για ένα διαφορετικό παιχνίδι, η κόκκινη άλλαξε το παιχνίδι και έπρεπε να δείξουμε την άλλη μας πλευρά. Είμαι χαρούμενος που μου δόθηκε η ευκαιρία να παίξω στην πρώτη κατηγορία. Με την απόδοση μου σήμερα βοήθησα την ομάδα μου. Αυτή είναι η δουλειά μου, για αυτό πληρώνομαι και για αυτό είμαι εδώ. Είμαι χαρούμενος».

Δημήτρης Χριστοφόρου (Ανόρθωση): «Μεγάλα καράβια, μεγάλες απορίες στα αρνητικά αποτελέσματα και σήμερα χωρίς συζήτηση ήταν αρνητικό αποτέλεσμα. Θα πρέπει να αναλύσουν οι υπεύθυνοι τι συνέβη σε όλα τα επίπεδα και με καθαρό μυαλό αφού υπάρχει και διακοπή, αυτό που έγινε σήμερα και η ανάλυση για το τι πήγε καλά και δεν πήγε, να δουλευτεί και στα ντέρμπι που ακολουθούν με τους Ευρωπαίους η ομάδα να παρουσιαστεί καλύτερη και να διεκδικήσει πράγματα και νίκες. Μίλησε πολλή ώρα ο προπονητής, έδωσε την εξήγησή του για το τι είδαμε, σαφώς στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» δεν υπάρχει αγώνας που να μην κερδίζουμε και να είναι θετικό το αποτέλεσμα, είναι ξεκάθαρο αυτό, ανεξαρτήτως αν είναι αντίπαλος ο Ακρίτας που το επισκέπτεται για πρώτη φορά ή η Ίντερ, το ίδιο πράγμα σημαίνει για εμάς, στο γήπεδό μας θέλουμε να κερδίζουμε. Δεν συνέβη και δεν είναι ευχάριστο, κανείς δεν χαίρεται. Θα πρέπει όμως να υπάρξει επόμενη μέρα που θα βρει την ομάδα με σκληρή δουλειά να αναλύει το τι συνέβη και να βελτιώνεται ενόψει της συνέχειας».

Για το 0/2 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και πώς αξιολογείται από τη διοίκηση: «Προφανώς το να μην έχεις κερδίσει δύο παιχνίδια είναι κάτι δυσάρεστο».

Για τον κόσμο: «Να τους ευχαριστήσουμε, αυτό είναι σίγουρο. Αντιλαμβανόμαστε και την απογοήτευσή τους. Ποτέ δεν είναι θετικό το να μην κερδίζουμε. Αλλά, όπως υπάρχει επόμενη μέρα για όλους στην ομάδα, που πρέπει να μας βρει με σκληρή δουλειά, από τον κόσμο αυτό που μπορούμε να ζητήσουμε είναι να είναι δίπλα μας ώστε να κάνουμε αυτό που κάνουμε πάντα, όλα τα κομμάτια της Ανόρθωσης, στα καλά και τα άσχημα προχωρούμε μαζί για να επανέλθει η ομάδα.

Για τους τραυματίες Κορέα και Λάζαρο: «Για τον Παύλο αντιλαμβάνεστε ότι κλήθηκε κιόλας άρα θα κάνουμε συνεννόηση με το ιατρικό επιτελείο της ΚΟΠ για να δούμε τι συμβαίνει, νομίζω δεν χρειάζεται περιγραφή το πώς τραυματίστηκε, αντιλαμβάνεται ο καθένας. Για τον Λάζαρο είπαμε ότι δεν είναι κάτι σοβαρό όμως δεν μπορούσε να αγωνιστεί, θα αξιολογείται συνεχώς με την ελπίδα να προλάβει το επόμενο παιχνίδι».

Αντώνης Σιελουβάρης (Ακρίτας Χλώρακας): «Ευχαριστούμε δημόσια την Ανόρθωση για την άψογη φιλοξενία. Περάσαμε μια δύσκολη εβδομάδα μετά τη συντριβή κόντρα στην Πάφο με 4-0. Έγινε προσπάθεια κυρίως στο ψυχολογικό κομμάτι. Στο αγωνιστικό ήταν μια μεγάλη επιτυχία για την ομάδα μας. Ο Ακρίτας έδειξε πως θα είναι αξιόμαχος και απαιτητικός κόντρα σε όλους. Σήμερα παίξαμε με 6-7 παίκτες κάτω των 23 ετών. Μας λείπει ίσως η εμπειρία. Οι παίκτες ανταποκρίθηκαν σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος. Ο πρώτιστος στόχος είναι η παραμονή καθώς αναγνωρίζουμε τις δυσκολίες της σεζόν. Δεν υπάρχει ομάδα που δε θα πουλήσει ακριβά το τομάρι της και μια από αυτές θα είναι ο Ακρίτας. Έρχεται πολύ δύσκολο παιχνίδι εντός έδρας με τον Άρη και θα προσπαθήσουμε και εκεί να πάρουμε τη νίκη».