Παρέσυρε στο πέρασμα της και τον Ακρίτα η ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 28/10/2022 - 20:56

Πήρε φόρα και δε σταματά πουθενά η ΑΕΛ!

Η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι επικράτησε με 3-0 του Ακρίτα Χλώρακας στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Σκόρερ για τους Λεμεσιανούς ο Τσιμπόλα στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μπεραχίνο στο 79ο λεπτό και ο Μακρής στις καθυστερήσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ ήταν… καταιγιστική και θα μπορούσε να είχε σκοράρει περισσότερα γκολ, «καθαρίζοντας» την αναμέτρηση από το πρώτο 45λεπτό. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν και διεκδίκησαν το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως επιτυχία. Μάλιστα, στην πρώτη της επιθετική προσπάθεια στο δεύτερο 45λεπτό, οι «λέοντες» διπλασίασαν τα γκολ τους και «κλείδωσαν» το τρίποντο.

Με αυτή τη νίκη οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν τους 14 βαθμούς και βρίσκονται επί της παρούσης στην πέμπτη θέση με 14 βαθμούς, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο. Από την άλλη, η ομάδα της Χλώρακας έμεινε καθηλωμένη στην τελευταία θέση, έχοντας τέσσερις βαθμούς.

Την ερχόμενη, 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, ο Ακρίτας πάει στη Λάρνακα για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ (07/11 - 19:00) στην «Αρένα». Με τη σειρά τους οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού φιλοξενούν στο Τσίρειο την Πάφο (06/11 - 19:00).

Τεράστια φάση για την ΑΕΛ στο 12ο λεπτό. Ο Τζάλμα μπήκε στη περιοχή από τα αριστερά, έκανε την παράλληλη πάσα με τον Κατσανίκλιτς που βρισκόταν στο πέναλτι να μη μπορεί να βρει καλά τη μπάλα και να τη στέλνει έξω.

Στο 15ο λεπτό απείλησε ξανά ομάδα της Λεμεσού με τον Μακρή να συγκλίνει από τα αριστερά, να κάνει το διαγώνιο πλασέ και τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Περντρέου.

Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 24ο λεπτό. Ο Κατσανίκλιτς βγήκε απέναντι από τον Περντρέου με τον πρώτο αντί να τελειώσει τη φάση να πασάρει στον Μπεραχίνο επιτρέποντας στον Κόρατς να απομακρύνει σε κόρνερ.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας στην αναμέτρηση η ΑΕΛ απώλεσε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 29ο λεπτό. Ο Μακρής μπήκε στη περιοχή από τα δεξιά, έκανε το παράλληλο γύρισμα προς τον Κατσανίκλιτς ο οποιό έκανε το σουτ με τον Περντρέου να αποκρούει εκπληκτικά.

Το γκολ για τους Λεμεσιανούς ήρθε στο 31ο λεπτό. Ο Μακρής πάσαρε στον Τσιμπόλα μέσα στη περιοχή, ο τελευταίος ελευθερώθηκε υπέροχα από τον Σαραβάνια, έκανε το πλασέ και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Πρώτη μεγάλη φάση για τον Ακρίτα με τον Βαράντα να κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά στον Σέχιτς, ο τελευταίος να κάνει το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει σωτήρια στον Φραντζή και να περνάει σε κόρνερ στο 41ο λεπτό.

Μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους στο 63ο λεπτό για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Ο Καραγιάννης έκανε την σέντρα από τα αριστερά με τον Σέχιτς να είναι μόνος στο δεύτερο δοκάρι, να κάνει το σουτ στη κίνηση και να στέλνει τη μπάλα έξω.

Στο 67ο λεπτό ο Ακρίτας σκόραρε με τον Βαράντα, όμως το γκολ δε μέτρησε καθώς δόθηκε οφσάιντ στον σκόρερ των γηπεδούχων. Απόφαση που επιβεβαιώθηκε και από το VAR.

Στην πρώτη της φάση στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΛ βρήκε το... δρόμο προς τα δίκτυα. Ο Μπεραχίνο πήρε την υπέροχη κάθετη από τον Κατσανίκλιτς, μπήκε στη περιοχή και πλάσαρε εύκολα τον Περντρέου για το 2-0.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μακρής έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα για την ΑΕΛ καθώς είδε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων εκτός εστίας και με φοβερό ψιλοκρεμαστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα για το τελικό, 3-0.

Ακρίτας Χλώρακας (Νταβίντ Μπαντία): Περντρέου, Κόρατς, Εράσο, Γαβριήλ, Σαραβάνια, Σέχιτς, Καραγιάννης (Ελ Τζεμιλί 84'), Βαράντα, Αλεξέεφ (Πογκέν 84'), Άμπραχαμ, Αραούχο

ΑΕΛ (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μπέκερ, Τζάλμα (Σάντος 82'), Μπάστο, Τεϊσέιρα, Φραντζής, Μεντόγεβιτς (Μπιλοβάρ 87'), Τσιμπόλα (Nταβόρ 73'), Μιραλάς (Μιλιτσεάνου 73'), Μακρής, Κατσανίκλιτς (Κοντινέλα 82'), Μπεραχίνο

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Νταβίντ Μπαντία (Ακρίτας Χλώρακας): «Χάσαμε ένα παιχνίδι, δεν πήγαν τα πράγματα όπως θα θέλαμε. Οι παίκτες έδωσαν τα πάντα. Δύσκολο το παιχνίδι και γενικότερα το φετινό πρωτάθλημα. Πρέπει να δώσουμε πολύ περισσότερα αν θέλουμε βαθμούς. Δεν μπορούμε να έχουμε παράπονα από τους παίκτες. Νιώθουμε άσχημα και για τα τρία τέρματα που δεχθήκαμε. Πιστεύουμε ότι ήμασταν καλοί ειδικά στην επανάληψη. Φτιάξαμε φάσεις όμως πάντα μας λείπει η τελική προσπάθεια. Η σημερινή ομάδα δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στους πέντε αγώνες που χάσαμε, είχαμε απέναντί μας δυνατούς αντιπάλους. Με ομάδες της ίδιας δυναμικότητας χάναμε στις λεπτομέρειες. Σήμερα χάσαμε από μια ομάδα που έχει δέκα φορές μεγαλύτερο μπάτζετ από εμάς. Είναι δύσκολη η κατάσταση στην ομάδα, πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε. Δύσκολο το ποδόσφαιρο και εκεί που δεν το περιμένεις μπορούν να αλλάξουν πολλά».

Για την άσχημη πορεία της ομάδας που βρίσκεται στον πάτο της βαθμολογίας: «Ξέραμε τις δυσκολίες του αγώνα, και για εμάς ήταν δύσκολα τα δεδομένα την πρώτη κατηγορία με μια νέα ομάδα. Ίσως κάποιοι να μην γνωρίζουν αυτά τα δεδομένα. Μοιραζόμαστε το γήπεδο μας και με άλλη ομάδα. Φυσικά ξέραμε τις δυσκολίες. Πάντα υπάρχουν πολλές δυσκολίες με μεγάλες ομάδες. Θέλουμε να δείξουμε ότι έχουμε δυνατότητες και να πάρουμε νίκες στην πορεία».

Για την συνέχεια: «Υπάρχουν πολλά παιχνίδια ακόμη. Μιλώ καθημερινά με την διοίκηση και αναλύουμε το αγωνιστικό κομμάτι. Σκεφτόμαστε πώς να λύσουμε τα προβλήματα. Έχουμε παίκτες που τώρα χτίζουν την καριέρα τους για να γίνουν καλύτεροι. Έρχονται δύσκολα παιχνίδια για εμάς».

0

Τσέντομιρ Γιανέφσκι (ΑΕΛ): «Όπως είπα μετά τη Νέα Σαλαμίνα παίξαμε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και όχι στο πρώτο. Σήμερα ήταν ανάποδα τα ημίχρονα. Είχαμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο σκοράραμε. Ο Ακρίτας είναι μια πολύ καλή ομάδα, το έδειξε και σήμερα. Έπρεπε να έχει περισσότερους βαθμούς. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήμασταν το ίδιο καλοί γιατί δεν είχαμε πολλές μέρες ξεκούρασης. Κάναμε τις αλλαγές, διορθώσαμε τ κάποια πράγματα, πετύχαμε το δεύτερο γκολ και κάπου εκεί καθάρισε το παιχνίδι. Ήρθε και το τρίτο γκολ με ένα σπουδαίο τρόπο από τον Μακρή. Ένας ποδοσφαιριστής που δουλεύει πάρα πολύ. Θέλω να ευχαριστήσω και τον κόσμο, μας στήριξε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Να ευχαριστήσω και το επιτελείο μου για τη βοήθεια του σήμερα».

Αν έχει κάποιο «μαγικό ραβδί»: «Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Τίποτα δεν κάνω μόνος μου, είμαστε όλοι μια ομάδα. Οι ποδοσφαιριστές μου απέκτησαν αυτοπεποίθηση γιατί ποιότητα υπάρχει. Δουλεύουμε σκληρά στις προπονήσεις, εκεί που πρέπει να κάνουμε το αστείο μας το κάνουμε. Αυτά είναι τα κλειδιά. Ελπίζουμε να συνεχίσουμε έτσι, πατούμε γερά στο έδαφος και θα δούμε μέχρι που μπορούμε να πάμε».

Για το δύσκολο πρόγραμμα: «Έχετε δίκαιο ότι έχουμε μπροστά μας δύσκολο πρόγραμμα όμως και όταν ήρθα είχαμε δύσκολο πρόγραμμα. Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα. Η Πάφος δείχνει ανίκητη, όμως θα προετοιμαστούμε για αυτό παιχνίδι. Θα ξεκουραστούμε, έχουμε δυο μέρες ρεπό. Σίγουρα είναι δύσκολη ομάδα η Πάφος, όμως όλες οι ομάδες κάποια στιγμή μπορούν να χάσουν. Θα συνεχίσουμε να βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι».

0

Ανδρέας Μακρής (ΑΕΛ): «Πάνω στην κούραση κάποιες φορές έρχονται εμπνεύσεις. Το έχω ξανακάνει, να βάλω τέτοια ωραία γκολ. Η δουλειά μου είναι να σκοράρω, άργησα φέτος αλλά το έκανα σήμερα. Είναι μια ιδιαίτερη μέρα. Σήμερα έχω βαφτίσει τον μικρό μου γιο, Αντριανό και είμαι πολύ χαρούμενος. Ευχαριστώ τη γυναίκα μου και τους δικούς μου αλλά και τον προπονητή για την εμπιστοσύνη. Ο Ακρίτας μας έβαλε πίεση, όμως πήραμε μια σημαντική νίκη. Έχουμε μια σειρά ντέρμπι τώρα και βλέπουμε την Πάφο. Είμαστε αισιόδοξοι. Για τον κόσμο δεν έχω λόγια, θέλω να τους πω ένα μεγάλο ευχαριστώ».