«Κόλλησε» στο «Αμμόχωστος» με την ΑΕΖ η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 21/1/2024 - 20:58

«Κόλλησε» η Ομόνοια!

Το «τριφύλλι» έμεινε στο... άγονο 0-0 με την ΑΕΖ στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Με την ισοπαλία αυτή η ΑΕΖ ανέβηκε στους 13 βαθμούς, παραμένοντας όμως σε δύσκολη θέση όσον αφορά τη... μάχη του υποβιβασμού. Με τη σειρά της η ομάδα της Λευκωσίας πήγε στους 39 βαθμούς, χάνοντας πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια κατάκτησης του τίτλου.

Την ερχόμενη, 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η ΑΕΖ θα πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει στο «Άλφαμεγα Stadium» τον Απόλλωνα (27/01 - 19:00). Από την άλλη, η Ομόνοια θα φιλοξενήσει στο ΓΣΠ την Πάφο (27/01 - 17:00).

Μακρινό σουτ του Χαραλάμπους στο έβδομο λεπτό, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων μάζεψε σταθερά.

Στο 27ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λανγκ πήρε την κεφαλιά μέσα στη μικρή περιοχή, όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο, με τον Μιλοσάβλεβιτς εκτός θέσης.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Χαραλάμπους επιχείρησε νέο σουτ, όμως ο κίπερ της ΑΕΖ μάζεψε και πάλι χωρίς προβλήματα.

Mε τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση (60'), ο Κούσουλος μπήκε από πλάγια στην περιοχή και έκανε το επικίνδυνο παράλληλο γύρισμα, όμως ο Μιλοσάβλεβιτς έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια.

Στο 73ο λεπτό ο Αμού κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο έξω από την περιοχή, με τον ίδιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Παρ' όλα αυτά, η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, φεύγοντας λίγο έξω.

Σουτ του Κλε, έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει μόλις πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο στο 78ο λεπτό.

ΑΕΖ (Λιάσος Λουκά): Μιλοσάβλεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ, Σαρφό, Σλόγκαρ (Ματόνγκο 77'), Κάστρο, Ρέινολντς, Χατζηβασίλης (Κλε 56'), Ρουίς, Σιφνέος (Γιουσούφ 68'), Χρίστου (Αντωνίου 68')

Oμόνοια (Τσέτιλ Ρέιχνταλ): Φαμπιάνο, Παναγιώτου (Λέτσιακς 80'), Μίλετιτς, Λανγκ, Μάθιους (Ψάλτης 65'), Κούσουλος, Χαραλάμπους (Φράνσον 65'), Λοΐζου (Αμού 72'), Σίμιτς, Μπεζούς, Κακουλλής

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Λιάσος Λουκά (ΑΕΖ): «Κάναμε ένα καλό παιχνίδι κόντρα σε μια μεγάλη ομάδα, ξέραμε ότι θα υποφέρουμε, ακολουθήσαμε το πλάνο όπως έπρεπε. Προσπαθήσαμε στο δεύτερο μέρος να χτυπήσουμε στις αντεπιθέσεις. Τηρήσαμε το fair play δεν κάναμε καθυστερήσεις, παίξαμε σωστά. Μπορούσαμε στα τελευταία στάδια με καθαρό μυαλό μπορούσαμε εύκολα να σκοράρουμε. O Κλε ήταν το πρώτο του παιχνίδι, θέλει χρόνο και σιγά σιγά θα ανέβει. Είμαι ευχαριστημένος γενικά, κρατήσαμε για πρώτη φορά το μηδέν, ήμασταν το αουτσάιντερ και πάντα είμαστε, όμως κάναμε το καθήκον μας. Εγώ δεν το βλέπω βάση αποτελέσματος, εγώ βλέπω την απόδοση ποδοσφαιριστών, είμαι ευχαριστημένος με αυτό που έδειξαν οι παίκτες. Σήμερα κάναμε αυτό που έπρεπε και για αυτό παίρνουμε τα συγχαρητήρια».

Τσέτιλ Ρέιχνταλ (Ομόνοια): «Είναι ένα απογοητευτικό αποτέλεσμα. Ένα δύσκολο παιχνίδι, ο αντίπαλος πάλεψε, αμύνθηκε πολύ καλά και προσπάθησε να απειλήσει με μακρινές μπαλιές. Φτιάξαμε ευκαιρίες δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Πρέπει να βελτιωθούμε κυρίως στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Να προετοιμαστούμε για τα επόμενα παιχνίδια. Έμεινε στο 0-0 το σημερινό ματς και είναι απογοητευτικό αυτό. Φτιάξαμε κάποιες φάσεις, ο αντίπαλος πάλεψε με τη ψυχή του, δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε. Πρέπει να ρωτήσετε τον κύριο Γιάνσον για τις μεταγραφές. Οι παίκτες μου πάλεψαν σήμερα σε ένα δύσκολο γήπεδο, όμως δεν υπάρχουν δικαιολογίες, αυτό ήταν το γήπεδο. Είμαστε απογοητευμένοι για το αποτέλεσμα δεν αλλάζει αυτό. Πρέπει να ρωτήσετε τον κύριο Γιάνσον για τις μεταγραφές. Οι παίκτες μου πάλεψαν σήμερα σε ένα δύσκολο γήπεδο, όμως δεν υπάρχουν δικαιολογίες, αυτό ήταν το γήπεδο. Είμαστε απογοητευμένοι για το αποτέλεσμα δεν αλλάζει αυτό».