Πέρασε από το «Αμμόχωστος» και παρέμεινε στην κορυφή ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 22/10/2023 - 20:58

Συνέχισε από εκεί που έμεινε!

Μετά την διακοπή ελέω των εθνικών ομάδων, ο Απόλλωνας έφυγε με το «διπλό» από το «Αμμόχωστος» επικρατώντας με 5-0 της ΑΕΖ, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Το σύνολο του Μιλόγεβιτς ήταν καταιγιστικό και δίχως να αφήσει περιθώρια στον αντίπαλο του, πήρε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του. Τα γκολ έβαλαν οι Βαλμπουενά (3'), Μάρκες (46'), Πέρετζ (76' ΠΕΝ, 94') και Ρουίθ (95' ΑΥΤΟΓΚΟΛ)

Από την άλλη, η ομάδα από το Ζακάκι πέρα από δύο καλές στιγμές, δεν μπόρεσε ποτέ να φέρει αντίσταση και μετά την ισοπαλία κόντρα στην Ομόνοια δεν κατάφερε να προσθέσει επιπλέον βαθμούς στην συγκομιδή της.

Έτσι οι Λεμεσιανοί παρέμειναν στην κορυφή και έφτασαν τους 18 βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι στην 11η θέση με 7 βαθμούς.

Στην επόμενη (9η) αγωνιστική, η ΑΕΖ φιλοξενείται την Κυριακή (29/10, 19:00), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» από την Ανόρθωση και ο Απόλλωνας υποδέχεται την ίδια μέρα (29/10, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» την Πάφο.

Γκολ με το... καλημέρα για τον Απόλλωνα στο τρίτο λεπτό, με τον Βαλμπουενά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Οι «κυανόλευκοι» απείλησαν ξανά στο 23ο λεπτό, με τον Γάλλο να εκτελεί φάουλ από πλάγια θέση, με στόχο τον Μαλεκκίδη μέσα στην περιοχή, όπου πήρε την κεφαλιά, όμως ήταν άστοχη.

Η ΑΕΖ απάντησε δύο λεπτά αργότερα, με τον Ντελμίρο να κάνει την κεφαλιά, μετά από γέμισμα, αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Νέα ευκαιρία για το σύνολο του Μιλόγεβιτς, με τον Μάρκες να κάνει τη κεφαλιά και τη μπάλα να περνάει δίπλα απο την εστία του Μπέκερ

Τεράστια φάση για τον Απόλλωνα στο 43ο λεπτό, με τον Μάρκες να δίνει την πάσα στον Κυριάκου με τον αρχηγό του Απόλλωνα να κάνει το πλασέ αλλά η μπάλα να περνάει δίπλα απο την εστία του Μπέκερ

Οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου ένα λεπτό αργότερα, με τον Μάρκες να βρίσκεται απέναντι από τον Μπέκερ, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα της Λεμεσού διπλασίασε το σκορ στο 46ο λεπτό, με τον Πορτογάλο επιθετικό να νικάει τον πορτιέρο της ΑΕΖ με πλασέ.

Νέα φάση για τους ποδοσφαιριστές του Μιλόγεβιτς στο 52ο λεπτό, με τον Νταρίκουα να πιάνει τη κεφαλιά και να αναγκάζει τον Μπέκερ σε δύσκολη απόκρουση.

Το 3-0 έκανε στο 76ο λεπτό ο Πέρετζ που ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα.

Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους το 81ο λεπτό, με τον Σλόγκαρ να κάνει το σουτ και την μπάλα να φεύγει δίπλα απο την εστία του Λέουενμπερφα.

Στο 94ο λεπτό  ο Πέρετζ με δεύτερο προσωπικό του τέρμα τετραπλασίασε το σκορ, ενώ το το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε με αυτογκολ ο Ρούιθ.

ΑΕΖ (Μάριος Λουκά): Μπέκερ, Παστελλής, Ε.Αντωνίου, Φοστάβε (46′ Γιουσούφ), Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Ρόχα Σάντος (61′ Σαρφο), Κάστρο, Ρέινολντς (70′ Χρίστου), Φράγκος (46′ Ρουίθ), Χατζηβασίλης (46′ Σιφνέος)

Απόλλωνας (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Λέουβενμπεργκ, Πεϊμπέρνς, Εκπολό, Νταρίκουα, Μαλεκκίδης, Κολ (13′ Σπόλιαριτς), Χάμπος, Βαλμπουενά (73′ Τέκιε), Αμπντουραχίμι (68′ Πέρετζ), Κοστάκε (68′ Βάργκα), Μάρκες

Μάριος Λουκά (ΑΕΖ): «Nα το ξεχάσουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται και να το αφήσουμε πίσω. Δεχθήκαμε δυο πολύ γρήγορα γκολ ένα σε κάθε ημίχρονο. Παίζοντας απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος ήταν δύσκολο να αντιδράσεις. Η συνέχεια θα είναι δύσκολη. Το γνωρίζουμε. Βλέπουμε μπροστά και θα δούμε τι θα καταφέρουμε στα υπόλοιπα παιχνίδια».

Βλάνταν Μιλόγεβιτς (Απόλλωνας): «Καλό παιχνίδι με πολλές φάσεις. Δίκαια κερδίσαμε και νομίζω ότι είχαμε πολλές ευκαιρίες. Σίγουρα πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στην ΑΕΖ γιατί μέσα στην εβδομάδα που έχουμε αναλύσει την ομάδα παίζει φουλ επίθεση και δεν ήταν τυχαία τα αποτελέσματα της. Έχει καλούς παίκτες καλή ταχύτητα. Στο 3ο γκολ ήταν καλύτερα για εμάς. Μπορούσαμε να πετύχουμε περισσότερα. Ήταν δύσκολο παιχνίδι γιατί έρχονται ντέρμπι. Πρέπει να έχουν αυτή την νοοτροπία πως ο κάθε αντίπαλος είναι πολύ δυνατός και αυτό με ευχαριστεί. Θα ξεκουραστούμε και θα συνεχίσουμε

Δεν έχω παράπονο από κανένα. Είναι πολλά τα παιχνίδια. Όποτε ζητήσει την ευκαιρία ο παίκτης να δώσει τον καλύτερο του εαυτό. Εκτός από τον Μαλεκκίδη υπήρχαν και άλλα παιδιά. Νομίζω ότι κάποιοι φανερά ανεβαίνουνε και με ευχαριστεί αυτό το γεγονός. Δουλεύουμε και αν κάνουμε μαζί όλα αυτά οι παίκτες δεν χρειάζονται φόβο. Όλοι κάνουμε λάθη. Και ο Ντανίλο μπήκε μέσα και ανέβασε την ομάδα. Σίγουρα θέλω να έχουμε αυτοπεποίθηση να παίζουμε ελεύθερα και εγώ θα στηρίξω τους παίκτες μου.

Παίζει ρόλο και ο αντίπαλος που έπαιξε ανοικτά. Έχει βάλει τρία στην ΑΕΚ, τρία στην Ομόνοια. Πρέπει να προσέχεις. Έχεις ένα πλάνο και τα παιδιά έκαναν αυτό που είπαμε.

Ο Κολ δεν έχει κάτι σοβαρό νομίζω. Σε δυο τρεις μέρες θα είναι εντάξει. Περιμένουμε και από τον Γιούρσεβιτς να επιστρέψει. Θα δούμε και τον πραγματικό Σαγκάλ. Σιγά-σιγά θα επιστρέψουν όλοι».