Πέρασε από το «Αμμόχωστος» και επέστρεψε στις νίκες η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 21/2/2024 - 20:52

Επιστροφή στις νίκες!

Η Ανόρθωση πέρασε με επιτυχία από το «Αμμόχωστος», όπου επικράτησε με 2-0 της ΑΕΖ, για το εξ αναβολής ματς της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Το σύνολο του Γκαγιέγο έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ' όλη την διάρκεια, μπόρεσε να πάρει με άνεση το τρίποντο και να βγάλει αντίδραση, μετά την ήττα από την ΑΕΚ.

Από την άλλη, η ομάδα από το Ζακάκι δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να... κοιτάξει στα μάτια τον αντίπαλο της και χωρίς να φέρει ιδιαίτερη αντίσταση, γνώρισε δεύτερη διαδοχική απώλεια.

Ο Τσίκο άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό νικώντας σε τετ-α-τετ τον Μιλοσάβλιεβιτς και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Καστέλ στο 42ο λεπτό, ευστοχώντας από την άσπρη βούλα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους 16 βαθμούς και στην δωδέκατη θέση, ενώ η «Κυρία» ανέβηκε στους 47 βαθμούς, τοποθετούμενη στην έκτη θέση.

Στην πρώτη αγωνιστική των play-out, η ΑΕΖ φιλοξενείται το Σάββατο (24/02, 18:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» από την ΑΕΛ και η Ανόρθωση υποδέχεται την Κυριακή (25/02, 16:00), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» τον ΑΠΟΕΛ, για τα play-off.

Το παιχνίδι

Πρώτη τελική για την Ανόρθωση στο δέκατο λεπτό, με τον Τσίκο να δοκιμάζει το σουτ και τον Μιλοσάβλεβιτς να διώχνει.

Η «Κυρία» άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, με τον Καστέλ να κάνει την κάθετη με αποδέκτη τον Τσίκο, που σε τετ-α-τετ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Νέα ευκαιρία για την ομάδα της Αμμοχώστου στο 35ο λεπτό, με τον Κίκο να κάνει το σουτ, μέσα από την μεγάλη περιοχή, όμως ήταν άστοχος.

Το σύνολο του Γκαγιέγο έκανε το 2-0 στο 42ο λεπτό, με τον Καστέλ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 50ο λεπτό, με τον Κίκο να δοκιμάζει το πόδι του και τον Μιλοσάβλεβιτς να του λέει «όχι».

Τεράστια φάση για την ΑΕΖ στο 66ο λεπτό, με τον Σάντος να κάνει καταπληκτική πάσα στην πλάτη της άμυνας και τον Κλέ να βγαίνει απέναντι στον Αρμπολέδα, να κάνει το πλασέ, σημαδεύοντας το δοκάρι.

Η Ανόρθωση απάντησε στο 78ο λεπτό, με τον Γκασάμα να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, μετά από εκτέλεση κόρνερ, Στην επαναφορά ο Αντωνίου έκανε το σουτ, αλλά ο ο Ρείνολτς απομάκρυνε πάνω στην γραμμή.

ΑΕΖ (Ντράγκαν Στέβοβιτς): Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Χρίστου (72′ Χατζηβασίλης), Γιαντάλ (63′ Κ. Αντωνίου), Ε. Αντωνίου, Σλόγκαρ (63′ Κάστρο), Σάντος, Ρέινολντς, Ελευθερίου (63′ Ρουίζ), Κλε, Σιφνέος (72′ Ντιγκινί).

Ανόρθωση (Νταβίντ Γκαγιέγο): Aρμπολέδα, Ουαγκέ (46′ Aντωνίου), Κάργας, Κορρέα, Κορέια, Τιουνέ, Κίκο (70′ Περέα), Τεχέρα (86′ Ιωάννου), Φερέιρα (86′ Παρούτης), Τσίκο, Καστέλ (70′ Γκασαμά).

Ντράγκαν Στέβοβιτς (ΑΕΖ): «Κάναμε δύο γκολ δώρα στο α' ημίχρονο. Ήταν πάρα πολύ δύσκολο, στο β' ημίχρονο προσπαθήσαμε, βελτιωθήκαμε. Είμαστε στο σωστό δρόμο. Για μας από το Σάββατο αρχίζει ο πόλεμος, στην προσπάθεια που κάνουμε για παραμονή στην Α΄ κατηγορία. Δείξαμε σήμερα ότι μπορούμε να ανταγωνιστούμε μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος όπως είναι η Ανόρθωση. Πάμε στα παιχνίδια των πλέι άουτ για να διεκδικήσουμε την παραμονή μας».

Νταβίντ Γκαγιέγο (Ανόρθωση): «Η ομάδα είναι πάρα πολύ ανταγωνιστική είμαι πολύ περήφανος για τη δουλειά που έγινε σε αυτή την πρώτη φάση πάρολα τα πολλά εμπόδια. Έτσι και στη δεύτερη φάση στα επόμενα 10 παιχνίδια οι ποδοσφαιριστές θα τα δίνουν όλα και στα επόμενα. Αυτό για το οποίο είναι περήφανοι είναι οι οπαδοί μας είναι το πόσο ανταγωνιστικοί είμαστε. Ο Ουαγκέ βγήκε γιατί άλλος συμποδοσφαιριστής του είχε το ίδιο δικαίωμα μαζί του να παίξει. Τον Κίκο δεν θα τον έχουμε μαζί μας γιατί θα εγχειριστεί την Παρασκευή. Έχει πρόβλημα στο γόνατο. Είναι τρομερός επαγγελματίας. Έκανε πολλή δουλειά παρά το πρόβλημα που έχει. Θα μείνουμε λίγο καιρό χωρίς αυτόν μέχρι να πάνε όλα καλά και να επανέλθει».