«Λύγισε» τη Νέα Σαλαμίνα και πήρε τρίτη συνεχόμενη νίκη η ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 24/10/2022 - 21:02

Συνεχίζει την ανοδική πορεία η ΑΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 1-0 κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και... κόλλησαν 3η συνεχόμενη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στο περισσότερο μέρος του αγώνα, είχαν την κατοχή και έλεγχαν τον ρυθμό. Στο 21ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Φλοριάν να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, από την άσπρη βούλα και δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν άλλες αξιόλογες ευκαιρίες.

Η ομάδα της Λεμεσού ισορρόπησε τον αγώνα στα τελευταία λεπτά, όμως δυσκολευόταν να αναπτυχθεί και δεν μπόρεσε να βρει κενούς χώρους, για να απειλήσει.

Στην ανάπαυλα, οι «λέοντες» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων κυνηγώντας το γκολ, ενώ οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν να αμυνθούν και να χτυπήσουν στην αντεπίθεση. Εντέλει η ΑΕΛ, κατάφερε να πάρει το τρίποντο στο 82ο λεπτό, με ένα πανέμορφο γκολ του Μπρούνο Σάντος.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Λεμεσού αναρριχήθηκε στην 7η θέση με 11 βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στην 6η θέση με 13 βαθμούς.

Στην επόμενη (9η) αγωνιστική, η ΑΕΛ φιλοξενείται την Παρασκευή (28/10, 19:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» από τον Ακρίτα και η Νέα Σαλαμίνα υποδέχεται το Σάββατο (29/10, 17:00), στο «Αμμόχωστος» την Πάφο.

Πρώτο ημίχρονο

Η Νέα Σαλαμίνα μπήκε καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα και κρατώντας παραπάνω την μπάλα, κατάφερε να κάνει την πρώτη τελική στο 5ο λεπτό, με τον Φελίπε από μακριά, να δοκιμάζει μια σέντρα-σουτ και τον Μούριελ να μπλοκάρει εύκολα.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία, με την ΑΕΛ ακόμα να ψάχνει τα πατήματα της, για να βγάλει αντίδραση.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια... ανάσα πριν από το γκολ στο 21ο λεπτό, με τον Φλοριάν να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, από την άσπρη βούλα, μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα του Τσιμπόλα στον Μαργκάσα.

Η ομάδα της Λεμεσού ισορρόπησε τον αγώνα και είχε την κατοχή στα τελευταία λεπτά, όμως δυσκολευόταν μεσοεπιθετικά, καθώς δεν μπόρεσε να βρει κενούς χώρους, με τη Νέα Σαλαμίνα να αμύνεται καλά και να κρατάει το σκορ στο μηδέν.

1

Δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, τα δεδομένα ήταν ίδια, με την ΑΕΛ όμως να κάνει την πρώτη ευκαιρία στο 56ο λεπτό, με τον Μπεραχίνο να βγαίνει στην αντεπίθεση, να επιχειρεί ένα σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Μελισσά να μπλοκάρει εύκολα.

Η Νέα Σαλαμίνα θα απαντήσει στο 60ο λεπτό, με τον Οφόρι να κάνει την σέντρα, με αποδέκτη τον Φλοριάν, να κάνει την κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή και τον Μούριελ να ελέγχει σταθερά.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι «λέοντες» θα χάσουν τεράστια ευκαιρία, με τον Χάσα να κάνει παράλληλη μπαλιά στον Παπαφώτη, ο οποίος σούταρε και έστειλε άουτ την μπάλα, ενώ ήταν ελεύθερος στην μικρή περιοχή.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και πίεζαν για να βρουν το γκολ, με την ομάδα της Αμμοχώστου να αμύνεται και να προσπαθεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Εντέλει οι «λέοντες», θα ανοίξουν το σκορ στο 82ο λεπτό, με τον Μπρούνο Σάντος να γίνεται αποδέκτης ,μια κάθετης πάσας μέσα στην μικρή περιοχή και να πραγματοποιεί ένα πανέμορφο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

1

ΑΕΛ (Τσεντομίρ Γιανέβσκι): Μούριελ, Μπάστο, Κάσα, Σάντος, Ντζάλμα, Ζντραβκόφσκι (46′ Μεντόγεβιτς), Τσιμπόλα (86′ Τεϊσέιρα), Μπιλοβάρ, Μακρής, Παπαφώτης (69′ Κατσάνικλιτς), Τσέποβιτς (46′ Μπεραχίνο).

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Οφόρι (69′ Φιάκας), Άδωνη, Κατσικάς, Φράγκος (84′ Τσίκο), Μαργκάσα (69′ Λιμπόμπε), Φελίπε, Κλίμοβιτς, Τιάγκο (84΄ Κουμούρης), Φλοριάν.

Τσεντομίρ Γιανέβσκι (ΑΕΛ): Αρχική δήλωση: «Ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι για εμάς μέχρι τα τελευταία λεπτά να νικήσουμε τη Νέα Σαλαμίνα που είναι πολύ καλή ομάδα και το έδειξε τα τελευταία παιχνίδια και από την αρχή του πρωταθλήματος. Ειδικά το πρώτο ημίχρονο ήταν το χειρότερο που είχαμε από τότε που ήρθα, ήταν δικό μου λάθος, είχα αρκετό χρόνο να ετοιμάσω την ομάδα πώς να παίξει αλλά ήταν λάθος, χάσαμε τις μονομαχίες, είχαμε πρόβλημα σε όλες τις γραμμές και τη δημιουργία, κάποιες φορές έχεις κακή μέρα αλλά είναι δική μου δουλειά να το αποφεύγουμε αυτό. Από το πρώτο ημίχρονο δεν είμαι ικανοποιημένος.

Είδα το πρόβλημα, μιλήσαμε στα αποδυτήρια και λύσαμε το πρόβλημα, είχαμε διαφορετικό δεύτερο ημίχρονο, ήμασταν πολύ καλύτερο, προσπαθήσαμε να έχουμε τον έλεγχο, να πιέσουμε, φτιάξαμε κάποιες ευκαιρίες πριν το γκολ, όχι πολλές αλλά μπορούσαμε να ανοίξουμε το σκορ με τον Παπαφώτη. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν οργανωμένη, έψαχνε το λάθος μας για να βγει στην αντεπίθεση. Ευτυχώς δεν δεχθήκαμε κάποια σημαντική ευκαιρία εκτός από το τέλος. Όταν δεις το δεύτερο ημίχρονο, είμαι ικανοποιημένος, είναι τρεις πολύ σημαντικοί βαθμοί. Οι οπαδοί περίμεναν να κερδίσουμε, ευτυχώς το κερδίσαμε, κάναμε ακόμη ένα βήμα μπροστά. Συγχαρητήρια στους παίκτες και τον κόσμο. Νομίζω ο κόσμος θα είναι χαρούμενος με το αποτέλεσμα.

Επίσης ευχαριστώ το σταφ μου, επειδή κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού με βοήθησαν, στο ημίχρονο, για κάποιες αποφάσεις. Τα καταφέραμε όλοι μαζί, αυτοί, οι παίκτες, ο κόσμος, είμαστε μια ομάδα, μια οικογένεια».

Για το πρόβλημα στο σκοράρισμα και ότι η ΑΕΛ πήρε μόλις ένα γκολ από επιθετικούς της: «Είναι αλήθεια, μετά από επτά παιχνίδια σκοράραμε έξι γκολ, είναι λιγότερα από ένα γκολ ανά παιχνίδι, είναι γεγονός, δεν μπορώ να είμαι ικανοποιημένος με αυτό. Όταν ψάχνεις το αποτέλεσμα, ξεκινάς με έναν βαθμό, η αυτοπεποίθηση είναι κάτω, χρειάζεσαι ψυχολογία. Τα γκολ φέρνουν ψυχολογία. Δουλεύουμε κάθε μέρα, το σημαντικό είναι να σκοράρεις το πρώτο γκολ. Αν μιλήσουμε για σήμερα και τα τελευταία παιχνίδια, περισσότερο προσέχουμε την άμυνα να μην δεχόμαστε ευκαιρίες. Μπορεί να φτιάξεις στα 90' τρεις-τέσσερις καλές ευκαιρίες. Αλλά πρέπει να γίνουμε καλύτεροι στην αντίπαλη περιοχή».

Για το ότι έχει ελάχιστες μέρες προετοιμασίας για το επόμενο παιχνίδι (σ.σ. Παρασκευή με Ακρίτα): «Δεν θέλουμε να επικαλεστούμε δικαιολογίες. Μπορούμε να αποθεραπεύσουμε τους παίκτες, κάποιοι είναι πίσω. Μιραλάς ελπίζω να είναι έτοιμος, ο Κατσανίκλιτς μπήκε αλλαγή, θα έχουμε επιλογές. Αύριο θα ξεκουραστούμε, μετά θα δουλέψουμε στην τακτική. Θα προσπαθήσουμε να το διαχειριστούμε με το ρόστερ που έχουμε. Είπα τώρα στους παίκτες ότι πρέπει να μείνουμε ήρεμοι. Να είμαστε έτοιμοι για το παιχνίδι με τον Ακρίτα στην Πάφο. Είμαι εδώ πέντε παιχνίδια, αν δούμε το ρόστερ, 27-28 παίκτες, έπαιξαν σχεδόν όλοι. Σίγουρα πρέπει να δίνουμε χρόνο συμμετοχής σε όλους αλλά πρέπει και να αποκτήσουμε αυτοματισμούς. Προσπαθούμε να τα φτιάξουμε όλα. Θα βρούμε το καλύτερο σχήμα που πρέπει να παίζουμε και θα δουλέψουμε με τους παίκτες».

Αλεξάντερ Κατσανίκλιτς (ΑΕΛ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι αλλά πήραμε μία σημαντική νίκη. Είναι πολύ καλό που επέστρεψα στην αγωνιστική δράση. Είμαι χαρούμενος γι΄αυτό αλλά και για την νίκη. Δεν ξεκινήσαμε καλά στη σεζόν αλλά σιγά σιγά βελτιωνόμαστε».  (Cytavision)

Σάββας Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ για τη νίκη. Ήταν παιχνίδι με δύο ημίχρονα, ήμασταν πάρα πολύ καλοί στο πρώτο, δεν κινδυνέψαμε καθόλου, το διαχειριστήκαμε μια χαρά, δημιουργήσαμε κάποιες ευκαιρίες, μεγαλύτερη το πέναλτι, δυστυχώς ήμασταν άτυχοι. Περιμέναμε πως στο β' ημίχρονο ο αντίπαλος θα ρισκάρει, θα βάλει πίεση, προσπάθησαν κάποιες μεγάλες μπαλιές, το διαχειριστήκαμε για 20-25 λεπτά, δυστυχώς όμως όταν δεν είσαι συγκεντρωμένος 100% μπορεί να δεχθείς από καλές ποιοτικές ομάδες γκολ ανά πάσα στιγμή όπως έγινε.

Έγινε προσπάθεια από τα παιδιά, η ΑΕΛ προσπαθούσε να σκοτώσει τον χρόνο κι ήταν λογικό. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση των παιδιών, κάποιοι υπερβάλαν εαυτό. Θα σηκώσουμε κεφάλι, έχουμε σημαντικό παιχνίδι με την καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος το επόμενο Σάββατο (σ.σ. εννοεί την Πάφο). Δείξαμε ότι είμαστε καλή ομάδα, δεν είμαστε τυχαία ψηλά, πάμε να παίξουμε σπίτι μας με τον κόσμο μας που και σήμερα ήταν εκπληκτικός, τους ευχαριστούμε, πάμε για να έχουμε κέρδος. Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ.

Όταν έχεις καλούς, ποιοτικούς παίκτες κι έχουν ομαδικό πνεύμα πρέπει να παρουσιάζεσαι έτσι. Οι αποστάσεις έχουν μικρύνει μεταξύ των ομάδων, ειδικά στην έδρα μας είμαστε πολύ δυνατοί με τον κόσμο, οποιαδήποτε ομάδα θα περάσει δύσκολα. Στόχος μας τώρα το επόμενο παιχνίδι, θέλουμε πόντους, είμαι ευχαριστημένος με τα παιδιά, καθόλου με το αποτέλεσμα».