«Λύγισε» την Καρμιώτισσα και επέστρεψε στις νίκες η... αποδεκατισμένη ΑΕΛ

Σάββατο, 21/1/2023 - 18:57

Επιστροφή στις νίκες!

Η ΑΕΛ επικράτησε της Καρμιώτισσας με 2-0, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε το τρίποντο.

Σε ένα ματς όπου οι «λέοντες» ήταν.... αποδεκατισμένοι, μετρώντας συνολικά 14 απουσίες λόγω τραυματισμών, κατάφεραν να πάρουν ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και χωρίς πολλές ευκαιρίες, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν την μπάλα και να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό.

Στην ανάπαυλα τα δεδομένα ήταν διαφορετικά, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο και να ανοίγουν το σκορ στο 47ο λεπτό με τον Μιραλάς, να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην σεζόν.

Δυστυχώς όμως η κακοδαιμονία συνεχίστηκε και ο Βέλγος επιθετικός αποχώρησε ως τραυματίας, 17 λεπτά αφότου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα των Πολεμιδιών προσπάθησε να αντιδράσει και είχε κάποιες καλές στιγμές, μετά το 75ο λεπτό, όμως δεν μπόρεσε να τις μεταφράσει σε γκολ, με τον Μιλιντσεάνου να διπλασιάζει το σκορ για τους γηπεδούχους κόντρα στην ροή του αγώνα στο 93ο λεπτό.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ΑΕΛ ανέβηκε στην 7η θέση με 28 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην 9η θέση με 20 βαθμούς.

Στην επόμενη (21η) αγωνιστική, οι «λέοντες» φιλοξενούνται την Κυριακή (29/01, 19:00), στο «Τάσος Μάρκου» από τη Νέα Σαλαμίνα και η Καρμιώτισσα την Παρασκευή (27/01, 19:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» από τον Ακρίτα.

Πρώτο ημίχρονο

Πρώτη καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση για την Καρμιώτισσα στο 26ο λεπτό, με τον Ντούμπια να μπαίνει μέσα στην μικρή, από τα πλάγια και να επιχειρεί το σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η ΑΕΛ απάντησε στο 31ο λεπτό, με τον Μιραλάς να κάνει σέντρα-σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Κνόμπλοχ να αποκρούει σε κόρνερ.

Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 42ο λεπτό, με τον Σελούτσκα να κάνει την σέντρα και τον Ντούρις να παίρνει την κεφαλιά, μέσα στην μικρή περιοχή, με τον Ολιβέιρα να ελέγχει την φάση και να μαζεύει εύκολα.

Οι «λέοντες» αντέδρασαν δύο λεπτά αργότερα, με τον Σις να επιχειρεί ένα σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

1

Δεύτερο ημίχρονο

Η ομάδα της Λεμεσού άνοιξε το σκορ στο 47ο λεπτό, με τον Μιλιντσεάνου να κάνει καταπληκτική κάθετη μπαλιά στον Μιραλάς, ο οποίος μέσα από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 53ο λεπτό, με τον 30χρονο επιθετικό να κάνει ένα γυριστό σουτ, μετά από πάσα τους Σις, αναγκάζοντας τον Κνόμπλοχ σε δύσκολη απόκρουση.

Η Καρμιώτισσα απάντησε στο 73ο λεπτό, με τον Τσελούστκα να κάνει την σέντρα με αποδέκτη τον Κουλιμπαλί, ο οποίος έκανε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η ομάδα των Πολεμιδιών είχε νέα ευκαιρία στο 81ο λεπτό, με τον Μαλόνε να παίρνει την κεφαλιά, μετά από σέντρα, στέλνοντας την μπάλα μόλις άουτ.

Κλασσική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους έξι λεπτά αργότερα, με τον Ντούρις να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ολιβέιρα, δίχως να βρίσκει στόχο.

Η ΑΕΛ τελικά διπλασίασε το σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα στο 93ο λεπτό, με τον Μιλιντσεάνου να κάνει καταπληκτικό τελείωμα

1

ΑΕΛ (Τσεντομίρ Γιανέβσκι): Ολιβέιρα, Ζτραβκόφσκι, Παπαφώτης Μιραλάς (64′ Σιλβέστρος), Παντελή, Μιλιντσεάνου, Ιωάννου, Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Κοντινέλα (82′ Κολιάς), Σις

Καρμιώτισσα (Σωφρόνης Αυγουστή): Κνόμπλοχ, Σελούστκα, Μαλόνε, Ντούμπια (74′ Καλτσάς), Ελ Αλουχί (90+1 Αγγελή), Τζανακάκης (57′ Γκραντινάρου), Μήτσο (74′ Οικονομίδης), Ντούρις, Καστανιάγα, Λουκίλι, Νεοφύτου (57′ Κουλιμπαλί)

1

Τσεντομίρ Γιανέβσκι (ΑΕΛ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς με διαφορετική εντεκάδα από ότι συνήθως λόγω τραυματισμών και καρτών. Φοβόμουν ότι δεν θα έχουμε αυτοματισμούς όχι όμως για την ποιότητα των παικτών μας. Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Θα μπορούσαμε να σκοράρουμε στο πρώτο μέρος όμως σκοράραμε στην αρχή του δευτέρου με τον Μιραλάς. Μετά μας βγήκε κάπως και η κούραση έκανε και η Καρμιώτισσα ευκαιρίες όμως σκοράραμε με τον Μιλιτσεάνου. Ευχαριστούμε τον κόσμο, διεκδικούμε τους στόχους μας και μια θέση στην εξάδα, είμαστε ακόμα εκεί. Δεν εξαρτώνται όλα από εμάς όμως θα συνεχίσουμε την προσπάθεια. Μετά από τρεις βδομάδες οι παίκτες δικαιούνται να πάρουν δύο μέρες ρεπό. Θα δούμε ποιοι είναι διαθέσιμοι για το παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα».

Για την ενδεκάδα της... ανάγκης: «Είμαι χαρούμενος για τον τρόπο που κερδίσαμε. Για τους νεαρούς που έπαιξαν. Ο Ιωάννου, ο Κολιάς. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτούς. Θέλουμε να δώσουμε χρόνο. Διδάσκονται από τους πιο έμπειρούς. Δεν πρέπει να κάψουμε τους νεαρούς. Χρειάζονται χρόνο να αναπτυχθούν. Δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι έτοιμοι να παίζουν για κάθε αγώνα. Σιγά σιγά να μπουν στην ομάδα και να παίρνουν χρόνο».

Για την εξαιρετική εμφάνιση του Μιλιτσεάνου: «Ο Μιλιτσέανου μας βοήθησε, μπορεί να μη ξεκίνησε καλά όμως όσο περνούσε η ώρα έπαιρνε ψυχολογία. Πήρε ψυχολογία και από την ασίστ. Στο τέλος όταν μείναμε από βενζίνη έβαλε και το γκολ και πήραμε τη νίκη. Ήταν απλά κουρασμένος στο τέλος, όμως δεν τραυματίστηκε».

Τι φταίει και πρέπει να φτάσουμε στους τραυματισμούς για να παίξουν νεαροί στην Κύπρo: «Μου αρέσει να δουλεύω και να δίνω ευκαιρίες στους νεαρούς. Πρέπει όμως σιγά σιγά. Πρέπει πρώτα να έχεις τους βασικούς. Όταν ήρθα εδώ είχαμε μόνο ένα βαθμό. Δεν μπορούσα να βάλω άπειρους παίκτες. Στη δύσκολη στιγμή πρέπει να βάλεις ποιοτικούς παίκτες και στη συνέχεια να μπουν και οι νεαροί».

1

Σωφρόνης Αυγουστή (Καρμιώτισσα): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ. Κάναμε ένα καλό Α' ημίχρονο και ελέγξαμε το ματς. Δεν ξεκινήσαμε καλά στο Β' ημίχρονο, δεχθήκαμε ένα γκολ και άλλαξε το παιχνίδι. Όταν δεν σκοράρεις... Χάσαμε δίκαια. Φτιάξαμε φάσεις αλλά δεν σκοράραμε. Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ. Φαίνεται πως η ομάδα δεν έχει το εύκολο γκολ. Λίγο το άγχος, η πίεση, η ατυχία δεν σκοράρουμε. Αυτό στοιχίζει. Αν δεν σκοράρεις θα τιμωρηθείς. Πρέπει να πάρουμε βαθμούς για να αποφύγουμε τις περιπέτειες. Θέλουμε ενίσχυση στο επιθετικό κομμάτι. Δεν γνωρίζω αν θα γίνουν οι επόμενες δυο μεταγραφές».

Για το νέο γήπεδο της Λεμεσού: «Αν έπαιζε στο Τσίρειο η ΑΕΛ θα είχε αυτή την εικόνα; Όχι. Είμαστε τυχεροί που έχουμε αυτό το γήπεδο στη Λεμεσό».