«Πάτησε» την Καρμιώτισσα και πήρε νίκη-ανάσα η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 21/10/2023 - 20:56

Επιτέλους νίκη!

Μετά από τρεις αγωνιστικές, όπου αγνοούσε τη νίκη, η ΑΕΚ κατάφερε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας με 5-0 της Καρμιώτισσας, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Οι Λαρνακείς πραγματοποίησαν μια καταιγιστική εμφάνιση και δίχως να αφήσουν κανένα περιθώριο στον αντίπαλο τους πήραν το τρίποντο. Μεγάλος πρωταγωνιστικής του ματς, ο Φραν Σολ, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ (17' ΠΕΝ, 18', 60) και έφτασε τα εννέα προσωπικά γκολ. Το τελικό σκορ διαμόρφωσαν οι Ντίμερς (74') και Γκιούρτσο (88').

Από την άλλη, η ομάδα των Πολεμιδιών δεν κατάφερε ποτέ να φέρει αντίδραση και έπεσε... θύμα των ορέξεων των γηπεδούχων, γνωρίζοντας την ήττα στο ντεμπούτο του Χρίστου Χαραλάμπους στον πάγκο.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «κιτρινοπράσινοι» ανέβηκαν στους 12 βαθμούς και την έβδομη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση με 2 βαθμούς.

Στην επόμενη (9η) αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενείται την Κυριακή (29/10, 18:00), στο ΓΣΠ από την Ομόνοια και η Καρμιώτισσα υποδέχεται το Σάββατο (28/10, 19:00), στο «Αμμόχωστος» την ΑΠΟΕΛ.

Πρώτη τελική στο ματς για την Καρμιώτισσα μόλις στο δεύτερο λεπτό, με τον Νεφύτου να δοκιμάζει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η ΑΕΚ απάντησε ένα λεπτό αργότερα, με τον Γαρσία να κάνει την σέντρα, τον Σολ να παίρνει την κεφαλιά και τον Άντος να αποκρούει.

Νέα ευκαιρία για τους «κιτρινοπράσινους» στο έβδομο λεπτό, με τον Ντίμερς να επιχειρεί το σουτ, άουτ η μπάλα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό, με τον Φραν Σολ να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα.

Ένα λεπτό αργότερα το σύνολο του Όλτρα έκανε το 2-0, με τον Φαράζ να κάνει το σουτ, τον Άντος να αποκρούει ασταθώς και τον Ισπανό φορ να φτάνει τα οκτώ γκολ στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 34ο λεπτό, με τον Ντούμπια να κάνει το σουτ και τον Πίριτς να μαζεύει με ευκολία.

Η ΑΕΚ απάντησε στο 43ο λεπτό, με τον Σολ να δοκιμάζει το γυριστό σουτ, μετά από μπαλιά προς εκείνον, υποχρεώνοντας τον Σάντος σε δύσκολη απόκρουση.

Καλή προϋπόθεση για τους Λαρνακείς στο 50ο λεπτό, με τον Τιουνκού να δίνει στον Σολ, ο οποίος ήταν σε θέση βολής, όμως ο Χριστοφόρου πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα.

Το σύνολο του Όλτρα τριπλασίασε το σκορ στο 59ο λεπτό, με τον Φραν Σολ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ και να σημειώνει χατ-τρικ

Στο 74ο λεπτό ο Ντίμερς με ωραίο σουτ έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους και έκανε το 4-0.

Δεκατέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γκιούρτσο πάτησε περιοχή και με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία (77′ Σάντσες), Ντιούνκου, Λέδες, Καπτούμ, Τόνγκια (77′ Γκιούρτσο), Φαράζ (66′ Σάντος), Ντίμερς (77′ Γκάμα), Σολ.

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Άντος, Μαλόνε, Ντούμπια (46′ Λουκίλι), Νεοφύτου (82′ Μπενεζέ), Φουρ (74′ Γκραντινάρου), Παντελή, Ρόσι (46′ Κατσαντωνης), Χριστοφόρου, Μπεν Σαλάμ (46′ Νιούπορτ), Κοβάσεβιτς, Σουκ.

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ): «Είμαι χαρούμενος από την απόδοση μας. Πιέσαμε ψηλά τελειώσαμε φάσεις. Το πρώτο γκολ έκανε πιο εύκολο το έργο μας. Δεν σταματήσαμε στο β’ μέρος. Πετύχαμε άλλα τρια γκολ και είχαμε πολλές ευκαιρίες. Θέλω να πω και κάτι ή ομάδα μας δεν ήταν η χειρότερη και δεν έγινε η καλύτερη.
Ευχαριστούμε τον κόσμο μας που μας στηρίζει και στα εύκολα και στα δύσκολα. Απολαύσαμε τον αγώνα και βλέπουμε τον επόμενο αγώνα».

Χρίστος Χαραλάμπους (Καρμιώτισσα): «Κάναμε δύο γκολ-δώρο στην ΑΕΚ μέχρι το 18’ κι αυτό έκανε πολύ δύσκολο το έργο μας, ειδικά στην Αρένα. Τελείωσαν όλα πολύ νωρίς, έχουμε πολλή δουλειά να κάνουμε. Υπάρχει ποιότητα, θα δούμε τη συνέχεια με αισιοδοξία».