Champions League: «Τέζαρε» την Παρί η Μπάγερν, έμεινε όρθια στην Αγγλία η Μίλαν

Πέμπτη, 9/3/2023 - 00:08

Συνεχίστηκε σήμερα Τετάρτη (08/03) η δράση στην φάση των «16» του Champions League, με δύο ακόμη ομάδες να παίρνουν το πολυπόθητο εισιτήριο στην προημιτελική φάση.

Η Μπάγερν έδειξε ποιο είναι το... αφεντικό στο «Allianz Arena» και επικράτησε με 2-0 εναντίον της Παρί, ενώ η Μίλαν εκμεταλλευόμενη το προβάδισμα από τον πρώτο αγώνα, έμεινε ισόπαλη με την Τότεναμ.

Τρίτη (14/3, 22:00) και Τετάρτη (15/3, 22:00) τα ζευγάρια των Πόρτο-Ίντερ, Μάντσεστερ Σίτι-Λειψία, Νάπολι-Άιντραχτ και Ρεάλ Μαδρίτης-Λίβερπουλ θα συμπληρώσουν το... παζλ.

Μπάγερν Μονάχου - Παρί Σεν Ζερμέν 2-0 (3-0)

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά, προσπαθώντας να επιβάλλουν το δικό τους ρυθρμό. Η Παρί πίεσε και αναζήτησε το γρήγορο γκολ, δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες, όμως η Μπάγερν ισορρόπησε το ματς και κράτησε το μηδέν.

Μετά την ανάπαυλα η εικόνα άλλαξε, με τους Βαυαρούς να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να ανοίγουν το σκορ με τον Τσούπο Μότινγκ στο 61ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως ο αντίπαλος τους διαχειρίστηκε καλά τον αγώνα.

Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γκνάμπρι ο οποίος έκανε το 2-0 στο 89ο λεπτό, τελειώνοντας τις όποιες ελπίδες της Γαλλικής ομάδας.

Τότεναμ - Μίλαν 0-0 (0-1)

Ο αγώνας άρχισε με αρκετά χαμηλό τέμπο και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει τον έλεγχο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμένει στο 0-0, γεγονός που ωφελούσε την Μίλαν, η οποία είχε το προβάδισμα από τη νίκη της με 1-0 στον πρώτο αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος οι «ροσονέρι» μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και σημείωσαν κάποιες καλές ευκαιρίες, οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν πολλά μεσοεπιθετικά προβλήματα και έδειχνα πως δεν μπορούν να απειλήσουν, με τον αποβολή του Ρομέρο στο 78ο λεπτό, που δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, να κάνει ακόμα πιο δύσκολο το έργο τους.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με πολλές μονομαχίες και νεύρα και ολοκληρώθηκε με τον Μενιάν να αποκρούει δύσκολα μια  κεφαλιά του Κέιν και τον Ορίγκι να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, ακριβώς μετά.