Γιουνάιτεντ από τα παλιά, προκρίθηκε και έστειλε… σπίτι της τη Μπαρσελόνα

Πέμπτη, 23/2/2023 - 23:55

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Μπαρσελόνα προσέφεραν άλλη μια απολαυστική παράσταση, με τη φοβερή και τρομερή ομάδα του Τεν Χαγκ να χαμογελάει στο φινάλε. Μετά το 2-2 στη Βαρκελώνη, οι «κόκκινοι διάβολοι» έριξαν στο καναβάτσο τους Μπλαουγκράνα (2-1) και τους έστειλαν νωρίς-νωρίς στο… σπίτι τους.

Με τους Φρεντ και Άντονι να βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, η Γιουνάιτεντ έφερε… τούμπα το μεγάλο ματς, σφραγίζοντας το εισιτήριο για τους «16» του Europa League. Από την άλλη, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, η Μπαρτσελόνα αποκλείεται πρόωρα από τα ευρωπαϊκά κύπελλα.

Η Μπαρσελόνα  μπήκε δυνατά στο ματς, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους. Στο 15ο λεπτό κέρδισε πέναλτι σε τράβηγμα του Φερνάντες στον Μπαλντέ, με τον Λεβαντόφσκι να κάνει το 0-1.

Με το… καλημέρα στο δεύτερο μέρος (47’), η Γιουνάιτεντ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Φρεντ μπήκε στην περιοχή και με σουτ (με το καλάμι) έγραψε το 1-1.

Η ομάδα του Τσάβι πίεσε και στο 64’ ο Κουντέ έπιασε την κεφαλιά, με τον Ντε Χέα να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση. Τελικά, οχτώ λεπτά μετά, ήρθαν τα πάνω-κάτω στη μεγάλη αναμέτρηση του Ολντ Τράφορντ. Μετά από διώξιμο των αμυντικών, ο Άντονι έπιασε καταπληκτικό σουτ και έβαλε μπροστά στο σκορ τους κόκκινους διαβόλους.

Οι Μπλαουγκράνα προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσια, αλλά η Γιουνάιτεντ διαχειρίστηκε άριστα τα εναπομείναντα λεπτά.