Οδυνηρή ήττα στη Λέτσε για Αταλάντα, ξέσπασε με επιβλητική εξάρα η Ίντερ

Πέμπτη, 10/11/2022 - 08:03

Ήττα-σοκ υπέστη στην έδρα της Λέτσε η Αταλάντα, την τρίτη στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια της. Μετά τις αποτυχίες στα ντέρμπι με Λάτσιο και Νάπολι, η ομάδα του Γκασπερίνι έψαχνε ένα ξέσπασμα, όμως η Λέτσε της χάλασε τα σχέδια. Τι κι αν είχαν πανηγυρίσει μόλις μία νίκη σε 14 ματς από το ξεκίνημα της σεζόν, οι γηπεδούχοι υπέταξαν την Αταλάντα για πρώτη φορά από το μακρινό 2005, φεύγοντας στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Μπασιρότο και Ντι Φρανσέσκο σόκαραν τους φιλοξενούμενους με δύο γκολ σε δύο λεπτά (27’, 29’), με την Αταλάντα να μην μπορεί να φτάσει στην ισοφάριση, παρά το γκολ του Ζαπάτα πριν φύγει το πρώτο ημίχρονο (40’).

Στραβοπάτημα και για τη Ρόμα, η οποία κόλλησε στο 1-1 με τη Σασουόλο του βασικού Κυριακόπουλου, μένοντας για δεύτερο σερί ματς χωρίς τρίποντο, μετά την κυριακάτικη ήττα στο ντέρμπι της ιταλικής πρωτεύουσας. Η ομάδα του Μουρίνιο δεν ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της σε γενικές γραμμές, όμως φάνηκε πως πήρε το τρίποντο στο 80’, όταν ο Άμπραχαμ της έδωσε το προβάδισμα. Όμως, ο Πιναμόντι απάντησε στο 85’ για το τελικό 1-1.

Με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα η Ίντερ, η οποία μετά τις ήττες από Μπάγερν και Γιουβέντους, διέλυσε με 6-1 την Μπολόνια στο «Μεάτσα». Όλα έμοιαζαν ιδανικά για την Μπολόνια στο 22’, όταν η μπάλα κόντραρε στον Λυκογιάννη και κατέληξε στα δίχτυα, όμως η Ίντερ απάντησε άμεσα, με τον Τζέκο να ισοφαρίζει με γκολάρα στο 26’ και τον Ντιμάρκο να της δίνει το προβάδισμα με εκτέλεση φάουλ στο 36’. Ο Λαουτάρο έκανε το 3-1 στο 42’, πριν οι Ντιμάρκο (ξανά), Τσαλχάνογλου (με πέναλτι) και Γκούζενς, ολοκληρώσουν τον θρίαμβο.

Τέλος, η Φιορεντίνα επικράτησε 2-1 της Σαλερνιτάνα χάρη στα γκολ των Μποναβεντούρα (15’) και Γιόβιτς (82’), αφήνοντάς τη πίσω της, στην 11η θέση της βαθμολογίας, ενώ τα γκολ των Ράντονιτς (29’) και Βλάσιτς (59’), έδωσαν την εντός έδρας νίκη με 2-0 στην Τορίνο, κόντρα στη Σαμπντόρια.