Ο Σλούκας έσωσε τον Ολυμπιακό από τη… φωτιά της Μπάγερν

Σάββατο, 9/1/2021 - 08:01

Με μεγάλο ηγέτη τον Κώστα Σλούκα, ο Ολυμπιακός άντεξε στην πίεση της Μπάγερν, νικώντας την 84-82, χωρίς όμως να υπερκαλύψει το -6 από την ήττα στο Μόναχο. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στο 9-8, ενώ οι Βαυαροί υποχώρησαν στο 11-7.

Ο Έλληνας γκαρντ βγήκε μπροστά σε κάθε κρίσιμη φάση για την ομάδα του Πειραιά, η οποία όμως στα τελευταία λεπτά έκανε τα πάντα για να… χαρίσει το παιχνίδι. Αφενός έχανε τα αμυντικά ριμπάουντ, αφετέρου δεν κατάφερε να βγάλει από το ματς τον «αφηνιασμένο» Σίλι, ο οποίος έπαιζε με τέσσερα φάουλ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Ο Σλούκας τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους και 7 ασίστ, με τον Βεζένκοβ να είχε 13π. και τους Χάρισον και Έλις από 11π. ο καθένας. Από την ομάδα του Τρινκιέρι, ξεχώρισαν οι Σίλι και Ρέινολντς με 26π. και 20π. αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 44-46, 64-61, 84-82