Ο Σεμέδο είπε την τελευταία λέξη για την Αλκή (BINTEO)

Σάββατο, 2/12/2017 - 20:01

Στο 4' από σέντρα του Χαρή, ο Φαμπρίτσιο έβαλε την προβολή και έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Πρότσεκ. Στο επόμενο λεπτό η Αλκή προσπάθησε ξανά να γίνει απειλητική αλλά το σουτ του Σεμέδο βρήκε πάνω στα σώματα και κατέληξε σε κόρνερ.

Η πρώτη επιθετική προσπάθεια του Εθνικού εκδηλώθηκε στο 27' όταν μετά από σέντρα του Κυπριανού, ο Φιλίπποφ προσπάθησε ανεπιτυχώς να μπει στην πορεία της μπάλας.Στο 34΄όμως η ομάδα της Άχνας κατάφερε να προηγηθεί. Εκτέλεση φάουλ του Πιντσέλι, η μπάλα κατέληξε στον Ενέσκου με δυνατό σουτ παραβίασε την εστία των γηπεδούχων.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Στο 48' το σουτ του Αρέστη, απέκρουσε ο Πάρντο. Δυο λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση για την ομάδα της Ορόκλινης. Μετά από σέντρα του Φραγκέσκου, ο μόνιμος σκόρερ της Αλκής ο Φαμπρίτσιο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-1. Η Αλκή προσπάθησε περισσότερο για να πετύχει ένα δεύτερο γκολ και να πάρει το παιχνίδι και δικαιώθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ήρωας της ''Αθάνατης'' ο Γουίλι Σεμέδο, που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του Εθνικού έγινε κάτοχος της μπάλας, μπήκε στην περιοχή και με υποδειγματικό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Πρώτη εντός έδρας νίκη και με ανατροπή για την Αλκή !