Ο ΠΑΟΚ πέταξε άλλους δύο βαθμούς στην Κρήτη

Κυριακή, 5/7/2020 - 08:35

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση με την οποία, άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής των play off της Super League 1, ανάμεσα σε ΟΦΗ και ΠΑΟΚ. Με το τελικό 2-2 και τον τρόπο που ήρθε να πιστοποιεί ότι η αναμέτρηση του «Γεντί Κουλέ» ήταν άκρως… επεισοδιακή και να μην ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 5’, με τον Μπίσεσβαρ, για να έρθει η απάντηση από πλευράς «ομιλητών», που είχαν δοκάρι με τον Βαζ στο 17ο λεπτό, και μάλιστα εις διπλούν, με τους Νέιρα στο 18’ και Φιγκεϊρέδο στο 43’ να τους δίνουν προβάδισμα από… ημίχρονο!

Ο ΟΦΗ έμεινε με παίκτη λιγότερο, από την αποβολή του Κουτρουμπή στο 59ο λεπτό, για να ακολουθήσουν η ισοφάριση στο 76’ με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Μιχαηλίδη, που είχε περάσει στο ματς αλλαγή, αλλά και η αποβολή του Εσίτι πέντε λεπτά μετά το 2-2, με τον ΠΑΟΚ να τελειώνει και αυτός με δέκα ποδοσφαιριστές.

Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία για τους γηπεδούχους -που έφτασαν τους 36 πόντους- στα τρία τελευταία ματς στο «μίνι» πρωτάθλημα, ενώ οι Θεσσαλονικείς έχασαν κι άλλο έδαφος στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης καθώς είναι στο +1 από την Τρίτη ΑΕΚ, αλλά με παιχνίδι παραπάνω…

Την επόμενη αγωνιστική ο ΟΦΗ φιλοξενείται από την ΑΕΚ, ενώ ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό, με αμφότερα τα παιχνίδια να διεξάγονται την Τετάρτη 8 Ιουλίου.