Ο ΟΦΗ διέλυσε το «πτώμα» του Παναθηναϊκού...

Σάββατο, 31/8/2019 - 21:27

Πεντοζάλη χόρεψε ο ΟΦΗ τον τραγικό Παναθηναϊκό απόψε στο ΟΑΚΑ (1-3) και άλωσε την Αθήνα για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν και μάλιστα με το ίδιο σκορ, αλλά και με επιβλητική εμφάνιση και εξαιρετικό ποδόσφαιρο από πάσα άποψη.

Μετά τον περυσινό του θρίαμβο τον περασμένο Απρίλη, οι Κρητικοί ασέλγησαν εκ νέου πάνω στο πράσινο πτώμα που συνάντησαν στο ΟΑΚΑ, με τους «πράσινους» να είναι εκτός τόπου και χρόνου, πλήρως απροετοίμαστοι, δίχως εμφανές πλάνο ανάπτυξης, «τρύπιοι» ανασταλτικά, χωρίς ούτε μία υποσχόμενη ευκαιρία και έχοντας γενικώς μία εικόνα αξιοθρήνητη, πλήρους πισωγυρίσματος.

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, ξεκινώντας την πίεσή του από πολύ ψηλά και βάζοντας εξ αρχής δύσκολα στον Παναθηναϊκό που ήταν πλήρως πελαγωμένος και ειδικά στον άξονα της μεσαίας γραμμής είχε μία τεράστια τρύπα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί στη φάση ανάπτυξης και το χτίσιμο του παιχνιδιού από την άμυνα προς την επίθεση, έσπαγαν με σωστές αποστάσεις και καλή κυκλοφορία της μπάλας το πρέσινγκ του Παναθηναϊκού και έβγαιναν οργανωμένα και με χαρακτηριστική άνεση στο επιθετικό τρανζίσιον.

Γενικώς ο ΟΦΗ είχε τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και δίκαια πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός τέρματος, που θα μπορούσε κάλλιστα να είναι μεγαλύτερο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Κρητικοί έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι στο σκορ με 1-0 (χάρη στο γκολ του Μάνου στο 32’) και έχοντας 10 τελικές προσπάθειες προς την εστία του Διούδη έναντι μόλις 2 του Παναθηναϊκού, με την κατοχή της μπάλας να είναι απόλυτα μοιρασμένη (50-50%).

Το πάρτι του ΟΦΗ συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με την ειδοποιό διαφορά ότι οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο δύο αναπάντεχα δώρα των παικτών του Παναθηναϊκού. Ενα του Νούνες στο 49’ που μετουσίωσε σε γκολ ο Μάνος (0-2) και ένα του Μπουζούκη στο 58’ που έκλεψε ο Μάνος και το σέρβιρε στο πιάτο στον Τσιλιανίδη (0-3)!

Τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικά με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 1-3 στο 85’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μακέντα σε ανατροπή του Περέα από τον Μαρινάκη και τον Κουρμπέλη να αποβάλλεται στο 97’ και τον ΟΦΗ να φεύγει με το τέταρτο διπλό της ιστορίας του στα 42 ματς με το «τριφύλλι» στην Αθήνα.