Ο Ντεπάι επέστρεψε στα γκολ και οδήγησε την Ατλέτικο στους «16» του Copa Del Rey

Σάββατο, 6/1/2024 - 19:30

Προκρίθηκε στους «16» του Copa Del Rey με πρωταγωνιστή Ντεπάι η Ατλέτικο Μαδρίτης!

Οι «ροχιμπλάνκος» δεν εντυπωσίασαν, αλλά έφυγαν με τη νίκη 3-1 από την έδρα της Λούγκο, ομάδας που αγωνίζεται στην τρίτη κατηγορία της Ισπανίας, χάρη στα δύο γκολ που πέτυχε ο Ολλανδός μεσοεπιθετικός στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα, με τον Κορέα να σκοράρει από κοντά μετά από πάσα πάρε-βάλε του Γκαλάν, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν πριν φύγει το πρώτο ημίχρονο (39'), μετά από υπέροχη ατομική προσπάθεια του Αντονέτι.

Η Ατλέτικο είχε συνεχώς την κατοχή στη συνέχεια, χωρίς όμως να φτιάχνει μεγάλες ευκαιρίες, πριν έρθει ο Ντεπάι, να της δώσει εκ νέου το προβάδισμα στο 66' και να «κλειδώσει» τη νίκη για την ομάδα του στο 74', με υπέροχο σουτ στην κίνηση.

*πηγή φωτογραφίας: Atlético de Madrid