Ο Ναν ξέρανε τη Βίρτους και ο Παναθηναϊκός αγκάλιασε το πλεονέκτημα

Παρασκευή, 29/3/2024 - 23:37

Ξέρανε (και) την Μπολόνια ο Παναθηναϊκός AKTOR!

Mε τον Κέντρικ Ναν να σκοράρει μεγάλο φλόουτερ στη λήξη του αγώνα, οι «πράσινοι» επικράτησαν με σκορ 81-79 της Βίρτους στη «Segafredo Arena» ανέβηκαν στο 21-11 και παρέμειναν στη δεύτερη θέση, όντας πλέον ακόμη πιο κοντά στο πλεονέκτημα έδρας!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε σπουδαίο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε δύο φορές με +17, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το υπέρ της 39-51. Οι γηπεδούχοι έκαναν αντεπίθεση διαρκείας και έφτασαν να προηγούνται με 79-76 λίγο πριν το φινάλε, όμως ένα μεγάλο γκολ-φάουλ του Γκριγκόνις ισορρόπησε τα πράγματα (79-79), πριν ο Ναν βάλει το καλάθι που έκρινε την αναμέτρηση.

Κορυφαίος της αναμέτρησης με 20 πόντους και ακόμη μια μεγαλειώδη εμφάνιση ήταν ο Κώστας Σλούκας, ενώ 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ είχε ο κομβικός Ναν, που μίλησε όταν χρειάστηκε. Καλό πρώτο ημίχρονο για τον Τζέριαν Γκραντ, που είχε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ 12 πόντους σκόραρε σε μόλις 16 λεπτά ο Μάριους Γκριγκόνις, που χρεώθηκε από νωρίς με τρία φάουλ όμως ήταν κομβικός στην τελική ευθεία.

*πηγή φωτογραφίας: Sport-fm.gr