Ο Λεάο έδιωξε το άγχος για τη Μίλαν

Κυριακή, 23/4/2023 - 21:01

Η Μίλαν έκανε του… κεφαλιού της! Οι «ροσονέρι» τα βρήκαν σκούρα κόντρα στην καλοστημένη Λέτσε, αλλά τους έφτανε η παρουσία του Λεάο και τα δύο του τέρματα (2-0) για να πάρουν πολύτιμο τρίποντο και να πιάσουν, έστω και με ματς περισσότερο, τη Ρόμα στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Αυτή η νίκη διεύρυνε το αήττητο της ομάδας του Στέφανο Πιόλι στα τέσσερα παιχνίδια, αλλά την ίδια ώρα ήταν το πρώτο τρίποντο μετά από δύο κολλητές ισοπαλίες κόντρα σε Μπολόνια και Έμπολι. Όσον αφορά την Λέτσε, έμεινε για όγδοο σερί αγώνα χωρίς νίκη, με την τελευταία να έρχεται στις 19 Φεβρουαρίου και πλέον βρίσκεται στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη.

Με τον Πορτογάλο εξτρέμ να ανοίγει το σκορ στο 40ο λεπτό με εξαιρετική κεφαλιά στην απέναντι γωνία που δεν μπορούσε να βγάλει ο Φαλκόνε, ενώ ο ίδιος παίκτης έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του στο 75ο λεπτό. Δύο γκολ που έφταναν για τη Μίλαν ώστε να πάρει σπουδαίο τρίποντο, με τον Λεάο να φτάνει τα 13 τέρματα και να έχει 12 ασίστ την ίδια ώρα στη φετινή Serie A, όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής των «ροσονέρι» στη σεζόν.