Ο Λαΐφης νίκησε τον Κατελάρη, γκολ ο Έντουαρντς

Δευτέρα, 5/9/2022 - 14:20

Αρκετοί Κύπριοι ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό ξεχώρισαν με την παρουσία τους το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε. Η παροικία, που ολοένα και μεγαλώνει στην Ευρώπη και τον υπόλοιπο πλανήτη, κρατάει ψηλά τη σημαία μας.

Στο Βέλγιο είχαμε μάλιστα έναν κυπριακό «εμφύλιο», με τη Σταντάρ Λιέγης του Κωνσταντίνου Λαΐφη να αντιμετωπίζει την Οστάνδη του Φάνου Κατελάρη. Νικήτρια αναδείχθηκε η πρώτη, ενώ τρίποντο πανηγύρισε και η Σαρλερουά του Στέλιου Ανδρέου επί της Γάνδης.

Στην Πορτογαλία, ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ Μάρκους Έντουαρντς χρίστηκε σκόρερ για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν με τη Σπόρτινγκ κόντρα στην Εστορίλ. Ο αριστεροπόδαρος άσος δείχνει να έχει προσαρμοστεί πλήρως στα «λιοντάρια» της Λισαβόνας, έχοντας ακόμη δύο ασίστ σε τέσσερα επίσημα παιχνίδια.

Από εκεί και πέρα, δε γίνεται να λησμονήσουμε την παρουσία του Πιέρου Σωτηρίου στην Ιαπωνία και τη Σανφρέτσε Χιροσίμα. O 29χρονος φορ έχει καταφέρει μέχρι στιγμής να σκοράρει μία φορά σε τρία ματς.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Έκτορ Κυπριανού (Πίτερμπρο): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Πόρτσμουθ.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Τράνμιρ. Αντικαταστάθηκε στο 52ο λεπτό.

Άντονι Γεωργίου (Λέιτον Όριεντ): Ήταν εκτός αποστολής από το εντός έδρας 2-0 επί της Τράνμιρ.

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Έμεινε εκτός αποστολής από το εκτός έδρας 2-2 κόντρα στη Σάλφορντ.

Μίκι Δημητρίου (Νιούπορτ Κάουντι): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Γκρίμσμπι.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Η Σαλερνιτάνα παίζει σήμερα (19:30) κόντρα στην Έμπολι. Στο προηγούμενο παιχνίδι (1-1 με Μπολόνια εκτός) ο Κύπριος μέσος είχε μείνει στον πάγκο.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Κόμο. Αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Γερμανία

Αντόνιο Φώτη (Αννόβερο): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Χάνσα Ροστόκ.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ αγωνίστηκε ως «ψευτοεννιάρι» και χρίστηκε σκόρερ στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Εστορίλ. Αντικαταστάθηκε στο 57ο λεπτό.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Οστάνδης.

Φάνος Κατελάρης (Οστάνδη): Αγωνίστηκε ως στόπερ στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Σταντάρ Λιέγης.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Γάνδης.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τον ΟΦΗ. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 88ο λεπτό.

Σκωτία

Αλέξανδρος Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τη Σεντ Μίρεν.

Ισραήλ

Κωνσταντίνος Σωτηρίου (Χάποελ Χάιφα): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Μπνέι Σαχίν. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 70ό λεπτό.

Σλοβακία

Στράχι Κέρκεζ (Τρέντσιν): Έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Μπάνσκα Μπίστριτσα.

Τσεχία

Ηρόδοτος Χριστοδούλου (Βισότσινα): Πέρασε αλλαγή στο 86ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Οπάβα.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Πέρασε αλλαγή στο 63ο λεπτό στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στην Ούλου.

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Χιροσίμα Σανφρέτσε): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σιμίζου. Αντικαταστάθηκε στο 75ο λεπτό.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Έμεινε στον πάγκο στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στους Λος Άντζελες Γκάλαξι.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Ανσάν Γκρίνερς.

Ινδία

Χάρης Κυριάκου (Ιστ Μπένγκαλ): Το πρωτάθλημα της Ινδίας αρχίζει στις 7 Οκτωβρίου.

*πηγή φωτογραφίας: standard.be