Ο Ερμής «ανάγκασε» την Ανόρθωση σε νέο... στραβοπάτημα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 12/12/2020 - 18:52

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση μεταξύ Ερμή και Ανόρθωσης για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή». Οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Χολτ στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης ενώ για την Ανόρθωση το παιχνίδι έφερε στα ίσα ο Κβιλιτάια στο 78ο λεπτό.

Πλέον, μετά και από αυτή τη νέα ισοπαλία πήγε στους 27 βαθμούς και βρίσκεται στο -2 από την κορυφή έχοντας μάλιστα παιχνίδι περισσότερο. Ο Ερμής ανέβηκε στους 15 βαθμούς και παραμένει στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την ερχόμενη αγωνιστική (15η) η Ανόρθωση φιλοξενεί στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την Πάφο την Παρασκευή (18/12 - 20:00). Από την άλλη, η ομάδα της Αραδίππου πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα την Κυριακή (20/12 - 16:00).

Καλή στιγμή για τον Ερμή στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης. Κεφαλιά του Καραγκούνη, μόλις έξω η μπάλα. Πρώτη αξιόλογη στιγμή για τους γηπεδούχους στην αναμέτρηση.

Γκολ για την Ανόρθωση το οποίο ελέγχθηκε από το VAR. Ο Καλτσάς ο σκόρερ με κεφαλιά στο 18ο λεπτό όμως ορθά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Τεράστια φάση για τον Ερμή στο 20ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ρουσιάς έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στο... ριμπάουντ ο Κονέ δε βρήκε την μπάλα ώστε να την στείλει στα δίκτυα.

Πολύ μεγάλη φάση για την Ανόρθωση στο 35ο λεπτό. Δυνατό μακρινό πλασέ του Κορέια, δίπλα από την εστία του Καϊκέ η μπάλα.

Ο Ερμής στο 39ο λεπτό βρήκε το γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λόρια δε βγήκε να διώξει και ο Χολτ εντελώς ανενόχλητος από κοντά, άνοιξε το σκορ.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Χριστοφή εντελώς ανενόχλητος έπιασε το σουτ, χωρίς να απειλήσει τον Καϊκέ στο 50ο λεπτό.

Έκλεψε ο Κβιλιτάια μέσα στην περιοχή, έδωσε στον Καλτσά, το δυνατό σουτ του οποίου βρήκε σε ετοιμότητα τον Καϊκέ. Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σουτ-βολίδα από τον Μαργκάσα, μόλις έξω η μπάλα στο 65ο λεπτό.

Στο 71ο λεπτό η Ανόρθωση απείλησε ξανά. Πολύ καλή σέντρα του Μαργκάσα, δεν πρόλαβε για κεφαλιά ο Μανιάς.

Ψηλοκρεμαστό σουτ του Μέιρα, μόλις έξω η μπάλα. Πολύ καλή στιγμή για τον Ερμή στο 74ο λεπτό. Στο ίδιο λεπτό γυριστό σουτ του Μανιά, στα σώματα η μπάλα δεν απειλήθηκε η εστία του Ερμή.

Σέντρα ακριβείας του Καλτσά, πιο ψηλά από όλους ο Κβιλιτάια που με κεφαλιά φέρνει το ματς στα ίσα στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης.

Συρτό σουτ από τον Καλτσά στο 88ο λεπτό, απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Καϊκέ και διατήρησε το παιχνίδι στο ισόπαλο 1-1.

Ερμής (Μαρίνος Σατσίας): Καϊκέ, Καραγκούνης (Ραφίνια 62'), Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα (Γεωργίου 82'), Ρουσιάς (Βαλλιάνος 82'), Ντίας, Χολτ, Κυριακίδης, Κονέ (Παντελή 45'), Λέμος (Σιντιμπέ 62')

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντνφλεντ, Βργκοτς, Κορέια, Αρτυματάς, Μαργκάσα, Χουσμπάουερ (Μίχα 46'), Καλτσάς, Χριστοφή (Μανιάς 64'), Κβιλιτάια

Μαρίνος Σατσιάς (Ερμής): «Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια δυνατή ομάδα και τα καταφέραμε. Ειδικά στο A’ ημίχρονο ήμασταν καλοί, κάναμε φάσεις και δεν έχω παράπονο από τα παιδιά. Εξάλλου παίζαμε με έναν μεγάλο αντίπαλο και για εμάς η ισοπαλία είναι μεγάλο αποτέλεσμα. Συνεχίζουμε. Είναι δύσκολη η προσπάθεια για να μαζέψουμε βαθμούς. Μέχρι στιγμής μαζευτούμε λίγους αλλά ελπίζω στην συνέχεια να καταφέρουμε να πάρουμε νίκες. Ο βαθμός είναι τεράστιος αλλά συνεχίζουμε προσγειωμένα. Δεν πρέπει να ξεφύγουμε, να είμαστε πειθαρχημένοι και να κάνουμε την δουλειά μας. Τα παιδιά βγάζουν χαρακτήρα και αυτό μου αρέσει προσπαθούν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο».

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Ακόμα ένα παιχνίδι που αξίζαμε περισσότερα αλλά δεν πήραμε αυτό που έπρεπε. Η προσπάθεια συνεχίζεται. Ότι πάρεις είναι κέρδος και αυτό ισχύει για όλες τις ομάδες. Βλέπουμε τη συνέχεια. Όλα μας προβληματίζουν αλλά όταν έχεις ευκαιρίες πρέπει να σκοράρεις, αυτό είδα σήμερα».

A post shared by Anorthosis Famagusta Official (@anorthosisfc_official)

Ρενάτο Μαργκάσα (Ανόρθωση): «Κάναμε καλό παιχνίδι, είχαμε ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και πληρώσαμε μία στημένη φάση. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πάλι καλύτεροι από τον Ερμή. Ισοφαρίσαμε, είχαμε φάσεις. Είναι άδικο το αποτέλεσμα, αλλά δεν μπορούμε να το αλλάξουμε και δεν είμαστε ευχαριστημένοι. Σήμερα κάναμε ένα καλό παιχνίδι, διαφορετικό από τα προηγούμενα. Νομίζω σήμερα κάναμε αρκετές ευκαιρίες. Προσπαθήσαμε να πετύχουμε δεύτερο γκολ, καθυστέρησαν το παιχνίδι, έπεφταν κάτω και δυστυχώς αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Προσπαθήσαμε αρκετά, αλλά δεν τα καταφέραμε. Πρέπει να επανέλθουμε στις νίκες για να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα».

Στυλιανός Παντελή (Ερμής): «Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι στην αρχή απ’ τον αντίπαλο. Βγήκαμε στην επίθεση πολλές φορές και σκοράραμε, ενώ είχαμε και δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο ξέραμε ότι θα πίεζε η Ανόρθωση. Δεν τα καταφέραμε και σκόραρε η Ανόρθωση. Χάσαμε τρεις βαθμούς που τους είχαμε. Πάντα προσπαθούμε για τους τρεις βαθμούς. Τους χρειαζόμαστε για να βγούμε πάνω. Είμαστε ομάδα με μικρό ρόστερ το προσπαθούμε και δίνουμε τον καλύτερο μας εαυτό. Βλέπουμε παιχνίδι με το παιχνίδι ξεχωριστά. Ελπίζουμε στο τέλος να είμαστε πάνω στη βαθμολογία».

Δημήτρης Χριστοφόρου (Ανόρθωση): «Σαφώς και το αποτέλεσμα δεν ήταν το επιθυμητό. Αυτό που μπορούμε να κρατήσουμε είναι πως η ομάδα μπόρεσε να βρει νεύρο στην επανάληψη και κάποια απ’ τα στοιχεία που θέλουμε. Σαφώς θέλαμε να κερδίσουμε και το γεγονός πως δεν τα καταφέραμε μας απογοήτευσε. Κρατάμε την αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο όμως μας απογοήτευσε το αποτέλεσμα και βλέπουμε τα συνέχεια».

Βλέπουμε το κάθε παιχνίδι με σεβασμό στον αντίπαλο και θέλουμε να κερδίσουμε. Έχουμε δυο κεντρικούς επιθετικούς ικανούς να σκοράρουν. Δεν θεωρούμε πως υπάρχει ζήτημα στην ποιότητα των ποδοσφαιριστών αυτών. Είμαστε σε μια περίοδο που όλα πάνε εναντίων μας. Δεν θα μας προκαλεί πανικό, αλλά αυτό που λέμε είναι πως η ομάδα κρατά την αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και βλέπουμε τη συνέχεια. Να κάνω και ένα σχόλιο για τον διαιτητή. Είναι νέος διαιτητής αλλά αν θέλει να συνεχίσει στην πρώτη κατηγορία, πρέπει το κομμάτι του πειθαρχικού έλεγχου και των καθυστερήσεων να το αξιολογεί καλύτερα».

Για το θέμα ενίσχυσης: «Κανένα μεμονωμένο αποτέλεσμα δεν καθορίζει τον μεταγραφικό μας σχεδιασμό. Αν χρειάζεται να γίνει μεταγραφή θα το συζητήσει ο προπονητής με τη διοίκηση. Η αγορά εξετάζεται συνεχώς. Υπάρχουν και άλλα παιχνίδια για το 2020 και πρέπει να το κερδίσουμε».

Ένα τελευταίο μήνυμα: «Να στείλουμε τη συμπαράσταση μας στην ομάδα χάντμπολ μας που παίζει αύριο στην Κωνσταντινούπολη».