Ο Ερμής τερμάτισε το σερί της ΑΕΚ-Με συγκάτοικο στην κορυφή οι Λαρνακείς(ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 17/12/2017 - 19:54

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να επικρατήσει του  Ερμή εντός έδρας μένοντας στην ισοπαλία 1-1. Το σκορ άνοιξε ο Ακοράν στο 44΄ και ισοφάρισε για τους "Φτεροπόδαρους" ο Ιμερέγκοφ στο 65΄. Με την ισοπαλία της αυτή η ΑΕΚ τερμάτισε σερί τεσσάρων νικηφόρων αγώνων. Πλέον οι Λαρνακείς βρίσκονται μαζί με την Ανόρθωση στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 36 βαθμούς.

Α΄ ημίχρονο:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε αρκετά δυνατά και στο 7' είχε την πρώτη φάση όταν ο Ακοράν γέμισε και ο Ζαχάρια στην προσπάθειά του ν' απομακρύνει, παρ΄ ολίγο να κάνει το αυτογκόλ.

Στο 9΄ η ΑΕΚ θα κερδίσει πέναλτι μετά από ανατροπή του Πατσέκο στον Τρισκόφσκι. Ο Σκοπιανός θα εκτελέσει την εσχάτη των ποινών όμως ο Αραμπατζής θα διώξει με τα πόδια.

Σταδιακά ο Ερμής άρχισε να ανεβάζει στροφές και πλησίασε στην περιοχή του Πάμπλο χωρίς όμως να καταφέρει κάποια σημαντική ευκαιρία μπροστά από την εστία του Πάμπλο.

Μάλιστα σταδιακά το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό με δυνατά μαρκαρίσματα και από τις δυο ομάδες, ενώ αρκετές ήταν και οι διακοπές λόγω τραυματισμών.

Η ΑΕΚ θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ με ατομική προσπάθεια του Ακοράν στο 44΄ . Ο Ισπανός άδειασε σχεδόν όλη την άμυνα του Ερμή, έκανε το σουτ και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους πίεσε χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Β΄ ημίχρονο:

Οι δυο ομάδες μπήκαν αρκετά ορεξάτες στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 48' ο Ερμής θα έχει την πρώτη του ευκαιρία με σουτ του Ζαχάρια η μπάλα όμως κατέληξε έξω. Στο 52' ο Αραμπατζής με το πόδι απέκρουσε σουτ-γύρισμα του Μόισοφ ενώ στο 61' ο Τρισκόφσκι πλάσαρε άστοχα.

Στην επόμενη φάση στο 65΄ ο Ερμής θα καταφέρει να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά του Ιμερέκοφ. Ο Πατσέκο γέμισε με φάουλ και ο Ιμερέκοφ νίκησε τους αμυντικούς της ΑΕΚ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι «φτεροπόδαροι» θα χάσουν μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν την ολική ανατροπή. Μετά από λάθος του Μόισοφ ο Εμεγκάρα έκλεψε όμως ο Πάμπλο βγήκε έγκαιρα και αποσόβησε τον κίνδυνο.

Η ΑΕΚ στα επόμενα λεπτά πίεσε αρκετά την εστία του Αραμπατζή ψάχνοντας για το γκολ που θα της έδινε εκ νέου το προβάδισμα. Τελικώς παρά την προσπάθεια η Λαρνακείς δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Ελλαδίτη τερματοφύλακα.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Αντωνιάδης(72΄Τομάς), Μοϊσόφ, Καταλά, Ακοράν, Τέτε, Τρισκόφσκι, Μπόλιεβιτς(76΄ Λαρένα), Κάσες(81΄ Ρουσιάς), Νέλσον, Φλοριάν.

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Ιμερέκοφ, Φρίμποκ(35΄ Κέζος), Μαρτίνιουκ, Εμεγκάρα(82΄ Θεοδώρου), Κωνσταντίνου, Ζαχάρια, Πατσέκο, Τσίνα, Νταρμτσέφσκι, Ψάλτης.