Ο εντοπισμός του προβλήματος από τον Γκαγιέχο και αυτά που στοίχησαν

Σάββατο, 2/9/2023 - 12:30
ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Με την τύχη και τον εαυτό της τα βάζει η Ανόρθωση μετά το στραβοπάτημα στο παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα (2-2). Η ομάδα του Γκαγιέχο παρουσίασε καλό αγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο μέρος και είχε το μομέντουμ με το μέρος της καθώς είδε τις δύο ευκαιρίες των «ερυθρόλευκων» να μην βρίσκουν στόχο λόγω δοκαριού και Αρμπολέδα. Η «Κυρία» ήταν αποτελεσματική σε δύο σημαντικά σημεία του αγώνα, αφού σκόραρε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και με το… καλημέρα του δευτέρου 45λεπτου.

Τι συνέβη όμως απ’ εκεί και πέρα; Η κόκκινη του Κορρέα φάνηκε πως αποσυντόνισε την Ανόρθωση, ενώ το σκορ ήταν ήδη στο 2-1. Αυτό που… ενόχλησε περισσότερο, είναι πως αφ’ ενός η ομάδα της Αμμοχώστου δεν… τέλειωσε το παιχνίδι στις ευκαιρίες που βρήκε μετά την αποβολή και αφετέρου η αδράνεια στο δεύτερο γκολ των «ερυθρολεύκων».

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως ο Γκαγιέχο εντόπισε το… πρόβλημα, αμέσως μετά το τελευταίο σφύριγμα. «Δεν συμπεριφερθήκαμε καλά στα στημένα και πρέπει να διορθωθεί αυτό. Οι ευκαιρίες του αντιπάλου ήρθαν από σέντρες στα πλάγια. Πρόκειται για μονομαχίες, που πρέπει να δουλέψουμε. Η ομάδα έλεγχε το παιχνίδι και απλά χάσαμε τον έλεγχο στο πρώτο γκολ που δεχθήκαμε, στο οποίο δεν μάρκαρε κανείς. Πρέπει να γίνει δουλειά για να μην συμβαίνουν αυτά», ανέφερε μεταξύ άλλων.

Η διακοπή προσφέρεται για ανασύνταξη δυνάμεων και δουλειά στα σημεία που αδράνησε η ομάδα. Η «Κυρία» έδειξε καλά στοιχεία στο ξεκίνημα της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου και σαφώς οι ισοπαλίες είναι μέσα στο… πρόγραμμα. Ωστόσο, το βράδυ της Παρασκευής (1/9) θα μπορούσε να την αποφύγει αν έδειχνε συγκέντρωση στο τελείωμα των φάσεων και στην αμυντική σταθερότητα.