Ο Ελ Αραμπί «κάρφωσε» τον Παναθηναϊκό και... έβαψε κόκκινο το ντέρμπι (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 5/1/2020 - 21:26

Το γκολ που έκρινε τον νικητή του ντέρμπι των «αιωνίων» πέτυχε με πολύ ωραία εκτέλεση ο Ελ Αραμπί, μετά από ασίστ του Βαλμπουενά, στο 74’, για να φτάσει έτσι τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα με τους «ερυθρόλευκους».

Το «τριφύλλι» είχε σωστό ακυρωθέν γκολ του Γιόχανσον στο 0-0, ενώ δικαιούται να διαμαρτύρεται για μη καταλογισμό πέναλτι σε πάτημα του Μπα στον Μακέντα, στην επανάληψη, επίσης ενώ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες…

Ο Ολυμπιακός κατάφερε έτσι να δώσει αφενός τέλος στο αήττητο σερί του αντιπάλου του απέναντι του, σε κανονική ροή παιχνιδιών αλλά, το σημαντικότερο, να φτάσει τους 41 βαθμούς και να προσπεράσει τον ΠΑΟΚ στην διεκδίκηση του τίτλου.

Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη του ήττα μετά από 10 σερί παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, ενώ παράλληλα έμεινε πίσω με 22 πόντους στη «μάχη για την είσοδο του στα πλέι οφ.

Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό στο ένατο λεπτό, με τον Ζαχίντ να κάνει το γύρισμα από θέση μέσα αριστερά, έδιωξε ασταθώς ο Σα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Καμαρά έδιωξε και παράλληλα πάτησε τον Μπουζούκη. Ο διαιτητής της αναμέτρησης εξέτασε τη φάση στο VAR για τυχόν παράβαση όμως υπέδειξε να συνεχιστεί κανονικά το παιχνίδι.

Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 16ο λεπτό με τον Ομάρ να κάνει το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι για τον Ελ Αραμπί αλλά ο Πούγγουρας ήταν εκεί έγκαιρα.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 22ο λεπτό, με τον Ποντένσε να βγάζει με σέντρα ακριβείας τον Μασούρα τετ α τετ με τον Διούδη, ο οποίος ωστόσο απόκρουσε σε δύο χρόνους το σουτ που του έγινε, από πλάγια θέση δεξιά.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού έρχεται με την πρώτη του τελική στο 23ο λεπτό, με το σουτ του Δώνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σα.

Ο Μακέντα έπεσε μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Μπα, αλλά ο Γκεστράνιους έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι μετά τη συμβουλή του VAR.

Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τη συμπλήρωση μίας ώρας στην αναμέτρηση με τον Χριστοδουλόπουλο να παίρνει ωραία την μπάλα, να βγαίνει απέναντι στον Διούδη, αλλά να πλασάρει άστοχα με το εξωτερικό.

Ο Ολυμπιακός, με τον Βαλμπουενά να γεμίζει και τον Ελ Αραμπί να «πιάνει» το σουτ πάνω στην κίνηση, νικώντας τον Διούδη που δεν μπορούσε να επέμβει, άνοιξε στο σκορ στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 87ο λεπτό ο Ομάρ έκανε το σουτ από δεξιά όμως ο Διούδης έπεσε και έδιωξε την μπάλα και τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά (Κούτρης 90'), Ποντένσε (Λάζαρος 60'), Μασούρας (Μπενζιά 46'), Ελ Αραμπί

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης (Καμπετσής 83'), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (Περέα 78'), Ζαχίντ (Μπεκ 71'), Μακέντα