Ο Βοζίνια έσωζε, ο Αλνταΐρ έβαλε (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 9/9/2017 - 20:50

Μπορεί να αγχώθηκε όμως η ΑΕΛ κατάφερε να κάνει το δύο στα δύο κόντρα στη Δόξα, την οποία κέρδισε 1-0 το βράδι του Σαββάτου (9/09) στο Τσίρειο. Το γκολ ο Αλνταΐρ. Στα αξιοσημείωτα του ματς η επιστροφή του Ντόσα Τζούνιορ μετά από εφτά μήνες σε επίσημο αγώνα της ΑΕΛ.

Με την ΑΕΛ να έχει τον έλεγχο από το πρώτο λεπτό και τη Δόξα να θέλει να «κτυπήσει» στην κόντρα, ξεκίνησε το ματς στο Τσίρειο χωρίς ωστόσο κάτι το ουσιαστικό στα πρώτα λεπτά. Δύο σουτ, των Νικολάου και Μπενίτεθ ήταν τα αξιοσημείωτα. Η πρώτη ωστόσο καλή φάση ήρθε από τους φιλοξενούμενους, όταν στο 20’ ο Ζατλ έκανε ένα εξαιρετικό σουτ στο ύψος της περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια να απομακρύνεται. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η σειρά της ΑΕΛ να «απαντήσει», όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σοάρες έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ. Στο 25’ ο Μπενίτες έπιασε ένα σουτ από καλή θέση εντός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω. Ίδια η εικόνα στα υπόλοιπα λεπτά του Α’ ημιχρόνου, με την ΑΕΛ να κρατάει μπάλα περισσότερο και να προσπαθεί για το γκολ κυρίως μέσω μακρινών σουτ και τη Δόξα να προσπαθεί είτε με κόντρα, είτε μεμονωμένα σε οργανωμένη επίθεση για να σκοράρει. Στο 40’ ο Σασί έχασε μία αρκετά καλή ευκαιρία όταν μετά από μακρινή σέντρα βρέθηκε προ του Γκρεμσλ, όμως το πλασέ του στην κίνηση πέρασε άουτ.

Ίδια η εικόνα στο ξεκίνημα του Β’ μέρους, με τη Δόξα ωστόσο να καταγράφει την πρώτη αξιόλογη φάση στο 54’ όταν ο Κάρλος από κοντά έστειλε την μπάλα με δύναμη στο έξω μέρος των δικτύων. Η ΑΕΛ «απάντησε» άμεσα στις ευκαιρίες με το πλασέ του Αρουαμπαρένα από κοντά, το οποίο απέκρουσε με δυσκολία ο Γκρεμσλ. Η πίεση από ΑΕΛ συνεχίστηκε, με τους γηπεδούχους να φτιάχνουν αρκετές προϋποθέσεις μπροστά από την εστία της Δόξας, χωρίς όμως να έρχεται το γκολ. Μία κεφαλιά του Αρουαμπαρένα στο 62’ πέρασε μόλις έξω, ενώ είχε προηγηθεί μία απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μπενίτεθ που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ. Στο 69’ ο Κιφουετί έκλεψε τη μπάλα λίγο πιο κάτω από το κέντρο, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, ο Βοζίνια όμως του είπε «όχι» εντυπωσιακά. Το παιχνίδι στην συνέχεια «άνοιξε», αφού η ΑΕΛ πίεζε ψηλά για το γκολ και η Δόξα έβρισκε τους κενούς χώρους για να χτυπήσει. Το γκολ όμως ήρθε για τη Λεμεσιανή ομάδα στο 79’ μετά από μία περιπετειώδη φάση. Ο Μπενίτεθ εκτέλεσε αρχικά το κόρνερ, η μπάλα απομακρύνθηκε λανθασμένα και ο Αρτούρ έκανε το γύρισμα παράλληλα με τη γραμμή τερμάτος και ο Αλνταΐρ με κεφαλιά προ κενής εστίας, την έστειλε στα δίκτυα. Στο 81’ η Δόξα έφθασε πιο κοντά από ποτέ στο γκολ, όταν ο Βοζίνια απέκρουσε αρχικά ένα σουτ και στην ίδια φάση έσωσε την ομάδα του από το αυτογκόλ, μετά από λανθασμένη απομάκρυνση του Ντόσα Τζούνιορ. Στην επόμενη φάση ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ και πάλι κράτησε το μηδέν διώχνοντας εντυπωσιακά. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με αρκετή ένταση και πάθος, με την ΑΕΛ να κοιτάζει πρώτα να διαφυλάξει το υπέρ της προβάδισμα και τη Δόξα να ψάχνει την ισοφάριση, που δεν ήρθε ποτέ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΕΛ (Μπαλταζάρ): Βοζίνια, Αϊρόσα, Ντόσα, Λαφράνς, Αβραάμ, Νικολάου (63’ Αρτούρ), Σίλβα (76’ Λεόντσο), Σοάρες, Σασσί (58’ Αλνταΐρ), Μπενίτεθ, Αρουμπαρένα

Δόξα (Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Σισσοκό (67’ Πουτζιουρής), Μουχτάρης, Ρεδόνδο, Λουίς Κάρλος, Γουίλσον, Πίντο, Ασαμόα, Ιωάννου (46’ Πίκολι), Ζατλ (46’ Κιφουετί), Ενινφούλ