O απολογισμός των «πράσινων» διεθνών

Δευτέρα, 11/9/2023 - 09:36

Σε εβδομάδα προετοιμασίας ενόψει της τέταρτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπαίνει η Ομόνοια. Οι «πράσινοι» το ερχόμενο Σάββατο (16/09 - 20:00) θα μεταβούν στο «Άλφαμεγα Stadium» για να αντιμετωπίσουν την ΑΕΛ. Παιχνίδι το οποίο θέλουν να συνεχίσουν νικηφόρα, παίρνοντας το τρίτο τρίποντο της σεζόν.

Σταδιακά μέσα στην εβδομάδα, οι 12 διεθνείς των «πρασίνων» θα αρχίσουν να επιστρέφουν για να τεθούν ξανά στη διάθεση του Σωφρόνη Αυγουστή. Με δημοσίευση της, η Ομόνοια ενημερώνει σχετικά με τον απολογισμό των διεθνών της ποδοσφαιριστών.

Η ενημέρωση της Ομόνοιας: «Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος των αγωνιστικών υποχρεώσεων των διεθνών μας ποδοσφαιριστών, ενώ τις επόμενες μέρες είναι προγραμματισμένοι οι εναπομείναντες αγώνες και ακολούθως θα επιστρέψουν στη βάση τους.

ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΠΡΟΥ: Τρεις από τους πέντε ποδοσφαιριστές μας που κλήθηκαν στην ομάδα των Ανδρών αγωνίστηκαν στην εντός έδρας ήττα από τη Σκωτία με 0-3. Ο Κούσουλος αγωνίστηκε για 45 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, ο Χαραλάμπους για 84 λεπτά και ο Κακουλλής για 6 λεπτά. Στον πάγκο έμειναν οι Παναγή και Λοΐζου. Ακολουθεί αύριο (21:45) το εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στην Ισπανία.

ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ: Χρόνο συμμετοχής και στα δύο φιλικά απέναντι στην Αρμενία πήραν οι Σκορδής, Χρίστου και Ανδρέου. Στο πρώτο φιλικό η Κύπρος κέρδισε με 3-1, με τον Χρίστου να σκοράρει το ένα από τρία τέρματα, ενώ στο δεύτερο η χώρας μας ηττήθηκε με 0-1.

ΕΘΝΙΚΗ ΚΟΜΟΡΩΝ ΝΗΣΩΝ: Ο Φουάντ Μπασιρού αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι της εθνικής του απέναντι στη Ζάμπια, εκτός έδρας, για την 6η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Ο αγώνας έληξε ισόπαλος 1-1 και με αυτό το αποτέλεσμα η εθνική Κομόρων Νήσων δεν πήρε το εισιτήριο για το Κύπελλο Εθνών Αφρικής. Μάλιστα, μετά το τέλος του αγώνα ο Μπασιρού ανακοίνωσε το τέλος της καριέρας του από την εθνική ομάδα μετά από 9 χρόνια.

«Πέρασαν 9 χρόνια από τότε που είχα την ευκαιρία να έρθω να υπερασπιστώ τα χρώματα της χώρας μας. Σήμερα ήρθε η ώρα να σταματήσω αυτή την υπέροχη περιπέτεια. Φόρεσα με περηφάνια αυτή τη φανέλα, αυτή τη σημαία με στόχο να εκπροσωπήσω τον πολιτισμό μας και το ποδόσφαιρό μας στον κόσμο. Θέλω να θυμάμαι όλες τις θυσίες και τις δυσκολίες που περάσαμε μαζί για να πάμε επιτέλους σε αυτό το Κύπελλο Εθνών Αφρικής και να λάμψουμε με τη σημαία μας. Αυτή η αγάπη που μου δείχνατε με κάθε άφιξη στο αεροδρόμιο, κάθε παιχνίδι στους δρόμους, αυτές οι στιγμές θα μείνουν για πάντα μαζί μου και ελπίζω να σας έκανα περήφανους και να σας έδωσα την ελπίδα ότι μπορούμε να πάμε πάντα ψηλότερα», έγραψε ο ποδοσφαιριστής μας.

ΕΘΝΙΚΗ ΟΥΓΓΑΡΙΑΣ: Βασικός και αναντικατάστατος ο Άνταμ Λανγκ στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη της χώρας με 2-1 απέναντι στη Σερβία για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2024. Μάλιστα, ο κεντρικός αμυντικός της ομάδας μας είχε και την ασίστ στο πρώτο γκολ της Ουγγαρίας στον αγώνα. Ο Λανγκ χρησιμοποιήθηκε σε όλη τη διάρκεια και του χθεσινού φιλικού αγώνα απέναντι στην Τσεχία που έληξε ισόπαλος 1-1.

ΕΘΝΙΚΗ ΝΙΓΗΡΙΑΣ: Ο Φράνσις Ουζόχο αγωνίστηκε σε ολη τη διάρκεια του αγώνα της χώρας του απέναντι Άγιο Θωμά και Πρίγκηπα για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Η Νιγηρία κέρδισε εύκολα με 6-0.

ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΑΚΡΩΤΗΡΙΟΥ: Ο Γούλι Σεμέδο αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα απέναντι στο Τόγκο, όπου η εθνική του γνώρισε την ήττα με 2-3».