Ο Απόλλωνας κρατούσε τη νίκη, ο Αρουαμπαρένα είχε άλλη άποψη (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 3/1/2018 - 20:00

Χωρίς νικητή έληξε το Λεμεσιανό ντέρμπι, ανάμεσα σε Απόλλωνα και ΑΕΛ, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1. Ο Ζελάγια άνοιξε το σκορ για τους «κυανόλευκους», ο Αρουαμπαρένα ισοφάρισε για τους «κίτρινους». Το παιχνίδι έγινε στη… σκιά των όσων έγιναν με την εφαρμογή του νέου μέτρου κατά της βίας στα γήπεδα και στην απουσία των οπαδών της ΑΕΛ, που εκείνη την ώρα έκαναν ειρηνική διαμαρτυρία στο κέντρο της πόλης.

Με τον Απόλλωνα να κρατάει περισσότερο τη μπάλα και να μετράει κάποιες επικίνδυνες επισκέψεις στην εστία της ΑΕΛ, κύλησε το πρώτο μέρος στο Τσίρειο. Η ΑΕΛ, είχε κάποια διαστήματα υπεροχής, όμως περισσότερο προσπάθησε με κλεψίματα της μπάλας στη μεσαία γραμμή να δημιουργήσει καταστάσεις. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0 και χωρίς τις μεγάλες φάσεις. Ανούσια υπεροχή από τον Απόλλωνα, με την ΑΕΛ να αντιστέκεται καλά και να προσπαθεί κυρίως στην κόντρα να βρει φάσεις. Παρά τις αρκετές επισκέψεις στην εστία του Βοζίνια, δύο τελικές προσπάθειες (μία στον στόχο) κατέγραψε ο Απόλλωνας, τέσσερα σουτ είχε η ΑΕΛ, με δύο σουτ να σταματάνε στον Βάλε.

Το ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου βρήκε τον Απόλλωνα να πετυχαίνει αρκετά εύκολα αυτό που έψαξε στο πρώτο μέρος και δεν ήταν άλλο από το γκολ. Στο 49’ ο Μαρτίνες έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ζελάγια κέρδισε και τον προσωπικό του αντίπαλο και τη κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα. Προσπάθησε η ΑΕΛ να αντιδράσει στα επόμενα λεπτά, χωρίς όμως κάποια σπουδαία ευκαιρία. Αυτή ήρθε αρκετά μετά, στο 81’ όταν ο Μαύρου έπιασε την κεφαλιά εντός περιοχής μετά από σέντρα του Σασί από δεξιά και η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Μέχρι εκείνο το σημείο, ο Απόλλωνας δεν είχε απειληθεί στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε σωστή διαχείριση του υπέρ του προβαδίσματος. Στην επόμενη φάση όμως, έξι λεπτά μετά, η ΑΕΛ βρήκε γκολ και έφερε το ματς στα ίσα. Ο Σασί έκανε τη σέντρα, ο Μαύρου έκανε την κεφαλιά και την έστειλε στο δοκάρι, για να καταλήξει στον Αρουαμπαρένα που με το στήθος την έστειλε στα δίκτυα προ κενής εστίας. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ματς στην ουσία, με τον Απόλλωνα να προσπαθεί για το γκολ της νίκης, αλλά να μην έρχεται ποτέ.

Εδώ το φιλμ της αναμέτρησης

Απόλλωνας (Σ. Αυγουστή): Βάλε, Γιούστε, Ρομπέρζ, Ζάντερ, Πέδρο, Άλαν, Σακέτι, Μαρτίνες (85’ Πίττας), Γιάκολις, Σκέμπρι (62’ Σαρδινέρο), Ζελάγια (75’ Μάγκλιτσα)

ΑΕΛ (Μ. Μπαλταζάρ): Βοζίνια, Λαφράνς, Μιτρέα, Κυριάκου, Αβραάμ, Φιντέλις, Σοάρες, Σίλβα (59’ Μπενίτεθ), Αλνταΐρ (78’ Μαύρου), Μέσκα (59’ Αρουαμπαρένα), Σασί