Νίκησε την ΑΕΚ και έμεινε «ζωντανός» για τον τίτλο ο Κεραυνός

Δευτέρα, 27/5/2024 - 21:20

Με νίκη για τον Κεραυνό, επί της Πετρολίνα ΑΕΚ με 68-63, ολοκληρώθηκε ο 4ος αγώνας για την τελική φάση των πλέι-οφ της ΟΠΑΠ Basket League και έτσι, ο τίτλος του πρωταθλητή, θα κριθεί σε 5η και καθοριστική αναμέτρηση, η οποία θα διεξαχθεί στην έδρα της Πετρολίνα ΑΕΚ, την αίθουσα «Κίτιον».

Έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά με τον Κεραυνό να διατηρεί ένα συνεχόμενο προβάδισμα στην επανάληψη, αλλά η ΑΕΚ ακολουθούσε συνεχώς από κοντά και στο τέλος, έχασε τρεις ευκαιρίες, που πιθανόν να έστελναν σε παράταση την αναμέτρηση.

Στο ημίχρονο ο Κεραυνός προηγήθηκε με 34-31 και είχε για κορυφαίο τον Crockett (8 πόντοι, 4/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Παρότι οι δυο ομάδες ξεκίνησαν σε έναν γρήγορο ρυθμό, εν τούτοις ήταν άστοχες και ειδικά για τον Κεραυνό, καθώς στο 4`, η ΑΕΚ είχε προηγηθεί με 8-2.

Μετά το 5`, οι δυο ομάδες ήταν πιο εύστοχες, με την ΑΕΚ να συντηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα, αλλά με το σκορ που βρήκε από την περιφέρεια, ο Κεραυνός ισοφάρισε σε 12-12 και στο 9`, για πρώτη φορά, προηγήθηκε (15-14), ενώ στο 10`, το σκορ πήγε στο 18-16 για τον Κεραυνό.

Με σερί 8-0 για την ΑΕΚ ξεκίνησε η 2η περίοδος και έτσι το σκορ έγινε 24-18 λίγο πριν το 14`, αλλά ο Κεραυνός αντέδρασε με δικό του σερί, που έφθασε στο 10-0, για να προσπεράσει με 28-24.

Αλλά στη συνέχεια ήταν και πάλι η ΑΕΚ, που δημιούργησε σερί 5-0, για να προηγηθεί με 29-28, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου, το σκορ πήγε στο 34-31 για τον Κεραυνό.

Σε πιο αργό τέμπο, αλλά με σταθερό προβάδισμα για τον Κεραυνό εξελίχθηκαν τα αρχικά χρονικά σημεία της 3ης περιόδου.

Λίγο πριν το 25`, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 47-41.

Το σκηνικό της διακύμανσης, παρέμενε το ίδιο και στη συνέχεια, δηλαδή με τον Κεραυνό να κρατάει ένα ελαφρύ προβάδισμα, αλλά λίγο πριν το 30` και για πρώτη φορά στο παιχνίδι, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο και έτσι στο 30`, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 56-46.

Στο 33`, η ΑΕΚ μείωσε σε 59-55 και βέβαια, τα τελικά χρονικά σημεία, αναμένονταν με αρκετό ενδιαφέρον και ενώ λίγο μετά το 36`, το σκορ έφθασε στα ίσα, όταν πήγε στο 61-61, ενώ λίγο πριν το 38`, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 65-61.

Στο 39`, το σκορ πήγε στο 66-63, πάντα για τον Κεραυνό και αφού η ΑΕΚ ήταν άστοχη σε τρεις συνεχόμενες προσπάθειες για τρίποντο, τελικά ο Κεραυνός έφθασε στη νίκη με 68-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-31, 56-46, 68-63.