Νίκη «χρυσάφι» για τον Οθέλλο επί του Εθνικού (BINTEO)

Πέμπτη, 21/12/2023 - 20:58
ΟΘΕΛΛΟΣ

Νίκη… χρυσάφι πήρε ο Οθέλλος στο παιχνίδι με τον Εθνικό, το οποίο άνοιξε την αυλαία της 16ης και τελευταίας για το 2023, αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Αθηαίνου επικράτησε 2-1 των Αχνιωτών μετά από ανατροπή και πλέον έχει 12 βαθμούς, ξεπερνώντας την ΑΕΖ και την Καρμιώτισσα που θα αναμετρηθούν με Άρη και Απόλλων αντίστοιχα. Από την άλλη, η ομάδα του Σατσιά, έμεινε στους 13.

Στα του αγώνα, το ματς άρχισε πολύ κακά για τους φιλοξενούμενους αφού ο Λομοτέι αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο στο 12ο λεπτό (σήκωσε πολύ ψηλά το πόδι και χτύπησε τον αντίπαλο). Ο Χριστοφόρου δεν έδωσε κάποια παράβαση, ωστόσο παρενέβη το VAR. Ο Εθνικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ντε Ιριόντο, ωστόσο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καστάνας έφερε το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Οθέλλος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, σημείωσε σωρεία ευκαιριών και στο 80ο ο Σούτο διαμόρφωσε το τελικό σκορ με εύστοχη κεφαλιά. Ο Εθνικός προσπάθησε να… σώσει την παρτίδα, ωστόσο το αποτέλεσμα εν άλλαξε.

Όσον αφορά στη συνέχεια, ο Οθέλλος θα φιλοξενήσει την ΑΕΚ στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» (3/1), ενώ ο Εθνικός θα αναμετρηθεί εντός έδρας με τη Νέα Σαλαμίνα την ίδια μέρα.

Οθέλλος (Μίχαλ Σκάνσι): Παναγιώτου, Σταμούλης,  Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου, Ράμος, Σανγκαρέ, Ποπέσκου, Καστάνας, Ανάνγκ, Ουεσλάτι.

Εθνικός (Μαρίνος Σατσιάς): Μάρκοβιτς, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Πεχλιβάνης, Λομοτέι, Ιωάννου, Καμπρέρα, Ηλία, Ντράζιτς, Μπίκερ.