Νίκη για Ντόρτμουντ, «αναστήθηκε» η Βέρντερ, «απόδραση» για Λεβερκούζεν (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 23/5/2020 - 18:22

Με τέσσερις αναμετρήσεις συνεχίστηκε η 27η αγωνιστική της Bundesliga η οποία είχε σημαντικές εκπλήξεις αλλά και μεγάλα αποτελέσματα.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν με μεγάλο πρωταγωνιστεί τον Κάι Χάβερτς ο οποίος σκόραρε δις (7', 58') έφυγε με τη νίκη 3-1 από την έδρα της Γκλάντμπαχ. Στο 52ο λεπτό ο Τουράμ ισοφάρισε προσωρινά για τους γηπεδούχους ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Σβεν Μπέντερστο 81ο λεπτό.

Η Βέρντερ Βρέμης αν και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές κατάφερε να φύγει νικήτρια με 1-0 από την έδρα της Φράιμπουργκ χάρη στο γκολ του Μπιτενκούρ στο 19ο λεπτό. Πρώτη νίκη για τη Βέρντερ μετά τις 4 Φεβρουαρίου.

Με νίκη συνέχισε την πορεία της και η Ντόρτμουντ η οποία επικράτησε με 2-0 στην έδρα της Βόλφσμπουργκ χάρη στα γκολ των Γκερέιρο (32') και Χακίμι (78'). Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα ποδοσφαιριστές αφού ο Κλάους αποβλήθηκε στο 89ο λεπτό.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Πάντερμπορν με την Χόφενχεϊμ αφού οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Σκορ το οποίο διαμορφώθηκε από το ένατο λεπτό της αναμέτρησης. Αρχικά ο Σκοβ για τους φιλοξενούμενους της Χόφενχεϊμ άνοιξε το σκορ στο τέταρτο λεπτό ενώ για τους γηπεδούχους ισοφάρισε ο Σρμπένι στο ένατο λεπτό.

Στις 19:30 ολοκληρώνεται η αγωνιστική δράση της ημέρας με την αναμέτρηση της Μπάγερν Μονάχου με την Άιντραχτ.