Νίκη... ελπίδας για τον Εθνικό απέναντι στην Πάφο (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 3/1/2021 - 17:51

Επιτέλους... νίκη!

Ο Εθνικός επικράτησε με 2-1 της Πάφου στο Δασάκι, για την 17η αγωνιστική, παίρνοντας μια μεγάλη νίκη... ελπίδας στην προσπάθεια του για παραμονή.

Η ομάδα της Άχνας πανηγύρισε τρίποντο μετά τον αγώνα της πρεμιέρας με την Ένωση στις 26 Αυγούστη, την οποία και έβαλε ξανά από κάτω του στη βαθμολογία.

Το σκορ άνοιξε με τον Παπαγεωργίου στο 11ο λεπτό, με τους Παφίτες να φέρνουν το ματς στα ίσα με τον Τόρες στο 43'. Ο Μάριος Ηλίας όμως με άλλο ένα γκολ στο 69ο λεπτό χάρισε μια πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του.

Με αυτό το τρίποντο ο Εθνικός ανέβηκε στην 13η θέση με 12 βαθμούς και την επόμενη (18η) αγωνιστική φιλοξενείται την ερχόμενη Τετάρτη (6/1, 16:00) από την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Η Πάφος έχασε την ευκαιρία να πιάσει εξάδα, μένοντας στην 7η θέση και τους 21 βαθμούς και την Πέμπτη (7/1, 19:00) υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Στρατηλάτης, Περατικός (46′ K. Hλία), Κυπριανού, Σάβιτς, Ντέιβισον, Χουντόμπιακ, Γκόρουμπετς, Παπαγεωργίου (90′ Kουμής), Ζακπά, Κονέ (70′ Ντόλεζαλ), Μ. Ηλία.

Πάφος F.C. (Ντμίτρο Μιχαϊλένκο): Ρούτκο, Αουρέλιο, Σάιθ, Κβίντα, Βαλεριάνος (79′ Πάνιτς), Πάντσεον, Φουρ (79′ Ακαλέ), Βαλακάρι, Ανγκούλο (64′ Καμπράλ), Μπεριγκόν, Τόρες.