Το νέο πισωγύρισμα, η διαχείριση του Αναστασίου και ο… μοιραίος Σίμιτς

Δευτέρα, 1/4/2024 - 09:34
ΣΙΜΙΤΣ

Στα πιο μεγάλα θέλω κάνει πίσω. Αυτό ισχύει για ακόμη μια φορά για την Ομόνοια, στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Η αστάθεια στα αποτελέσματα είναι ένα κακό κουσούρι για τους «πράσινους» που τους ταλαιπωρεί εδώ και μήνες. Η έλευση του Γιάννη Αναστασίου έφερε σαφώς σημαντικές και ενθαρρυντικές αλλαγές, δεν είναι όμως αρκετές για το χτίσιμο ενός νικηφόρου και ελπιδοφόρου σερί.

Η ισοπαλία στο παιχνίδι με την Πάφο (1-1), αποτελεί πισωγύρισμα, καθώς οι ελπίδες για πρωτάθλημα αναπτερώθηκαν μεν μετά τη νίκη επί του ΑΠΟΕΛ, «κατέρρευσαν» όμως μετά το ψεσινό αποτέλεσμα. Το «τριφύλλι» είναι στο -7 από το ρετιρέ και έτσι η προσοχή παραμένει στον… εφικτό στόχο της κατάκτησης του κυπέλλου και στην αναρρίχηση στις ψηλότερες θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Ο Ελλαδίτης τεχνικός αναφέρθηκε στη διαχείριση του ρόστερ, καθώς σε εννέα μέρες, η Ομόνοια θα δώσει και το πρώτο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης, με τον Άρη. Το «τριφύλλι» σε διάστημα 11 ημερών θα δώσει τέσσερις σπουδαίες αναμετρήσεις και τα… λάθη δεν «συγχωρούνται».

Απ’ εκεί και πέρα, οι ευκαιρίες που σημειώθηκαν στο τελευταίο 10λεπτο στο ψεσινό παιχνίδι με την Πάφο, είναι σημαντικό για το σύνολο του Αναστασίου να καταλήγουν στην αντίπαλη εστία. Ο Σίμιτς ήταν ο σκόρερ για την Ομόνοια, όμως σε ελάχιστα λεπτά, κατέγραψε τρεις χαμένες στις καθυστερήσεις. Από… ωραίος λοιπόν, «μοιραίος» ο Σέρβος, καθώς αν σκόραρε το νικητήριο γκολ, τότε τα δεδομένα θα ήταν εντελώς διαφορετικά.

Το ίδιο βέβαια, ενδεχομένως να ισχύει και για τον Μπέζους ο οποίος στο 47’ δεν ευστόχησε από την άσπρη βούλα. Αυτό ήταν το δεύτερο χαμένο πέναλτι για τον Ουκρανό με τη φανέλα της Ομόνοιας (προηγήθηκε αυτό με τον Απόλλωνα στις 4/11/2023). Στην καριέρα του, ήταν μόλις το τέταρτο (ευστόχησε σε 14).