«Τούμπαρε» την Καρμιώτισσα και επέστρεψε στις νίκες η Νέα Σαλαμίνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 12/12/2022 - 20:57

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 2-1 επί της Καρμιώτισσας, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και επέστρεψε στις νίκες.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν «φτωχό» από θέαμα και είχε χαμηλό ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 43ο λεπτό, με την κεφαλιά του Μεντίμορετς.

Η ομάδα της Αμμοχώστου ανέβασε «στροφές» στην ανάπαυλα και έφερε στα ίσα το παιχνίδι στο 67ο λεπτό, με τον Άδωνη να εκμεταλλεύεται την κακή αμυντική λειτουργία της Καρμιώτισσας.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έκαναν την ανατροπή δέκα λεπτά αργότερα, με τον Ντιαγκιτέ να τους χαρίζει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «ερυθρόλευκοι» αναρριχήθηκαν στην 7η θέση με 19 βαθμούς στο +1 από την Ανόρθωση και η ομάδα των Πολεμιδιών παρέμεινε στην 11η θέση με 15 βαθμούς.

Στην επόμενη (15η) αγωνιστική, η Νέα Σαλαμίνα φιλοξενείται το Σάββατο (17/12, 19:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» από τον Ακρίτα και η Καρμιώτισσα υποδέχεται την Δευτέρα (19/12, 19:00), στο «Αμμόχωστος» την Πάφο.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Οφόρι, Άδωνη, Ντιακιτέ, Τσίκο, Μάντζιεκ, Μαργκάσα (57′ Καρλίτος), Τιάγκο (57′ Κλίμοβιτς), Φελίπε (87′ Μποτεάκ), Ντορεγκαράι.

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Κνόμπλοχ, Τάντι, Σελούτσκα (60′ Αβραάμ), Χούμποτσαν, Μεντίμορετς, Μαλόνε, Ελ Αλουχί, Ντούμπια, Καλτσάς (78′ Οικονομίδης), Μπεν Σαλάμ (78′ Χατζηβασίλης), Ντούρις (78′ Κουλιμπαλί).