Νέα ήττα σοκ για την ΑΕΚ- Κορυφαίος ο Βεσελόφσκι για την Νέα Σαλαμίνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 22/12/2018 - 20:55

Νέα ήττα σοκ για την ΑΕΚ αυτή την φορά εντός έδρας κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα. Η προσφυγική ομάδα επικράτησε των κυπελλούχων με 1-0 με γκολ του Κίνγκσλεϊ στο 16΄.

Η ΑΕΚ έχασε πολλές ευκαιρίες, όμως ο Βεσελόφσκι κατά κύριο λόγο και η αστοχία έφεραν την νέα ήττα, η οποία απομακρύνει τους Λαρνακείς ακόμη περισσότερο από την κορυφή.

Α΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στον αγώνα για την ΑΕΚ στο 4΄. Μετά από τακουνάκι του Χέφελ η μπάλα πήγε στον Τολεμές όμως το πλασέ του μπλόκαρε ο Βεσελόφσκι.

Κρατούσε την μπάλα στα πρώτα λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ χωρίς όμως να μπορέσει να σκοράρει.

Κόντρα στην ροή του αγώνα η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Κίνγκσλεϊ. Ο Κορέια έκλεψε απ' τον Σίλβα και έκανε την σέντρα. Ο Κίνγκσλεϊ που έγινε αποδέκτης της σέντρας, με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Τόνιο.

Στο 18΄ η ΑΕΚ πλησίασε στην ισοφάριση. Ο Χέφελ σέντραρε από αριστερά, ο Τολεμές έκανε την κεφαλιά, με τον Βεσελόφσκι να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 26΄ η Νέα Σαλαμίνα θα χάσει ευκαιρία για να κάνει τα γκολ του δυο. Κίνγκσλεϊ και Τιάγκο συνεργάστηκαν, ο τελευταίος έδωσε την πάσα στον Ελουντού όμως το πλασέ του ήταν άστοχο.

Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ θα χάσει τεράστια ευκαιρία με τον Γιάννου ό οποίος σούταρε, μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Τολεμές ο οποίος σε κενή εστία δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 34΄ η Νέα Σαλαμίνα μετά από κλέψιμο στον χώρο του κέντρου και συνεργασία τον ποδοσφαιριστών της.

Στο 35΄ η ΑΕΚ θα χάσει ευκαιρία με τον Τρουγιόλς να σουτάρει, η μπάλα κόντραρε στον Φουστάρ και η μπάλα πέρασε σε κόρνερ.

Στο 45΄ ο Βεσελόφσκι απέκρουσε εντυπωσιακά κεφαλιά του Τολεμές κρατώντας το σκορ υπέρ της ομάδας του.

Β΄ ημίχρονο:

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ προχώρησε σε μια αλλαγή, στην θέση του Ιωάννου μπήκε ο Τομάς. Ο Χέφελ μετακινήθηκε σε θέση αριστερού μπακ, με τον Τομάς να παίζει μπροστά του ως αριστερό πλάγιος επιθετικός.

Στο 53΄ η ΑΕΚ θα χάσει την πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τολεμές έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Γιάννου που έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ θα απειλήσει και πάλι με τον Ακοράν από πλάγια θέση με τον Βεσελόφσκι να διώχνει δύσκολα.

Η ΑΕΚ σταδιακά ανέβασε την πίεση της χωρίς όμως να μπορεί να σκοράρει. Στο 62΄ νέα κεφαλιά αυτή τη φορά του Τολεμές αποκρούεται και πάλι από τον Βεσελόφσκι.

Στο 68΄ η ΑΕΚ απείλησε εκ νέου.  Ο Τρουγιόλς έκανε το σουτ με δύναμη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αναγκάζοντας τον Βεσελόφσκι σε νέα σπουδαία επέμβαση.

Στο 95΄ ο Βεσελόφσκι και πάλι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ δυνατό σουτ του Ρουσιά.

Οι εντεκάδες των δυο ομάδων:

AEK: Τόνιο, Σίλβα, Τρουγιόλς, Καταλά, Λαρένα (70'Ασούμπρε), Ακοράν, Χέφελ, Γκονζάλεθ (87'Ρουσιάς), Ιωάννου (46'Τομάς), Τολεμές, Γιάννου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Γκολομπάρτ, Φουστάρ, Κίνγκσλεϊ, Χριστοφόρου, Μαργκάσα, Τιάγκο, Μιντίκκης, Νουρ (72'Κωστή), Κορέια, Ελουντού.