Νέα «γκέλα» για τη Λίβερπουλ στο ντέρμπι με την Έβερτον

Σάββατο, 3/9/2022 - 16:28

Νέα απώλεια βαθμών για τη Λίβερπουλ!

Οι «reds» δεν κατάφεραν να περάσουν από το «Goodison Park», κόλλησαν στο 0-0 με την Έβερτον και βλέπουν την κορυφή να ξεμακραίνει ακόμη περισσότερο.

Χωρίς νίκη τα «ζαχαρωτά» εδώ και δώδεκα χρόνια εντός έδρας κόντρα στη συμπολίτισσα που πήραν πάντως έναν πολύ σημαντικό βαθμό, έχοντας τέσσερις διαδοχικές ισοπαλίες στην Premier League μετά τις δύο ήττες σε ισάριθμες αγωνιστικές στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Το ματς ήταν εξαιρετικό καθ’ όλη τη διάρκειά του, με φρενήρη ρυθμό. Ο Ντέιβις στο 33’ άγγιξε το γκολ για την Έβερτον αλλά το δοκάρι τον σταμάτησε με τη Λίβερπουλ να… απαντά στα δοκάρια και να τα «σημαδεύει» δις στο 43ο λεπτό με Νούνιες και Ντίας αλλά το 0-0 του ημιχρόνου να μην αλλάζει.

Ο Τσιμίκας είχε μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει στο 50’ αλλά δεν βρήκε εστία από πλάγια θέση, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και να χάνονται φάσεις εκατέρωθεν για το προβάδισμα. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι στο 69ο λεπτό βρήκαν το γκολ και… σόκαραν τη Λίβερπουλ με τον Κόαντι να σκοράρει από κοντά μετά το γύρισμα του Μοπάι, αλλά το τέρμα μετά την εξέταση του VAR να μην μετράει και η ομάδα του Κλοπ να «λυτρώνεται».

Αυτό το γκολ την έκανε να βγει μαζικά μπροστά, να πιέσει και να φτιάξει πολλές ευκαιρίες, με την μεγαλύτερη να έρχεται στο 90’+6’ με τον Σαλάχ να βλέπει δοκάρι και Πίκφορντ να τον σταματάνε και το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.