Nations League: Συμβιβασμός στο Ισπανία-Πορτογαλία, νίκες για Σουηδία, Νορβηγία

Πέμπτη, 2/6/2022 - 23:44

Πρεμιέρα με ισοπαλία για Ισπανία και Πορτογαλία! Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 στο ντέρμπι της ιβηρικής χερσονήσου και στην πρεμιέρα τους για τον 2ο όμιλο της League A. Στην κορυφή του, μάλιστα, βρίσκεται η Τσεχία των Βατσλίκ και Μπράμπετς (βασικοί και αναντικατάστατοι), που επικράτησε 2-1 της Ελβετίας του Τσούμπερ που μπήκε αλλαγή.

Η χαρά του φιλοξενούμενου ήταν η πρώτη βραδιά της League Β στο Nations League, καθώς στα τρία ματς που διεξήχθησαν σημειώθηκαν δύο «διπλά». Στον 4ο όμιλο, η Νορβηγία κατάφερε να πάρει τεράστια νίκη, 1-0, εις βάρος της Σερβίας στο Βελιγράδι, με τον Χάαλαντ να διαμορφώνει το τελικό σκορ με κοντινή προσπάθεια στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης.

Την ίδια ώρα, στο έτερο ματς του γκρουπ, η Σουηδία έπαιρνε και αυτή μεγάλο «διπλό», 2-0, ενάντια στην Σλοβενία, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φόρσμπεργκ στο 39ο λεπτό και το γκολ του Κουλουσέφσκι στο 88ο.

Για τον 2ο όμιλο, Ισραήλ και Ισλανδία έμειναν στο 2-2, σε ένα ματς με μπόλικες συγκινήσεις και ανατροπές. Ο Αμπάντα έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους στο 25ο λεπτό, με Χέλγκασον (42’) και Σίγκουρντσον (53’) να ανατρέπουν τα δεδομένα για τους νησιώτες.

Έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κβαρατσκέλια, η Γεωργία επικράτησε 4-0 του Γιβραλτάρ και μπήκε με το δεξί στον 4ο όμιλο της League C. Για τον ίδιο όμιλο, η Βουλγαρία με τα Σκόπια «κόλλησαν» στο 1-1 στο δικό τους ντεμπούτο. Την ίδια ώρα, για τον 2ο όμιλο του League D του Nations League, η Εσθονία επικράτησε 2-0 του Σαν Μαρίνο και ξεκίνησε νικηφόρα στη διοργάνωση.