Νάπολι που ανεβαίνει, έλιωσε στο καυτό Μαραντόνα την απογοητευτική Γιουβέντους

Κυριακή, 3/3/2024 - 11:47

Εφτάψυχη Νάπολι, τέζαρε τη Γιουβέντους!

Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν με 2-1 της Γηραιάς Κυρίας και ανέβηκαν την 7η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έχασε την ευκαιρία να μειώσει από την πρωτοπόρο Ίντερ και συνεχίζει να βρίσκεται σε κακό φεγγάρι, έχοντας μόλις μία νίκη στα πέντε τελευταία ματς!

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να έχουν κάποιες ευκαιρίες για να σκοράρουν, ωστόσο η Νάπολι ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό με τον Κβαρατσκέλια, σε ένα γκολ που φέρει ευθύνη ο Σέζνι. Κάπως έτσι οι «παρτενοπέι» πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα κόντρα στη Γηραιά Κυρία (1-0).

Η Γιουβέντους στο δεύτερο μέρος του αγώνα ήταν πιο απειλητική και προσπαθούσε συνεχώς να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Τελικά το βρήκε στο 81ο λεπτό με πολύ ωραίο σουτ του Κιέζα! Η Νάπολι δεν πτοήθηκε ιδιαίτερα και προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, ενώ σε μια από αυτές κέρδισε πέναλτι, όταν ο Ενγκόνζ πήγε με τις τάπες στον Οσιμέν.

Ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Νιγηριανό να βλέπει τον Σέζνι να βγάζει την εκτέλεσή του, αλλά ο Ρασπαντόρι πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1! Τα λεπτά κυλούσαν, οι «παρτενοπέι» κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη μέχρι το φινάλε και ανέβηκαν στην 7η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, η Γηραιά Κυρία έχασε την ευκαιρία να μειώσει από την πρωτοπόρο Ίντερ και έμεινε στην 2η θέση με 57 πόντους.