Μπαρτζώκας: «Μεγάλη νίκη στις λεπτομέρειες, αλλά... τη ξεχνάμε»

Πέμπτη, 20/10/2022 - 08:08

Σημαντική νίκη σε ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες χαρακτήρισε αυτή του Ολυμπιακού επί της Ρεάλ στη Μαδρίτη (87-89) ο Γιώργος Μπαρτζώκας, ενώ έδωσε το σύνθημα για να... ξεχαστεί άμεσα, αφού την Παρασκευή υπάρχει το ματς με την Μπασκόνια στη Βιτόρια.

«Ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι όπως περίμεναν όλοι. Είχε υψηλό σκορ. Και οι δύο ομάδες έπαιξαν σκληρά για να πάρουν τη νίκη, αλλά στο τέλος λεπτομέρειες καθόρισαν τη νίκη. Είχαμε καλές φάσεις στην άμυνα στο τελευταίο λεπτό και φυσικά το σουτ του Σλούκα έκρινε το παιχνίδι. Δεν παίξαμε καλά, ειδικά αμυντικά, ενώ δεν σουτάραμε και καλά από το τρίdποντο. Πιστεύαμε όμως πως αν μπορούσαμε να μείνουμε κοντά στο σκορ θα είχαμε ευκαιρία να πάρουμε το παιχνίδι, όπως και κάναμε. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας, είναι μεγάλη νίκη εκτός έδρας, αλλά πρέπει να την ξεχάσουμε άμεσα γιατί έχουμε ένα ακόμα απαιτητικό παιχνίδι», τόνισε ο προπονητής των Πειραιωτών.

Παράλληλα, έκανε ειδική μνεία στον Βεζένκοφ. «Ο Σάσα είναι πάντα... Σάσα. Έχει 1.000 τρόπος να σκοράρει. Μετά από επιθετικό ριμπάουντ, με αιφνιδιασμό, με φλόουτερ, με τρίποντα, με ντράιβ... Είναι πάντα έτσι. Δουλεύει σκληρά και γι' αυτό παίζει έτσι».