Μόνη πρώτη η ΑΕΚ, "σκορπάει τρόμο" ο Απόλλωνας, τριγμοί στον ΑΠΟΕΛ

Δευτέρα, 30/10/2017 - 09:39

Μετά την ολοκλήρωση της 10ης αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta η ΑΕΚ βρίσκεται μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας με 22 βαθμούς, δυο μπροστά από την Ανόρθωση.

Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας με 1-0 την Αλκή με τον μόνιμο σκόρερ της και πρώτο σκόρερ του Πρωταθλήματος Φλοριάν Τολμές να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 67ο λεπτό με ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή. Στο 38ο λεπτό ο Λαρένα εκτέλεσε πέναλτι για την ΑΕΚ στέλνοντας την μπάλα έξω.

Με γκολ του Ντουγκλάο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ανόρθωση έσωσε το αήττητο της στο Πρωτάθλημα Cyta παίρνοντας ισοπαλία 1-1 από την Ομόνοια στο ΓΣΠ.

Ο Ράφα Λόπες είχε δώσει προβάδισμα στην Ομόνοια στο 56΄, τέρμα όμως που δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει στην ομάδα του άλλη μια νίκη στο Πρωτάθλημα.

Μετά την ισοπαλία στο ΓΣΠ, η Ομόνοια ανέβηκε στους 15 βαθμούς και η Ανόρθωση στους 20.

Άλλη μια απώλεια βαθμών για τον ΑΠΟΕΛ ο οποίος εξήλθε ισόπαλο 1-1 με τον Εθνικό στο Δασάκι. Σημαντικός ο βαθμός για τον Εθνικό στην προσπάθεια του να ξεφύγει από τα χαμηλά της βαθμολογίας.

Ο Ανδρέας Κυπριανού έδωσε προβάδισμα στον Εθνικό στο 11ο λεπτό και ο Ποτέ διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο 65΄. Οι «γαλαζοκίτρινοι» για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν κατώτεροι των περιστάσεων και προβλημάτισαν με την απόδοση τους.

Αυτός ήταν ο 5ος βαθμός για τον Εθνικό και ο 11ος για το ΑΠΟΕΛ.

Πετυχαίνοντας τέσσερα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, ο Απόλλωνας νίκησε με 4-2 τη Δόξα στο Τσίρειο Στάδιο και ανέβηκε στους 15 βαθμούς σε επτά αγώνες. Η Δόξα έμεινε στους 13 βαθμούς σε δέκα αγώνες.

Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό με το Μαρτίνες, ο Μάγκλιτσα με διπλή προσπάθεια σε εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το 2-0 στο 25', για ακολουθήσουν άλλα δύο τέρματα από τους Σκέμπρι (34') και Ζοάο Πέδρο με πέναλτι (43').

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Δόξα που αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές από το 43΄ λόγω αποβολής του τερματοφύλακα της Γκρεμσλ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, πέτυχε δύο τέρματα με τους Ζατλ (60') και Γουίλσον (68') με τα οποία διαμορφώθηκε το τελικό 4-2.

Στο "Στέλιος Κυριακίδης" στην Πάφο η τοπική ομάδα και ο Άρης εξήλθαν ισόπαλοι 0-0. Η Πάφος παρέμεινε 3η με 16 βαθμούς, στους 7 βαθμούς ο Άρης.

Στο Μακάρειο Στάδιο Ολυμπιακός και Νέα Σαλαμίνα πήραν από ένα βαθμό αφού εξήλθαν ισόπαλοι 1-1. Ο Καπαρτής άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό στο 78' ενώ η Σαλαμίνα ισοφάρισε στο 83' όταν από κεφαλιά του Καρώ, η μπάλα χτύπησε στον Χριστοφίδη και κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 11 βαθμούς και η Νέα Σαλαμίνα στους 7.

Στην 3η θέση, μαζί με την Πάφο ανέβηκε η ΑΕΛ μετά την εκτός έδρας νίκη της επί του Ερμή με 1-0. Το νικητήριο τέρμα το πέτυχε ο Αρουαμπαρένα στο 87ο λεπτό.