Μεγάλο παιχνίδι στον εξ αναβολής αγώνα για την 4η αγωνιστική

Τρίτη, 21/11/2023 - 09:49

Σε μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε το εξ αναβολής παιχνίδι στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών «ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ» μεταξύ Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ στην Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» στην Πάφο.  Μετά από μάχη 2’32 λεπτών η ομάδα του J. Cannestraci επικράτησε με ανατροπή της εκπληκτικής ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ και ανέβηκε στην 3η θέση με 08 βαθμούς.

Η ΑΕ Καραβά με τον βαθμό που εξασφάλισε «ξεκόλλησε» από την 7η και τελευταία θέση που βρίσκεται πλέον ο ΑΠΟΕΛ.

Η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 0-2 σετ. Στο πρώτο σετ η ομάδα του Dragan Bonic προηγήθηκε 16-18. Οι παίκτες του Jorge Cannestraci προσπέρασαν 21-20, αλλά η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ επικράτησε 22-25 σε 28’. Το 0-2 διαμορφώθηκε σε 30’ ‘όταν η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ προηγήθηκε 11-16. Ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ μείωσε στον πόντο 20-21, αλλά η προσφυγική ομάδα πήρε το σετ με 20-25 και πήρε «αέρα» δυο σετ.

Ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ στο τρίτο σετ προηγήθηκε 19-13, 21-14 και 23-16 για να επικρατήσει 25-17 σε 24’ και να μειώσει σε 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ έγινε μεγάλο παιχνίδι με την ομάδα της Πάφου να εξασφαλίζει διαφορά 03 πόντων 21-18. Η ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ αντέδρασε, οδήγησε το σετ στους έξτρα πόντους όπου ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ κέρδισε μετά από 39’ 29-27 και ισοφάρισε 2-2.

Στο τάί – μπρέικ ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ πήρε προβάδισμα 10-06 και 12-08 για να επικρατήσει 15-11 σε 19’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-2 και τους δυο βαθμούς.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (J. CANNESTRACI): Tavares, Προδρόμου, Krikun, Σκορδής, Μosqouera, Dolgopolov – Λίμπερο 1: Αντωνίου, Λίμπερο 2: Στ. Σαββίδης – Αλλαγές: Σωκράτους, Α. Σαββίδης.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (D. BONIC): Γ. Χρυσοστόμου, Δημητρίου, Urquola, Herrera, Rivas, Χριστοφή – Λίμπερο 1: Βαρνάβα – Αλλαγές: Καρακατσάνης, Allen Silva, Καλαφάτης.

Διαιτητές: Iωάννης Μιτσής – Ανδρέας Δανιήλ.