Με τη ψυχολογία στα ύψη βλέπει Ομόνοια ο Απόλλωνας

Δευτέρα, 4/1/2021 - 11:42

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ μετά το πρώτο ημίχρονο; Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο Απόλλωνας βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να κάνει την ολική ανατροπή και να πανηγυρίσει μια τεράστια νίκη με 3-2 κόντρα στην Ανόρθωση για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Ο Γιάννης Πετράκης στο πρώτο ημίχρονο φάνηκε... αδιάβαστος όμως γρήγορα κατάλαβε τα λάθη του και προχώρησε σε αλλαγή πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μισό οι Λεμεσιανοί μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της αντίπαλης άμυνας και πήραν το τρίποντο που τους επανέφερε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ενώ τους έδωσε και τεράστια ψυχολογική ώθηση.

Πλέον, στον Απόλλωνα σκέφτονται μόνο το παιχνίδι της Τετάρτης (06/01 - 18:00) κόντρα στην Ομόνοια στο ΓΣΠ για τη 18η αγωνιστική. Στόχος δεν είναι άλλος από τους τρεις βαθμούς της νίκης για να ανοίξουν τη διαφορά από το «τριφύλλι» αλλά και για να παραμείνει η ομάδα μόνη στην κορυφή.

Ο Μάρκοβιτς θα είναι εκτός και από τον αγώνα της Τετάρτης ενώ αμφίβολος θα είναι και για το παιχνίδι με τον Εθνικό. Ο μέσος του Απόλλωνα θυμίζουμε πως ούτε κόντρα στην Ανόρθωση αγωνίστηκε καθώς αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Από εκεί και πέρα, ο Παπουνσβίλι είναι σε καραντίνα εδώ και μερικές μέρες. Προπονείται ατομικό ενώ διαμένει σε ξενοδοχείο στη Λεμεσό. Υπολογίζεται πως θα μπει σε προπονήσεις σε περίπου δέκα ημέρες.