Άχαρος συμβιβασμός στην «Αρένα» (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 27/9/2019 - 20:48

Χωρίς νικητή και χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε η εξ αναβολής αναμέτρηση της πρώτης αγωνιστικής στην «ΑΕΚ Αρένα» μεταξύ της ΑΕΚ και του Απόλλωνα αφού οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 0-0.

Το παιχνίδι δεν ήταν καλό σε ποιότητα αφού οι δύο ομάδες μέχρι τα τελευταία λεπτά δημιούργησαν πολύ λίγες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Λίγο πριν το τέλος δημιουργήθηκαν κάποιες προϋποθέσεις για γκολ αλλά τίποτα περισσότερο.

Ο Απόλλωνας την ερχόμενη Τετάρτη (02/10) αντιμετωπίζει την Ανόρθωση στην εξ αναβολής δεύτερη αγωνιστική.

.

Μέχρι τα πρώτα 20 λεπτά δεν είχαμε κάτι αξιόλογο στην αναμέτρηση με την πρώτη ευκαιρία να καταγράφεται στο 21ο λεπτό όταν ο Γιάννου έκανε το σουτ όμως ο Μολ μάζεψε εύκολα την μπάλα.

Στο 26ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όμως ο Τόνιο με μια τεράστια απόκρουση «έσωσε» την ομάδα του στην καταπληκτική κεφαλιά του Γιούστε.

Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ «απάντησε» στις ευκαιρίες με τον Ιβάν Τρισκόφσκι ο οποίος έξω από την περιοχή, έπιασε του σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μολ.

Σε χαμηλούς ρυθμούς ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης χωρίς τις ιδιαίτερες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες.

Στο 48ο λεπτό ο Σπόλιαριτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ όμως η μπάλα πέρασε χωρίς προβλήματα για τον Μολ, πάνω από τα δοκάρια του.

Στο 54ο λεπτό ο Σαρδινέρο με τον Ζελάγια συνδυάστηκαν όμορφα όμως ο πρώτος δεν τα κατάφερε απέναντι στον Τόνιο.

Στο 65ο λεπτό ο Αγκίρε έκανε το μακρινό σουτ όμως ο Τόνιο απομάκρυνε την μπάλα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Τρισκόφσκι επιχείρησε και αυτός από μακριά το σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 87ο λεπτό ο Φιόλιτς με σουτ δυνατό στην κίνηση εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα μόλις έξω, μετά από λανθασμένη απομάκρυνση της από τον Σελίμοβιτς.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιάννου εντός περιοχής έκανε το σουτ όμως η μπάλα δε του έκανε το χατίρι και πέρασε μόλις έξω ενώ λίγο αργότερα το σουτ του Τρισκόφσκι απομάκρυνε με όμορφη απόκρουση ο Μολ.

Ενδεκάδες:

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Τόνιο, Ραούλ (Αναστασίου 78'), Τάντι, Τρουγιόλς, Γκονθάλεθ, Τέτε, Σάστρε, Κάσες, Μ. Σπόλιαριτς (Φιόλιτς 75'), Γιάννου, Τριτσκόφσκι

Απόλλωνας (Ιβάν Βουκομάνοβιτς): Μολ, Πέδρο, Αγκίρε (Ενσούε 70'), Σελίμοβιτς, Γιούστε, Βασιλείου (Γκακπέ 81'), Κυριάκου (Εμπιντά 73'), Σακέττι, Σαρδινέρο, Γιαννιώτας, Ζελάγια.

Ιμανόλ Ιδιάκεθ (ΑΕΚ): «Ήταν μια ενδιαφέρουσα αναμέτρηση κατά  τη διάρκεια της οποίας συνέβησαν αρκετά πράγματα με καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες. Αναμέναμε τον Απόλλωνα να μας πιέσει ψηλά και από την πλευρά μας προσπαθήσαμε με μακρινές μπαλιές να το εκμεταλλευτούμε αυτό κατά κάποιον τρόπο. Είχαμε τις καλές μας ευκαιρίες στο φινάλε της αναμέτρησης και φυσικά αν βρίσκαμε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα τα δεδομένα θα ήταν διαφορετικά. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών παρόλο που αντιμετώπισαν μυικά προβλήματα κατά τη διάρκεια του αγώνα και θεωρώ ότι είναι θέμα ατυχίας που δεν σκοράραμε με Φιόλιτς και Τρισκόφσκι.»

Ιβάν Βουκομάνοβιτς (Απόλλνωας): «Ξέραμε πως θα ήταν δύσκολο παιχνίδι. Δεν είναι εύκολο να παίξεις εδώ με μια ομάδα που θέλει να φτιάχνει ευκαιρίες μέσω κατοχής μπάλας. Αλλά ακόμα και αν τα βάλεις όλα κάτω, είμαι χαρούμενος που οι ποδοσφαιριστές κατάλαβαν κι έκαναν αυτά που δουλέψαμε τις τελευταίες μέρες. Ειδικά στην πίεση ψηλά για να δημιουργήσουμε ευκαιρίες. Εντός ή εκτός, εμείς παίζουμε για τη νίκη. Ήταν ωραίος αγώνας να δεις αν και δεν είχε γκολ. Είδαμε δυο ομάδες που ήθελαν να σκοράρουν και να κερδίσουν αλλά δεν τα κατάφερε κανείς. Είχαμε και οι δυο τις ευκαιρίες μας και σίγουρα μας απογοητεύει που δεν εκμεταλλευτήκαμε μια από τις δικές μας. Πάμε πίσω και δουλεύουμε για το επόμενο παιχνίδι γιατί έχουμε δύσκολο πρόγραμμα. Είμαι χαρούμενος με τον τρόπο που κατάλαβαν κάποια πράγματα. Είμαστε λίγο απογοητευμένοι που δε σκοράραμε. Σε κάποιες στιγμές χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας και πρέπει να το παραδεχθούμε. Να συγχαρούμε την αντίπαλη ομάδα για το παιχνίδι της και να της ευχηθούμε καλή συνέχεια».

Αν θα προτιμούσε να έχει πιο εύκολο πρόγραμμα στην αρχή: «Κάποιες φορές δεν μπορεί ο προπονητής να διαλέξει τη στιγμή, η στιγμή τον διαλέγει. Αν με ρωτάς, θα ήθελα να παίζω πάντα τέτοια ματς γιατί αρέσουν στον κόσμο και κάνουν τους παίκτες καλύτερους γιατί τους δοκιμάζουν ως προσωπικότητες και ποδοσφαιριστές. Μου έτυχε και στο Βέλγιο όταν ξεκίνησα με Σεβίλλη και Άντερλεχτ. Δεν είναι κάτι που μπορείς να ελέγξεις».

Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλωνας): «Ερχόμαστε σε σερί ντέρμπι. Είναι πρόβλημα που δεν κερδίσαμε αλλά δε παύει να είναι ντέρμπι. Ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα, βάσει της εικόνας αλλά αυτό πάει πέρασε βλέπουμε μπροστά».

Για τα γκολ που δεν έρχονται: «Θα μας ανησυχούσε αν δεν κάναμε ευκαιρίες. Σίγουρα είναι πρόβλημα που δεν έρχεται το γκολ αλλά είναι και θέμα τύχης».

Για τη συνέχεια: «Τώρα παίζουμε με την Ανόρθωση, μια ομάδα πολύ δουλεμένη από τον Κετσπάγια. Ένα ντέρμπι που θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε».

Μικέλ Γκονζάλεζ (ΑΕΚ): «Θέλαμε τη νίκη, αλλά είχαμε απέναντι μας μια δυνατή ομάδα με πολύ καλούς ποδοσφαιριστές. Είχαμε τις ευκαιρίες για γκολ, όμως δεν τα καταφέραμε. Έχουμε την ποιότητα και τους ποδοσφαιριστές για να τα καταφέρουμε στη συνέχεια. Οι απουσίες είναι ένα πρόβλημα για μας, όμως είναι φυσιολογικό σε ένα πρωτάθλημα. Από τη Δευτέρα, θα επικεντρωθούμε στον αγώνα με τον Εθνικό».

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Είμαστε περήφανοι για την προσπάθεια. Δείξαμε πόσο πολύ θέλαμε τη νίκη. Στις ευκαιρίες με τους Τρισκόφσκι και Φιόλιτς μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη. Κρατάμε τα πολλά θετικά και συνεχίζουμε την πορεία μας. Είμαστε περήφανοι για την προσπάθεια μας».