Τραγική εμφάνιση για την Εθνική και βαριά ήττα από το Μαυροβούνιο (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 17/11/2020 - 23:33

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο γράφτηκε ο επίλογος της τραγικής παρουσίας της Εθνικής Κύπρου στο φετινό Nations League, δεχόμενη βαριά ήττα με 4-0 από το Μαυροβούνιο στην 6η και τελευταία αγωνιστική.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε άλλη μια κακή παρουσία, με τους γηπεδούχους να κάνουν ότι θέλουν στον αγωνιστικό χώρο. Το παιχνίδι τελείωσε ουσιαστικά από το πρώτο μέρος, όταν το Μαυροβούνιο πέτυχε τρία γκολ σε τρεις ευκαιρίες που βρήκε και αυτό οφειλόταν στην τραγική αμυντική λειτουργία της Εθνικής. Μετά την ανάπαυλα ένα νέο λάθος στην άμυνα έφερε και το τέταρτο γκολ και από 'κει και πέρα δεν έγινε κάτι αξιόλογο, ενώ ήταν λίγα τα πράγματα επιθετικά για την Κύπρο, παρά τις κάποιες ευκαιρίες που βρήκε.

Η Κύπρος ολοκληρώνει το φετινό Nations League στην τελευταία θέση με τρεις βαθμούς, μετά από πέντε ήττες και μια νίκη και πλέον θα κληθεί να αγωνιστεί σε αγώνα μπαράζ, τον Μάρτιο του 2022, με μια από τις άλλες τρεις ομάδες των υπόλοιπων ομίλων της Γ' Κατηγορίας που θα τερματίσουν στην τελευταία θέση, με στόχο την παραμονή.

Στο 11ο λεπτό η πρώτη τελική και από πλευράς Εθνικής, με τον Αρτυματά να βγάζει μπαλιά για τον Κακουλλή, ο οποίος ταχύτατα έτρεξε και πρόλαβε τον αμυντικό, δοκίμασε να απειλήσει με το πλασέ, ωστόσο απέκρουσε o Μιγιάτοβιτς.

Τρία λεπτά μετά όμως το Μαυροβούνιο στην πρώτη του ευκαιρία άνοιξε το σκορ. Ο Βούκσεβιτς από δεξιά έκανε τη σέντρα, πιο ψηλά από όλους ο Γιόβετιτς έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι στην δεύτερη τους τελική, στο 25', έφτασαν και σε δεύτερο γκολ. Μετά από κόρνερ της Εθνικής, βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Μπόλιεβιτς να πλασάρει εύστοχα σε τετ α τετ απέναντι στον Δημητρίου για το 2-0.

Στο 26ο λεπτό ο Κάστανος δοκίμαζεται το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, τα πράγματα έγιναν ακόμα δυσκολότερα για την Εθνική με το Μαυροβούνιο να φτάνει και σε τρίτο γκολ. Ο Γιόβετις έβγαλε κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας, με τον Μπόλιεβιτς να πλασάρει εύστοχα για το 3-0.

Στο 41ο λεπτό, ο Κούσουλος έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Πίττας έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, μάζεψε εύκολα ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Στο 58' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, όπου μετά από νέα αδράνεια στην κυπριακή άμυνα, ο Μουγκόσα επιχείρησε με διπλή προσπάθεια να απειλήσει, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

Ένα λεπτό μετά όμως ο ίδιος παίκτης κατάφερε να βρει δίχτυα. Ο Γιόβετιτς έκανε μια φοβερή πάσα, ο Λαΐφης δεν κατάφερε να διώξει σωστά, ο Μουγκόσα βγήκε μόνος απέναντι στον Δημητρίου και πλάσαρε ιδανικά για το 4-0.

Στο 74ο λεπτό ο Κάστανος δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Πίττας έπιασε ένα καλό σουτ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και έφυγε έξω.

1

Μαυροβούνιο (Φαρούκ Χατζίμπεγκιτς): Μιγιάτοβιτς, Βούκσεβιτς, Βούγιασιτς, Σίμιτς, Μάρουσιτς, Μπόλιεβιτς (71′ Γιόβοβιτς), Μπάκιτς (61′ Κόσοβιτς), Στσέκιτς (72′ Ραντούνοβιτς), Χακσαμπάνοβιτς, Μουγκόσα (71′ Ισλάμοβιτς), Γιόβετιτς (61′ Σαβίτσεβιτς).

Κύπρος (Γιόχαν Βάλεμ): Δημητρίου, Χ. Κυριάκου, Σιέλης, Λαΐφης, Ν. Ιωάννου, Κούσουλος (65′ Γκόγκιτς), Αρτυματάς (46′ Χάμπος Κυριάκου), Θ. Ιωάννου (66′ Λοΐζου), Πίττας, Κάστανος, Κακουλλής (65′ Τζιωνής).