«Μάτωσαν» τα δίχτυα οι Μυτίδης και Ρούελ Σωτηρίου (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 3/2/2020 - 18:26

Έχει βρει τα πατήματά του στην Πάτρα. Για ένα εξάμηνο ήταν χωρίς ομάδα, όμως η μετακίνησή του στην Παναχαϊκή μόνο καλό του έκανε.

Ο Νέστορας Μυτίδης βρήκε ξανά δίχτυα και μάλιστα δύο φορες στο παιχνίδι κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας, φτάνοντας τα τρία με τους «μαυροπράσινους» στη Super League 2. Οι Πατρινοί επιβλήθηκαν 4-0, με τον 28χρονο Κύπριο επιθετικό να σκοράρει στο 15' και το 32', ενώ μάλιστα έδωσε και την ασίστ στον Ανάκογλου για το 1-0 μόλις στο 4ο λεπτό. Σε εκείνο το ματς αγωνίστηκε και ο Δημήτρης Φροξυλιάς, που πέρασε αλλαγή στο 65'.

Όμως, ο Μυτίδης δεν ήταν ο μόνος που πέτυχε «ντοπιέτα». Στην Αγγλία και τη Λιγκ 2, ο Ρούελ Σωτηρίου βρήκε δίχτυα για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα, με τη Λέιτον Όριεντ να κερδίζει 3-0 εκτός έδρας τη Στίβενεϊτζ. Ο 19χρονος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 19' με δυνατό σουτ από τα δεξιά, ενώ στο 62' διαμόρφωσε το τελικό σκορ με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και μάλιστα με το «κακό» του πόδι, το αριστερό.

Σε εκείνο το ματς αγωνίστηκε ακόμη ένας Κύπριος. Ο Έκτορ Κυπριανού ήταν στον πάγκο και πέρασε αλλαγή στο 82ο λεπτό.

Πάμε να δούμε, όμως, τι έκαναν και οι υπόλοιοι «ξενιτεμένοι» μας.

Αγγλία

Άντονι Γεωργίου (Μπόλτον): Ο νεαρός άσος υπέγραψε πρόσφατα στην Μπόλτον ως δανεικός από την Τότεναμ και δεν πρόλαβε να μπει στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Τράνμιρ Ρόβερς.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Ήταν βασικός και χρησιμοποιήθηκε ως δεξιός μπακ στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Λίνκολν Σίτι. Πήρε κίτρινη κάρτα στο 83'.

Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Ο Κύπριος αμυντικός βρίσκεται στο τελικό στάδιο της αποθεραπείας του κι έτσι ήταν εκτός αποστολής από τ

Τζακ Ρόουλς (Κέιμπριτζ Γιουν.): Έμεινε εκτός από τη νίκη με 2-1 επί της Κόλτσεστερ Γιουνάιτεντ λόγω τραυματισμού.

Μίκι Δημητρίου (Νιούπορτ Κάουντι): Ήταν βασικός στο εκτός έδρας ματς κόντρα στην Πλίμουθ, με τη Νιούπορτ να γνωρίζει την ήττα με σκορ 1-0.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ & Ρέντμπριτζ): Αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία κόντρα στη Ρέξαμ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Πεσκάρα): Ο Κύπριος μέσος θα αγωνιστεί απόψε (3/2) στις 22:00 κόντρα στην Κοσέντζα για την 22η αγωνιστική της Σέριε Β.

Ανδρέας Καρώ (Σαλερνιτάνα): Ήταν στην αποστολή, ωστόσο δεν αγωνίστηκε στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στην Μπενεβέντο.

Δανιήλ Παρούτης (Νοβάρα): Έμεινε στον πάγκο στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στην Περγκολετέζε.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ήταν βασικός στην ήττα με 3-1 από την Κόρτραϊκ την περασμένη Παρασκευή (31/1)

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ δεν ήταν βασικός στο εκτός έδρας ματς κόντρα στη Μποαβίστα. Πέρασε αλλαγή στο 60', με την Γκιμαράες να βρίσκεται ήδη πίσω στο σκορ με 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Δανία

Πιέρος Σωτηρίου (Κοπεγχάγη): Η ομάδα από τη Δανία βρίσκεται στην Πορτογαλία, όπου λαμβάνει μέρος στο «Κύπελλο Ατλαντικού», ένα φιλικό τουρνουά στο οποίο συμμετέχουν ομάδες που τα πρωταθλήματά τους βρίσκονται σε χειμερινή διακοπή. Ο Κύπριος φορ έπαιξε για 45 λεπτά στο πρώτο ματς της Κοπεγχάγης κόντρα στην Αστάνα (1-0).

Νεόφυτος Μιχαήλ (Αστέρας Τρίπολης): Ο Κύπριος τερματοφύλακας έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 2-1 κόντρα στον Παναιτωλικό.

Ουγγαρία

Φάνος Κατελάρης (Ζαλαεγκέρσεγκι): Μπήκε αλλαγή στο 73' στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Πάκσι.

Χωρίς αγωνιστικές υποχρεώσεις

Βαλεντίνος Σιέλης (Τζέτζου Γιουν.): Ο Κύπριος αμυντικός παραμένει στη Νότια Κορέα. Φέτος θα αγωνιστεί στη δεύτερη κατηγορία της χώρας με τη Τζέτζου Γιουνάιτεντ. Το πρώτο επίσημο παιχνίδι της ομάδας του θα γίνει την 1η Μαρτίου κόντρα στη Σουβόν.

Παναγιώτης Λουκά (Σέρεντ): Ο 19χρονος επιθετικός είχε αγωνιστεί για 25 λεπτά στο τελευταίο ματς της ομάδας του για το σλοβακικό πρωτάθλημα κόντρα στην Ποχρόνιε στις 7 Δεκεμβρίου στην ήττα με 2-1. Το επόμενο ματς της Σέρεντ θα διεξαχθεί στις 15 Φεβρουαρίου, όταν και θα φιλοξενήσει τη Ρουζόμπεροκ.