Λύτρωσε την Ντόρτμουντ στο 88' ο Μάλεν

Σάββατο, 19/8/2023 - 21:49

Με το δεξί «μπήκε» στη νέα Bundesliga η Ντόρτμουντ!

Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς δυσκολεύτηκε κόντρα στην Κολωνία, δεν δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, αλλά λυτρώθηκε, τελικά, στο 88', όταν μετά από κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Ντόνιελ Μάλεν, ο οποίος πέφτοντας έστειλε την μπάλα στο… παραθυράκι, «κρεμώντας» και τον αντίπαλο αμυντικό.

Οι δύο ομάδες, θυμίζουμε, προέρχονταν από προκρίσεις στο Κύπελλο, η Μπορούσια με το εμφατικό 6-1 επί της Σοτ Μάιντς και η Κολωνία με το 3-1 επί της Όσναμπρικ στην παράταση. Απόψε (19/08), στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ», οι «τράγοι» (με τον Δημήτρη Λημνιό να μένει στον πάγκο) κατάφεραν για 88 λεπτά να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους, αλλά ο Ολλανδός επιθετικός «τιμώρησε» τη μοναδική, ουσιαστικά, στιγμή αδράνειας στα μετόπισθεν των φιλοξενούμενων.

H Κολωνία, πάντως, μπορούσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι, καθώς είχε τεράστια χαμένη ευκαιρία στις καθυστερήσεις, αλλά, τελικά, γνώρισε την ήττα από το πολύ όμορφο γκολ του Μάλεν.