«Λύγισε» τον... ασόβαρο Παναθηναϊκό μετά από θρίλερ η Άλμπα

Σάββατο, 8/4/2023 - 09:25

Έπαιξε με τη φωτιά και... κάηκε ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν από την Άλμπα με σκορ 84-88, παρόλο που λίγο πριν τρία λεπτά από το τέλος είχαν το μομέντουμ του αγώνα και προηγούνταν με σκορ 83-78. Με αυτόν τον τρόπο, αποχαιρέτησαν με ήττα τις... ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις στο ΟΑΚΑ, πέφτοντας στο 11-22 μία αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Ο Παναθηναϊκός πέταξε ένα ολόκληρο ημίχρονο στα «σκουπίδια» (42-49), ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο και φάνηκε να οδεύει προς νίκη, όμως στο τέλος έκανε συνεχόμενες κακές επιλογές δίνοντας δικαίωμα στην Άλμπα να φύγει με ροζ φύλλο. Αστόχησε σε σουτ νίκης ο Μπέικον, 7 δέκατα πριν το τέλος.

Κορυφάιος του Παναθηναϊκού ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις, που είχε σταθερά καλή παρουσία από το πρώτο μέρος και τελείωσε το ματς με 15 πόντους. 16 είχε ο Μπέικον, που έκανε εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο όμως ήταν «μοιραίος» στο τέταρτο. 12 πόντοι και μεγάλη προσπάθεια από τον Λι, καλός στο δεύτερο ημίχρονο ο Παπαγιάννης (13π., 9 ριμπ.).

Για τους νικητές, 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ είχε ο Τζαλίν Σμιθ, ενώ 13 πρόσθεσε ο Λο και 11 ο Γιοχάνες Τίμαν.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 42-49, 68-66, 84-88